PODPOWIEDZI:

Hakerzy coraz częściej atakują zdalnych pracowników

Hakerzy coraz częściej atakują zdalnych pracowników

Raport firmy ESET wskazuje na to, że hakerzy coraz częściej za swój cel obierają osoby, które na co dzień korzystają z infrastruktury informatycznej pracodawcy w domach. Mowa tu w głównej mierze o użytkownikach zdalnych pulpitów, które są bardzo często spotykanym rozwiązaniem w wielu różnych branżach.

Trwająca już od ponad roku pandemia zmieniła życie milionów osób na całym świecie. Jednym z jej największych efektów pozostaje bezprecedensowa popularyzacja pracy zdalnej, która została wymuszona wprowadzanymi obostrzeniami i przepisami ograniczającymi poruszanie się oraz kontakt z innymi osobami.

Nową sytuację z radością przywitali hakerzy, ponieważ mogą oni teraz znacznie łatwiej uzyskać dostęp do cennych danych dużych korporacji i firm, włamując się do słabo zabezpieczonych komputerów w domach.

Firma ESET wskazuje na to, że liczba ataków na osoby wykorzystujące w pracy tzw. zdalne pulpity wzrosła w 2020 roku o 768 procent. W tym czasie wykryto ponad 29 miliardów prób włamań. Używając zdalnego pulpitu, otrzymujemy dostęp do indywidualnego firmowego konta na serwerach w wewnętrznej sieci pracodawcy, gdzie znajdziemy komplet aplikacji oraz dokumentów niezbędnych do wykonywania naszych obowiązków.

ESET wskazuje na to, że hakerzy korzystają ze słabych zabezpieczeń w domowych komputerach i na dużą skalę wykradają hasła oraz loginy do zdalnych pulpitów. Dokonują tego za pomocą malware, a także wielu różnych metod pishingowych, w tym fałszywych stron internetowych oraz poczty elektronicznej.

Cyberprzestępcy korzystając z danych uwierzytelniających, wykradają cenne informacje z serwerów firmy. Następnie starają się zazwyczaj zaszantażować szefostwo lub pracowników (metoda ransomware), wymuszając okup oraz grożąc np. opublikowaniem wrażliwych danych, z których może skorzystać konkurencja.

Specjaliści z ESET są przekonani o tym, że liczba i skala ataków na użytkowników zdalnych pulpitów pozostanie w tym roku na podobnym poziomie. Zaleca więc stosowanie oraz regularną zmianę silnych haseł, a także odpowiednie zabezpieczanie komputera.

Źródło: ZDNet, ESET

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Hakerzy coraz częściej atakują zdalnych pracowników