PODPOWIEDZI:

Parlament Europejski walczy o prawo do naprawy sprzętu elektronicznego

Parlament Europejski walczy o prawo do naprawy sprzętu elektronicznego

Parlament Europejski przyjął nową rezolucję, w której potwierdził, że będzie dążył do poprawy prawa unijnych konsumentów do naprawy sprzętu elektronicznego, wymuszając np. na producentach zmiany w budowie urządzeń, które ułatwią ich serwisowanie. Planowane przepisy mają również na celu ograniczenie powstawania tzw. e-odpadów.

W rezolucji europosłowie wzywają Komisję Europejską do przyznania konsumentom ogólnego prawa do reperowania uszkodzonych i popsutych produktów. Sprzedawcy i wytwórcy sprzętu powinni w efekcie oferować dłuższe okresy naprawy gwarancyjnej (bez dodatkowych kosztów), a także zapewnić szczegółowe informacje na temat procesu naprawy i konserwacji sprzętu.

Politycy chcą przy pomocy odpowiednich regulacjach wspierać rynek wtórny, na którym handlujemy używaną elektroniką. Karane mają być również firmy, które świadomie wprowadzają do sprzedaży produkty ze skróconym czasem użytkowania, które celowo odmawiają posłuszeństwa niedługo po zakończeniu ochrony gwarancyjnej.

Europosłowie proponują wprowadzić system oznaczeń podobny do tego, który obecnie ostrzega nas o energetycznej wydajności sprzętu. Nowe urządzenia elektroniczne i mechaniczne miałyby np. stosowne naklejki lub liczniki informujące klienta o przewidywanym czasie ich życia.

Co ciekawe, na ogólnoeuropejskie regulacje nie czeka Francja, Austria oraz Niemcy, które w najbliższym czasie wprowadzają obowiązek oznaczenia produktów informacją mówiącą nam o tym, jak łatwo można je reperować. Francja dokona tego wraz z początkiem przyszłego roku. Wówczas to na półkach sklepowych pojawi się pierwszy sprzęt z etykietami zwierającymi ocenę stopnia trudności jego naprawy, przedstawioną w skali od 1 do 10.

Żródło: Parlamanet Europejski

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Parlament Europejski walczy o prawo do naprawy sprzętu elektronicznego