
Na komputery codziennie wychodzi masa gier. Niemożliwe jest sprawdzenie wszystkich produkcji, pojawia się ich za dużo. Najwięcej jest mniejszych niezależnych produkcji, które to starają się skraść nasze serca.
Mniejsi producenci nie mają aż tak dużego budżetu jak potężni wydawcy. Nie mogą sobie pozwolić na zaawansowane kampanie reklamowe. Nie mogą konkurować z większymi developerami, dlatego starają się zainteresować graczy swoimi nietypowymi rozwiązaniami. Warto rzucić okiem na te niezależne tytuły, jeżeli mamy już dość wysokobudżetowych gier.
Jakie niszowe gry na PC okazały się najlepsze w 2018 roku?
Dead Cells
Dead Cells to prawdziwy hit, który trzeba sprawdzić. Rozgrywka praktycznie nigdy się nie kończy, gdyż świat gry jest generowany losowo. Za każdym razem nasza przygoda jest inna i czekają nas nowe wyzwania.
Głównym bohaterem jest bezimienny śluz, który nie może umrzeć. Śmierć to jedynie powrót do początku i permanentne utracenie ekwipunku. Na naszej drodze zbieramy ogniwa, które to pozwalają zwiększyć umiejętności bohatera. Są także specjalne mutacje dające nam combosy. Gra jest niesamowicie wciągająca, a do tego bardzo trudna.
Dead Cells plusy i minusy:
- Wciągająca rozgrywka, która nigdy się nie kończy
- Generowany losowo świat
- Sporo przedmiotów do pozyskania
- Momentami śmierć głównego bohatera, odbiera nam chęci do dalszej gry
Prey: Mooncrash
Nowy Prey to była jedna z moich ulubionych zeszłorocznych gier. Twórcy stworzyli niesamowity świat, do tego naszpikowany oryginalną historią. Gra bardzo mi się podoba, dlatego nie mogłem się doczekać kontynuacji.
Co prawda nie doczekałem się jej, jednak dostajemy DLC. Dodatek zabiera nas na Księżyc, gdzie ponownie powalczymy z obcą rasą. Tym razem wszystkie misje i lokacje są generowane losowo. Nic nie będzie takie same, co na pewno urozmaici i utrudni rozgrywkę.
Posiadając Prey: Mooncrash gracze będą mogli zagrać w trybie sieciowym. Jest to miły dodatek dla osób, które lubią niesymetryczne starcia po Internecie.
Prey: Mooncrash plusy i minusy:
- Wizyta na księżycu
- Losowo generowane otoczenie
- Powrót obcych
- Kolejne godziny zabawy
- Trochę mało zawartości
Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści
Jeżeli tęsknisz za Wiedźminem to mam bardzo dobre wieści. Co prawda nie jest to gra z Geraltem w roli głównej, jednak utrzymana w tym uniwersum. Główną bohaterką jest Królowa Mewe, która walczy z cesarstwem Nifgardu.
Historia rozgrywa się przed wydarzeniami znanymi z trzech pierwszych Wiedźminów. CD Project Red ponownie zaskoczył graczy swoją produkcją. Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści nie pozwalają odejść od komputera obojętnie. Rozgrywka wciąga na długie godziny, dając masę satysfakcji.
Wojna krwi: Wiedźmińskie opowieści plusy i minusy:
- Kolejna gra w uniwersum Wiedźmina
- Masa zawartości
- Zupełnie nowa historia
- Komiksowa oprawa graficzna
- Nie wszyscy muszą przepadać za karcianą grą w Gwinta
Project Warlock
Project Warlock bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Grę stworzył Polak, który ma zaledwie 19 lat! Inspirował się pierwszymi wielkimi FPSami z lat 90. Nie zabraknie tutaj nawiązań do Catacomb 3D: Wolfenstein 3D, DOOM, QUAKE czy Duke Nukem 3D.
Produkcja wiernie oddaje klimat klasyków, dorzucając masę filtrów graficznych. Gracz może dostosować paletę kolorów do swoich preferencji. Na naszej drodze czekają 4 rozbudowane kampanie, w których pokonamy hordy wrogów. Jeżeli jarasz się starymi grami, Projectem Warlock na pewno się nie rozczarujesz!
Jeszcze więcej informacji o tej produkcji poznacie w recenzji Project Warlock.
Project Warlock plusy i minusy:
- Klimat starych gier
- Możliwość rozwoju bohatera i broni
- Długa kampania fabularna
- Filtry graficzne
- Momentami jest bardzo ciemno
- Brakuje możliwości zapisu gry w dowolnym momencie
The Red Strings Club
Bardzo lubię nietypowe gry komputerowe. The Red Strings Club bez wątpienia się do nich kwalifikuje. Jest to gra, w której pracujemy jako barman. Jednak po godzinach zajmujemy się hakowaniem. Modyfikujemy genetycznie implanty.
Rozgrywka sprawdza się i wciąga na długie godziny przed ekranem monitora. Do tego produkcja utrzymana jest w pięknej pixel-artowej oprawie graficznej. Retro pełną gębą okraszone cyberpunkowym klimatem!
The Red Strings Club plusy i minusy:
- Nietypowa gra niezależna
- Pixel art
- Muzyka
- Brak polskiej wersji językowej
Pozostałe GRY z Klasyfikacji - miejsca 6 - 10
- Into the Breach - strategia turowa w uniwersum Sci-Fi. Ziemia zostaje zaatakowana przez gigantyczne owady. Gracz wciela się w ruch obrony Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu.
- Return of the Obra Dinn - to prawdziwa gra detektywistyczna. Gracz ma za zadanie rozwiązanie dość kłopotliwej zagadki logicznej. Poszlaki zdobywa się wchodząc do głowy denatów i poznając historię jak zginęli. Gracz musi złączyć w całość wszystkie wydarzenia i rozwiązać śledztwo.
- Chasm - nie może zabraknąć klasycznej gry platformowo-zręcznościowej. Chasm to dwuwymiarowa gra z elementami RPG. Główny bohater powraca do domu po długiej wojny. Jednak to nie jest koniec jego przygód i na pewno ponownie będzie walczył z przeciwnikami.
- Celeste - gra o rudowłosej dziewczynie, która pochodzi z fantastycznego świata. Jej marzeniem jest wspinaczka na szczyt góry. Gracz potowarzyszy jej w pełnej niebezpieczeństw przygodzie.
- Symmetry - coś poszło nie tak i statek rozbił się na nieznanej plancie. Przeżyła grupka ludzi, którzy muszą znaleźć schronienie i pozyskać części do naprawienia rakiety. Rozgrywka jest niezwykle wciągająca, a do tego często gracz podejmuje wiele decyzji moralnych.
Podsumowanie najlepszych niszowych gier komputerowych
Gry komputerowe to nie tylko wielkie hity. Rynek jest pełny wielu mniejszych, niezależnych produkcji. Tworzone są one przez grupki zapaleńców, którzy chcą zainteresować graczy swoimi produkcji. W wielu przypadkach im się to udaje i gracze otrzymują prawdziwe perełki do grania.
Zobacz też: