PODPOWIEDZI:

TOP 5 Łuparek do drewna - Jak rąbać, żeby się nie narąbać?

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Scheppach HL 650Scheppach HL 650879 zł
2Hecht 651Hecht 651779 zł
3Hecht 681Hecht 6811849 zł
4Hecht 6061Hecht 60611499 zł
5NAC WSE200-7-52-NHNAC WSE200-7-52-NH1018 zł
TOP 5 Łuparek do drewna - Jak rąbać, żeby się nie narąbać?

Jeżeli męczy Was rąbanie drewna za pomocą siekierki, to koniecznie zajrzyjcie do naszego zestawienia polecanych łuparek do drewna. Wyręczą Was one z tego zadania i poradzą sobie z większą ilością drewna na opał. Nie zrujnują też budżetu, bo znaleźliśmy dla Was atrakcyjne cenowo łuparki.

Łuparki do drewna, nazywane czasem rębakami do drewna lub rozłupywarkami, mogą wybawić Was od używania siekierki czy piły.

Dzięki tym urządzeniom zaoszczędzicie masę czasu, sił i niejednokrotnie nerwów. Ceny łuparek bywają całkiem atrakcyjne, więc czemu by sobie nie sprawić jakiegoś dobrego modelu, który cieszy się pochlebnymi opiniami? Tylko jaka łuparka do drewna będzie warta każdej wydanej złotówki? Odpowiedź znajdziecie w TOP 5 redakcji Videotesty.pl, do którego serdecznie zapraszam!

Po co rąbać, jak można rozłupywać?

Wiem, że znajdą się osoby, które czasem lubią sobie porąbać drewno. Gdy człowiek męczy się fizycznie, to zazwyczaj odpoczywa psychicznie. Bywa jednak tak, że kompletnie nie chce nam się rąbać, a na widok siekierki i masy nieogarniętego drewna dostajemy szewskiej pasji.

tradycyjne rąbanie drewna siekierką

Po co się wkurzać, skoro można zakupić łuparkę do drewna? To sprytne urządzenie szybko i sprawnie rozłupie drewno, a my dzięki zaoszczędzonemu czasowi, będziemy mogli iść na spacer, napić się piwa, obejrzeć mecz, pospać czy zrobić cokolwiek innego, co lubimy w wolnym czasie.

grillowanie zamiast rąbania drewna

Są też osoby, które chętnie pomachałyby siekierką, ale... zdrowie już na to nie pozwala. W takich przypadkach nie należy się dodatkowo obciążać i tym bardziej warto zakupić łuparkę do drewna.

Przejdźmy zatem do konkretów, bo drewno zapewne już czeka.

Scheppach HL 650 - Niedroga łuparka hydrauliczna

Wydawać by się mogło, że w tej branży dominuje firma Hecht. Rzeczywiście, modele wspomnianego producenta są jednymi z czołowych - i to w kilku segmentach cenowych. Na pierwszym miejscu umieściłem jednak poziomą łuparkę Scheppach HL 650.

SCHEPPACH HL 650 pozioma łuparka

Dlaczego właśnie ją? Przede wszystkim przez fenomenalny stosunek ceny do jakości. Jest to niepozorna maszyna, która imponuje wydajnością pracy - oferuje siłę rozłupywania równą 6,5 tony (poradzi sobie spokojnie z twardszym drewnem) czy prędkość obrotową na poziomie 2850 obr/min. Pracuje przy tym cicho i nie grzeje się, jest łatwa w obsłudze, całkiem mobilna i znakomicie wykonana. Czegóż chcieć więcej?

SCHEPPACH HL 650  podczas pracy

Warto przy okazji zaznaczyć, że maksymalna długość drewna, które chcemy rozłupać nie powinna przekraczać 52 cm - a średnica 25 cm. Są jednak opinie, że nawet i dłuższe kawałki drewna były bez problemu rozłupywane. Dodać także należy, że łuparka Scheppach waży dokładnie 46,5 kg.

Jak dla mnie, zakup tej łuparki dla większości z Was może być optymalny. Nie uciekajcie jednak, gdyż mamy także kilka innych interesujących modeli, które warto bliżej poznać.

