PODPOWIEDZI:

Bowser będzie do końca życia płacił Nintendo? Na to wygląda

Bowser będzie do końca życia płacił Nintendo? Na to wygląda

Gary Bowser, jeden z członków grupy Xecuter, wychodzi z więzienia. Teraz czeka go prawdopodobnie do końca życia spłacanie zadośćuczynienia Nintendo. O co chodzi? “Haker” brał udział w nielegalnym procederze. Sprzedawał urządzenia do modyfikowania konsoli Nintendo Switch.

Jeżeli jest coś, czego dzisiaj może żałować Gary Bowser, to na pewno jest tym wejście na wojenną ścieżkę z Nintendo. Japoński gigant zainteresował się już kilka lat temu działaniami grupy Xecuter. Sprzedawali urządzenia pozwalające tak zmodyfikować konsolę Nintendo Switch, aby móc na nią wgrywać między innymi nielegalnie pozyskane gry. Gary Bowser, pod nickiem GaryOPA, był swego rodzaju “marketerem”. Promował urządzenia Xecuter na stronie MaxConsole.

Nintendo się nie patyczkuje, Bowsera puszkuje

W lutym 2022 roku Gary Bowser został skazany na 40 miesięcy pozbawienia wolności, ze względu na pełnienie funkcji menedżerskiej w przedsiębiorstwie hakerskim. Rząd Stanów Zjednoczonych pierwotnie nalegał na karę pozbawienia wolności sięgającą aż 60 miesięcy. Sędzia zmniejszył ją, ze względu na małą rolę oskarżonego w procederze oraz jego stan zdrowia.

Pirat Bowser w Mario Kart źródło: https://nintendosoup.com/mario-kart-tours-pirate-tour-now-live-features-pirate-bowser-jr-and-king-bob-omb/

Skazany zajmował się nielegalnymi działaniami od 2013 do 2020 roku, gdy aresztowano go w Republice Dominikany i deportowano do Stanów Zjednoczonych. Przez te siedem lat zarobił mniej więcej 320 tysięcy dolarów na reklamie, podczas gdy grupa Xecuter uzyskała dziesiątki milionów przychodu.

W trakcie dwóch toczących się przeciw niemu procesów Bowser przyznał się do winy i został skazany (poza ponad 3 latami w więzieniu) na konieczność spłaty 14,5 miliona dolarów Nintendo. W ramach zadośćuczynienia za straty. Wśród oskarżeń wobec niego pojawiły się takie, jak pranie pieniędzy oraz oszustwo telekomunikacyjne.

Gary Bowser wyszedł przed czasem, pozostaje “tylko” dług

Ze względu na dobre zachowanie, jak i wcześniejszy areszt domowy, Gary Bowser został wypuszczony z więzienia przedwcześnie. Nadal musi jednak spłacić Nintendo odszkodowanie. W niedawnym występie u podcastera Nicka Mosesa Bowser powiedział, że według jego umowy z firmą, musi spłacać “zaledwie” 25% do 30% miesięcznych dochodów.

Gary Bowser na podcaście u Nicka Moses

Jak dotąd udało mu się spłacić 175 dolarów, dzięki zarobkom z pracy w więziennej bibliotece. Gary Bowser ma 52 lata i nie był jedyną osobą zaangażowaną w sprzedaż urządzeń do hakowania konsol. Pozostali oskarżeni, Max Louarn i Yuanning Chen, pozostają poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości.

Ten pierwszy, ze względu na brak możliwości ekstradycji z Francji (chociaż sąd podkreślał, wydając wyrok na Bowsera, że Louarna czeka znacznie większy wyrok), a ten drugi dlatego, że jest obywatelem Chin. Efektywnie obaj znajdują się poza zasięgiem rządu Stanów Zjednoczonych i nic nie wskazuje na to, aby to się miało prędko zmienić.

Źródło: IGN.com, aroged.com, torrentfreak.com.

blog comments powered by Disqus
Bowser będzie do końca życia płacił Nintendo? Na to wygląda