PODPOWIEDZI:

TOP 7 Aparatów cyfrowych – Najlepsze aparaty kompaktowe

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Panasonic Lumix DMC-FZ1000Panasonic Lumix DMC-FZ10002425 zł
2Nikon COOLPIX P900Nikon COOLPIX P9002199 zł
3Sony Cyber-shot DSC-RX100Sony Cyber-shot DSC-RX1001499 zł
4Panasonic Lumix DMC-TZ80Panasonic Lumix DMC-TZ801105 zł
5Panasonic Lumix DMC-LX100Panasonic Lumix DMC-LX1002215 zł
6Panasonic Lumix DC-FZ82Panasonic Lumix DC-FZ821285 zł
7Sony Cyber-shot DSC-HX60Sony Cyber-shot DSC-HX60969 zł
TOP 7 Aparatów cyfrowych – Najlepsze aparaty kompaktowe

Obecnie, kiedy to niemal każdy dysponuje smartfonem z możliwością robienia zdjęć, aparaty cyfrowe nie są już tak popularne. Mimo wszystko nawet najlepszy smartfon nie może mierzyć się z dobrym aparatem. Oto ranking zawierający TOP 7 kompaktowych aparatów cyfrowych.

Jak wybrać dobry aparat cyfrowy?

Szukając na rynku aparatu cyfrowego, uwagę zwrócić należy m.in. na jego matrycę. Nie można jednak przywiązywać wagi tylko do jej wysokiej rozdzielczości. Wraz z liczbą pikseli rosnąć powinna bowiem także ich gęstość. Poza tym ważny jest zoom. W aparatach kompaktowych występuje zoom optyczny i cyfrowy. Jednak im większy zoom, tym gorsza jakość obrazu. Dlatego ważny jest zakres ogniskowych, bo im wyższa będzie ich górna wartość, tym aparat ma większy i lepszy zoom.

Liczy się również jasność obiektywu, a w zasadzie przesłony w aparatach kompaktowych oznaczana jako f/x. Im mniejsza będzie wartość x, tym zdjęcie wykonać można przy słabszym świetle. Przy zmiennych warunkach oświetleniowych ważna jest natomiast wartość ISO, a więc czułość aparatu. Wysoka sprawdzi się przy słabym oświetleniu, niska w dni słoneczne. Innym parametrem wpływającym na jakość zdjęcia w aparatach cyfrowych jest stabilizacja obrazu.

Poza parametrami dobry aparat cyfrowy powinien mieć też solidną i szczelną obudowę. Funkcjonalności nadaje mu również możliwość rozbudowy oraz nagrywanie filmów w rozdzielczości HD, a najlepiej 4K. Nowoczesne aparaty cyfrowe oferują też bezprzewodowy przesył danych, m.in. do smartfonów, laptopów czy tabletów.

Miejsce I — Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-FZ1000 to sprzęt o 16x zoomie optycznym i 1-calową matrycą o rozdzielczości 20 Mpix. Jest to też znakomity aparat cyfrowy do wideo, gdyż rejestruje on filmy w rozdzielczości 4K. Ten funkcjonalny aparat cyfrowy posiada również gniazdo mikrofonu, komunikację Wi-Fi i NFC, tryb ciągły wyzwalania migawki z szybkością 12 kl/s oraz technologię DFD (Depth from Defocus).

aparat cyfrowy Panasonic

Czym jest technologia Depth from Defocus?

DFD to technologia bazująca na detekcji kontrastu, w której zastosowano profile nieostrości współpracujących obiektów. Dzięki temu proces ogniskowania trwa tu znacznie krócej, a system aparatu od razu ocenia, w jakim kierunku i o ile mają przesunąć się soczewki.

