PODPOWIEDZI:

Microsoft chce wskrzesić zmarłych w postaci chatbotów

Microsoft chce wskrzesić zmarłych w postaci chatbotów

Microsoft zarejestrował patent, w którym opisuje metodę polegającą na „wskrzeszeniu” zmarłych osób dzięki pozostawionym przez nich cyfrowym danym. Celem zabiegu byłoby stworzenie na ich podstawie realistycznie zachowującego się chatbota, z którym można byłoby prowadzić swobodną rozmowę.

Idea nie jest oczywiście nowa i była wielokrotnie wykorzystywana w książkach, filmach oraz serialach science-fiction. Dzięki naszemu śladowi cyfrowemu pozostawianemu w sieci i mediach społecznościowych, jak również dynamicznemu rozwoju technologii sztucznej inteligencji, pomysł ten wydaje się coraz bliższy rzeczywistości. To, że kwestią na poważnie interesuje się Microsoft, jest  zresztą najlepszym na to dowodem.

W patencie przeczytamy, że technologia może pozwolić na stworzenie realistycznie zachowującego się chatbota, nie tylko zmarłych bliskich i żyjących osób, ale także celebrytów, figur historycznych oraz kompletnie fikcyjnych postaci. AI przygotowujące ich wirtualnego awatara korzystałoby z danych tekstowych, zdjęć, wideo oraz klipów audio zawierających ich wypowiedzi. Przy okazji analizowałby również ich zachowanie i sposób mówienia, by uzyskać jak najbardziej przekonujący efekt.

Co więcej, każdy z nas mógłby teoretycznie przygotowywać własnego bota, z którym po śmierci komunikowaliby się bliscy. Dając sobie odpowiednio dużo czasu na „wytrenowanie” AI poprzez karmienie go odpowiednimi frazami, uczenie odpowiedzi na pytania, a także poprawianie jego błędów, moglibyśmy osiągnąć porażające efekty.

Microsoft wspomina również o tym, że w oparciu o dostarczone dane chatbot mógłby być nawet animowaną figurą w 2D lub 3D, która powstałaby w oparciu o zdjęcia oraz zapisy wideo. To, że technologia generowania realistycznie wyglądających wirtualnych postaci działa już dziś, może przekonać się każdy, kto choć raz zetknął się z tzw. deepfake'ami. Jest ona wykorzystywana też w celach komercyjnych przez filmowców, ostatnio chociażby w filmach i serialach w uniwersum Star Wars.

Źródło: Independent

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Microsoft chce wskrzesić zmarłych w postaci chatbotów