Scheppach HL 650 plusy i minusy

+ Stosunek ceny do jakości

+ Świetne parametry, które skutkują wysoką wydajnością pracy

+ Stosunkowo cicha praca

+ Niewielkie gabaryty - łatwo znaleźć dla tej łuparki miejsce

+ Łatwa i komfortowa obsługa

+ Trwałość i stabilność konstrukcji

- W tej cenie brak większych minusów - wymiary łupanego drewna zawsze mogłyby być większe, ale nie ma raczej co narzekać

Hecht 651 - Lekka łuparka do drewna

Urządzenia i maszyny ogrodowe, które pomagają nam w przeróżnych zadaniach, to bez wątpienia spory komfort. Ten komfort czasem jednak się kończy, gdy np. trzeba przenieść masywną maszynę po wykonanej robocie. Łuparki nie są w większości przypadków lekkie. Waga jest dość ważnym parametrem.

HECHT 651 łuparka do drewna kominkowego

Aktualnym wiceliderem zestawienia łuparek do drewna, jest jednak Hecht 651, który waży dokładnie 41 kg, a taką wagę oceniam jako niską w tej kategorii, co jest dużym plusem. 

Siła nacisku tego modelu? 5 ton. Maksymalne wymiary łupanego drewna? Takie same jak u lidera, czyli wysokość 52 cm i średnica 25 cm. Dzięki niej szybko obrobimy drewno kominkowe czy opałowe i nie będziemy za bardzo wkurzać sąsiada - ta łuparka również pracuje cicho.

HECHT 651 włącznik

W porównaniu do lidera, niektóre parametry związane z rozłupywaniem są nieco gorsze, choć i tak większość z Was pewnie nie zauważy jakiejś kolosalnej różnicy. Atutem jest także niska cena.

Hecht 651 plusy i minusy

+ Niska cena

+ Jest to lekka łuparka do drewna

+ Łatwa obsługa

+ Cicha praca

+ Zadowalająca wydajność rozłupywania

- Siła nacisku mogłaby być ciut większa, choć i tak jest dobrze jak na tę cenę

Hecht 681 - Pionowa Łuparka wysokiej klasy

Osoby, które szukały dobrej łuparki do 1000 zł pewnie teraz klikają ceny w tabelce na górze i składają zamówienie. Ci, którzy oczekują od łuparki jeszcze większych możliwości i chcą rozłupywać większe kłody, mają swoje 5 minut w naszym TOP 5. Przechodzimy bowiem do modeli z wyższego poziomu, które wyróżniają się też pionową konstrukcją.

Hecht 681 pionowa łuparka hydrauliczna

Profesjonalny rębak Hecht 681 dysponuje mocą na poziomie 3000 W. Maksymalna siła nacisku wynosi aż 8 ton, dzięki czemu łuparka poradzi sobie z bardzo twardym drewnem. Wymiary kłów, które chcemy obrabiać, także nie zawodzą - ich maksymalna średnica może wynosić 40 cm, a długość jest regulowana w zakresie od 58 do aż 106 cm. Od razu więc widać, że ta hydrauliczna łuparka spodoba się bardziej wymagającym użytkownikom.

Hecht 681 podczas pracy

Sprzęt jest niesamowicie wytrzymały, nie nagrzewa się nadmiernie, ale niestety sporo waży, choć jest to raczej oczywiste - waga na poziomie 122 kg. Wydajność i zastosowanie kosztem mobilności. Cena również jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku poprzednich łuparek - za model Hecht 681 musimy już zapłacić ponad 1800 zł.

Hecht 681 plusy i minusy

+ Bardzo wysoka wydajność pracy

+ Wysoka jakość wykonania

+ Siła nacisku 8 ton

+ Poradzi sobie z większymi kłodami

- Sporo waży

- Cena może być dla niektórych zaporowa

Hecht 6061 - Alternatywa dla modelu 681

Spodobała Wam się poprzednia łuparka do drewna, ale odstraszyła Was jej cena? Jeżeli tak, to mam dla Was pewną alternatywę. Chodzi konkretniej o model Hecht 6061.

Hecht 6061 łuparka do drewna

Hecht 6061 już na pierwszy rzut oka przypomina poprzednika. Jest to solidnie wykonana, wydajna łuparka do drewna, która również poradzi sobie z większymi kłodami - maksymalna średnica drewna kształtuje się na poziomie 40 cm, a długość osiąga maksymalnie 106 cm.

rozłupane drewno z Hecht 6061

Dlaczego więc ta maszyna jest tańsza o kilkaset złotych? Ma mniejszą moc (2200 W) i siłę nacisku (6 ton). Przekłada się to oczywiście na efektywność pracy, ale wciąż jest w tym aspekcie bardzo dobrze. Warto także wspomnieć, że waga tego sprzętu też jest mniejsza - 78 kg. Jak na łuparkę tej klasy, jest to akceptowalna wartość.