Panasonic Lumix DMC-FZ1000 plusy i minusy:

+ filmy w 4k
+ wysoka jakość zdjęć
+ funkcjonalność
+ szybkość działania
+ technologia Depth from Defocus
+ kompaktowe wymiary
+ USB
+ wejście mikrofonowe
+ NFC
+ Wi-Fi
+ stabilizacja obrazu
+ 16x zoom optyczny
+ wiele trybów
+ wejście statywowe

- wysoka cena

Miejsce II — Nikon COOLPIX P900

Nikon COOLPIX P900 to funkcjonalny aparat cyfrowy z aż 83-krotnym zoomem optycznym oraz matrycą o rozdzielczości 16 MPix. Aparat oferuje również nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Poza tym ten aparat kompaktowy obsługuje technologie Wi-Fi oraz NFC, a poza tym ma wbudowany moduł z obsługą międzynarodowych systemów satelitarnych GPS.

aparat firmy Nikon

Panasonic Nikon COOLPIX P900 plusy i minusy:

+ filmy w HD
+ wysoka jakość zdjęć
+ kompaktowe wymiary
+ USB
+ NFC
+ Wi-Fi
+ stabilizacja obrazu
+ 83x zoom optyczny
+ 19 trybów pracy
+ wejście statywowe
+ optyczna redukcja drgań
+ duży monitor LCD

- wysoka cena
- słaba bateria

Miejsce III — Sony Cyber-shot DSC-RX100

Sony Cyber-shot DSC-RX100 to 20 MPix aparat cyfrowy o wielu trybach i zapisie wideo Full HD. Aparat wyposażono też w funkcję stabilizacji obrazu czy nawet 30-sekundowy wyzwalacz z funkcją wyzwalania migawki po rozpoznaniu uśmiechu na twarzy. Jeśli dodamy do tego 3-calowy wyświetlacz oraz aluminiowy korpus otrzymujemy solidny i kompaktowy aparat cyfrowy gwarantujący dobrej jakości zdjęcia.

aparat cyfrowy Sony

Sony Cyber-shot DSC-RX100 plusy i minusy:

+ wysoka jakość zdjęć
+ kompaktowe wymiary
+ filmy w HD
+ USB
+ stabilizacja obrazu
+ wyzwalania migawki po rozpoznaniu uśmiechu na twarzy
+ 9 trybów
+ wejście statywowe
+ optyczna redukcja drgań
+ monitor LCD
3 cale
- brak NFC
- brak Wi-Fi
- brak odchylanego ekranu
- niewielki zoom optyczny 3.6x

Miejsce IV — Panasonic Lumix DMC-TZ80

Ten aparat cyfrowy Panasonic to przede wszystkim matryca MOS o rozdzielczości 18,9 Mpix oraz możliwość nagrywania filmów 4K. Jako jeden z niewielu kompaktów model ten oferuje użytkownikowi wizjer. Poza tym znaleźć można tu 3-calowy ekran oraz nadający mu funkcjonalności moduł Wi-Fi.

tani aparat cyfrowy Panasonic

Panasonic Lumix DMC-TZ80 plusy i minusy:

+ filmy 4K
+ kieszonkowe rozmiary
+ wysoka jakość filmów
+ wiele dodatkowych funkcji
+ elektroniczny wizjer
+ Wi-Fi
+ USB
+ HDMI
+ niska cena

- brak uchylności ekranu
- szumy przy wyższym ISO
- słaby autofokus po zmroku
- ciemny obiektyw
- brak NFC
- brak GPS

Miejsce V — Panasonic Lumix DMC-LX100

Kolejny aparat cyfrowy Panasonic w naszym rankingu to model Lumix DMC-LX100, który wyposażono w matrycę o rozdzielczości 12,8 MPix. Poza wysokiej jakości zdjęciami aparat oferuje także nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K. Ten kompaktowy aparat cyfrowy posiada również złącza USB 2.0 oraz microHDMI, jak i obsługuje moduły transmisji Wi-Fi i NFC. Poprzez wejście statywowe podłączyć można do niego statyw. Złącze hot-shoe pozwala natomiast na podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej.

kompaktowy aparat cyfrowy

Panasonic Lumix DMC-LX100 plusy i minusy:

+ filmy 4K
+ kompaktowe rozmiary
+ wysoka jakość zdjęć
+ Wi-Fi
+ USB
+ NFC
+ złącze hot-shoe
+ złącze statywowe
+ microHDMI
+ elektroniczny wizjer

- wysoka cena
- brak GPS
- słaby zoom optyczny 3.1x
- brak ruchowego ekranu
- słaba bateria

Miejsce VI — Panasonic Lumix DC-FZ82

Kompaktowy aparat cyfrowyPanasonic Lumix DC-FZ82 to przede wszystkim duża objętość ogniskowych od 20 mm do aż 1200 mm, co daje aż 60-krotny zoom optyczny. Matryca tego modelu ma 18 MPix i pozwala też na nagrywanie filmów w 4K. Ten tani aparat cyfrowy oferuje też elektroniczny wizjer, interfejs Wi-Fi z NFC oraz zapis zdjęć w formie plików RAW.

tani i kompaktowy aparat cyfrowy

Panasonic Lumix DC-FZ82 plusy i minusy:

+ wysoka jakość zdjęć
+ filmy 4K
+ kompaktowe rozmiary
+ Wi-Fi
+ USB
+ NFC
+ microHDMI
+ zoom optyczny 60x
+ elektroniczny wizjer
+ niska cena
+ zapis plików w RAW

- brak GPS
- długość naświetlania do 4s
- średnia jakość wykonania

Miejsce VII — Sony Cyber-shot DSC-HX60

Tani aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 20 MPix- tak prezentuje się model Sony Cyber-shot DSC-HX60, który oferuje też 30x zoom optyczny oraz nagrywanie filmów wideo w 4K. Jak na tak tani model uwagę należy zwrócić na to, że poza portami USB i microHDMI wbudowano w nim moduły Wi-Fi oraz GPS. Aparat obsługuje też NFC.

tani aparat cyfrowy firmy Sony

Sony Cyber-shot DSC-HX60 plusy i minusy:

+ filmy 4K
+ kieszonkowe rozmiary
+ Wi-Fi
+ USB
+ NFC
+ microHDMI
+ GPS
+ zoom optyczny 30x
+ niska cena

- brak wizjera
- słaba bateria
- średnia jakość zdjęć
- delikatna lampa błyskowa

Aparat cyfrowy czy lustrzanka?

Są też tacy, którzy zastanawiają się nad wyborem pomiędzy kompaktowym aparatem cyfrowym a lustrzanką. Pierwsze są tańsze, małe i poręczne. Mają też ciekawy design. Aparaty cyfrowe zalecane są więc osobom, które szukają sprzętu na swój własny użytek i nie traktują fotografii jako źródła dochodu.

Lustrzanki są znacznie mniej poręczne i droższe. Mają jednak wymienne obiektywy oraz pozwalają na dobór wielu akcesoriów. Takie aparaty cyfrowe przeznaczone są dla profesjonalistów i osób, które fotografią chcą zająć się na poważnie.

Podsumowanie — TOP 7 aparatów cyfrowych

W stworzonym przez nas rankingu coś dla siebie znajdą mniej i bardziej wymagający użytkownicy niezależnie od tego, czy szukają aparatu do fotografowania chwil z rodziną, czy może szukając sprzętu do bardziej profesjonalnej fotografii. Aż cztery z siedmiu pozycji zarezerwowaliśmy dla aparatów Panasonic, a w tym dwóch najwyższej jakości: Panasonic Lumix DMC-FZ1000 oraz Panasonic Lumix DMC-LX100. Dwa pozostałe modele tego producenta to aparaty doskonałe do domowego użytku: Panasonic Lumix DMC-TZ80 i Panasonic Lumix DC-FZ82. Aparat dla najbardziej wymagających ma tu również producent Nikon - COOLPIX P900, a ranking uzupełniają dwa średniej jakości tanie aparaty cyfrowe od Sony: Cyber-shot DSC-RX100 i Cyber-shot DSC-HX60.

blog comments powered by Disqus
TOP 7 Aparatów cyfrowych – Najlepsze aparaty kompaktowe