Hecht 6061 plusy i minusy

+ Wysoka jakość wykonania

+ Akceptowalna waga urządzenia

+ Poradzi sobie z większymi kłodami

- Moc i siła nacisku mogłyby być nieco większe

NAC WSE200-7-52-NH - Budżetowa łuparka elektryczna

Na samym końcu wracamy do tańszych łuparek. NAC WSE200-7-52-NH to atrakcyjny cenowo model z siłownikiem hydraulicznym o maksymalnym nacisku 7 ton - jak na swoją cenę jest to bardzo dobry wynik. Maszyna radzi sobie z kłodami o maksymalnej średnicy 25 cm i długości 52 cm - standard w przypadku łuparek tej klasy.

NAC WSE200-7-52-NH konstrukcja

Mimo ciut większej siły nacisku, zdecydowanie lepiej oceniam łuparkę z pierwszego miejsca, czyli Scheppach HL 650. Aktualny lider wykazuje się bowiem lepszym stosunkiem ceny do jakości czy kulturą pracy. Hecht z drugiego miejsca jest z kolei lżejszy od łuparki NAC, która waży 46 kg, a także tańszy.

Mimo wszystko, NAC WSE200-7-52-NH to całkiem ciekawa alternatywa dla dwóch pierwszych miejsc.

NAC WSE200-7-52-NH plusy i minusy

+ Siła nacisku 7 ton

+ Atrakcyjna cena

- Mogłaby być ciut lżejsza

Jakie są akcesoria do łuparek do drewna?

Do łuparek możemy dokupić akcesoria - choć nie do wszystkich modeli. Zgadnijcie, która firma ma w swojej ofercie najwięcej dodatków do łuparek? Tak, jest to oczywiście Hecht.

O czym konkretnie mowa? Na Allegro możemy wyszukać kliny do łuparek Hecht. Dzięki nim, będziemy mogli rozłupywać drewno na mniejsze kawałki. Z innych akcesoriów, można wymienić także stojaki, które zwiększą w przypadku niektórych modeli komfort użytkowania.

Jaka łuparka do drewna będzie dla mnie najlepsza?

Jeżeli szukasz łatwej w obsłudze, jak najlżejszej i jak najtańszej łuparki, to podsumowanie powyższej klasyfikacji jest dla Ciebie proste:

  • Scheppach HL 650 to jedna z najtańszych łuparek z zestawienia, która ma bardzo dobre parametry i jakość wykonania.
  • Konkurować może z nią ciut lżejszy i tańszy Hecht 651 czy równie interesujący NAC WSE200-7-52-NH.

Jeżeli chcesz obrabiać większe kłody, to niestety wydasz więcej, ale nabędziesz znakomity sprzęt:

  • W tym segmencie dominuje już Hecht. Hecht 681Hecht 6061 to dwie świetne łuparki hydrauliczne, które zdecydowanie warto kupić. Radzą sobie z większymi polanami drewna, przez co ich konstrukcje są pionowe - by było nam wygodniej.

W ramach bonusu dorzucę coś jeszcze - rozłupywarkę hydrauliczną dla najbardziej wymagających:

Bernardo Hs 25 Ze Elektro Kardan (14-1199) jest przykładem na to, że na rynku rębaków do drewna nie ma w zasadzie granic. Jej siła nacisku wynosi aż 25 ton. Cena tej łuparki jest jednak już dość kosmiczna - podobnie jak waga na poziomie 352 kg. No nie jest to raczej sprzęt do okazyjnego rąbania malutkich kawałków drewna, ale raczej prawdziwy kombajn do ostrego łupania - jakkolwiek to brzmi.

łuparki profesjonalne Bernardo Hs 25 Ze Elektro Kardan (14-1199)

Gdzie kupić łuparkę do drewna?

Zdecydowany na zakup? Jak już wcześniej wspominałem, w tabelce na samej górze znajdziesz atrakcyjne ceny w specjalistycznych sklepach z narzędziami mechanicznymi do ogrodu.

Inną opcją jest przejechanie się do kilku sklepów. Łuparki do drewna można spotkać np. w OBI, Castoramie, Leroy Merlin, Bricomarche czy w markecie Jula. Może akurat znajdziecie któryś model z TOP 5, by go trochę "obmacać"? Wybór należy do Was, ale przeważnie w internecie jest taniej.

Miłego rozłupywania!

blog comments powered by Disqus
TOP 5 Łuparek do drewna - Jak rąbać, żeby się nie narąbać?