PODPOWIEDZI:

Jaki pad do smartfona? |TOP 3|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002)Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002)219 zł
2SteelSeries Stratus DuoSteelSeries Stratus Duo299 zł
3Razer Raiju MobileRazer Raiju Mobile599 zł
Jaki pad do smartfona? |TOP 3|

Mobilne granie, szczególnie gdy bardzo zależy Ci na wynikach, często wymaga opcjonalnego kontrolera. I takie na rynku są! Znaleźliśmy dla Ciebie 3 pady do smartfona, które reprezentują różne segmenty cenowe.

Co powinien mieć dobry pad do smartfona?

 • Dobry pad mobilny powinien mieć Bluetooth. Wydawałoby się, że łączność bezprzewodowa to coś, bez czego nawet nie możemy mówić o kontrolerze do urządzeń mobilnych. Jednak nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele padów, które reklamują się jako mobilne, nie wspiera połączenia Bluetooth. 
 • SmartClip to nazwa wbudowanego w kontroler albo montowanego na niego osobno uchwytu na telefon. To druga najważniejsza rzecz, jaką powinien posiadać pad, za pomocą którego chcemy grać na telefonie. W teorii jest to możliwe, jednak w praktyce nie chcemy stawiać telefonu gdzieś w niewygodnym miejscu tylko mieć go wygodnie “w ręce” razem z naszym padem.
 • Warto też zwrócić uwagę na wielkość pada. Pełnowymiarowe pady - takie jak do konsol czy komputerów - w zastosowaniu mobilnym też dobrze się sprawdzają. Ergonomia i wygodny chwyt to ważny czynnik zwłaszcza podczas dłuższych sesji gamingowych. Dlatego nie warto inwestować w kontroler, który jest bardzo małą konstrukcją bądź posiada nieergonomiczną konstrukcję.
 • Warto także zainwestować w kontroler, który może łączyć się nie tylko z urządzeniami mobilnymi, ale np. komputerem. Dzięki temu jedną inwestycją zapewnimy sobie multifunkcjonalne urządzenie i ograniczymy wydatki.

Na co należy uważać, wybierając kontroler do swojego telefonu?

Po pierwsze, ważne żeby pamiętać o tym, że nie każdy pad, który jest bezprzewodowy, posiada Bluetooth. Na przykład pad do Xboxa One w pierwotnej wersji korzystał tylko z protokołu Wi-Fi i mógł sparować się tylko z Xboxem i komputerem za pomocą dongla dodawanego przez producenta. Jednak jego poprawiona wersja z 2016 roku ma już wbudowany Bluetooth i pozwala na sprawowanie z prawie każdym urządzeniem, które taki protokół oferuje (ze smartfonami włącznie).

Podobnie jest w przypadku innych bezprzewodowych padów tworzonych z myślą o graniu na komputerze. Dlatego zawsze upewnij się, czy kontroler, który chcesz kupić, posiada nie tylko moduł Bluetooth, ale też wspiera połączenie z urządzeniami mobilnymi.

Drugą ważną kwestią, co do której musimy się upewnić, zanim zdecydujemy się zakupić wybrane urządzenie, jest kompatybilność z naszym systemem operacyjnym. Większość padów wspierających urządzenia mobilne zapewnia to wsparcie od jakiejś konkretnej wersji systemu.

W przypadku telefonów z Androidem jest to najczęściej Android 4.0, a dla telefonów z iOS jest to najczęściej konkretny model iPhone (bądź wersja iOS). Dlatego pamiętajcie, żeby zawsze upewnić się, czy Wasze urządzenie będzie wspierane.

Dodatkiem, który nie jest konieczny, ale wartym wzięcia pod uwagę, jest fakt posiadania przez kontroler złącza USB-C. Obecnie niemal każdy smartfon posiada takie złącze jako standard. Dlatego z punktu widzenia tego, ile kabli musimy posiadać do każdego urządzenia, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest: im mniej, tym lepiej.

Podsumowując, przed zakupem pada upewnijcie, czy sprzęt oferuje:

 • Łączność Bluetooth.
 • Wsparcie dla urządzeń mobilnych.
 • Wspiera Wasze urządzenie.
 • Wspiera Wasz system operacyjny (i jego wersję).

Zobacz też: Jaki bezprzewodowy pad do PC?

Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002)

Skoro już wiemy, jakie warunki musimy spełnić podczas wyboru mobilnego pada, przejdźmy do naszego pierwszego kandydata w cenie do 200 zł. Zaczniemy od paradoksu, ponieważ jako pierwszy polecany przeze mnie pad do grania na telefonie został wybrany kontroler stworzony do konsoli Xbox One S. Jest to dokładnie model Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002).

Choć główna konstrukcja pada została zaprezentowana aż siedem lat temu w 2013 roku, to wersja, która nas interesuje, pochodzi z roku 2016, kiedy to Microsoft wraz z premierą następcy Xbox One zaprezentował poprawioną wersję swojego pada.

Najważniejszym aspektem, który zdecydował się poprawić Microsoft, była komunikacja. Ponieważ do kontrolera dodano moduł Bluetooth. Od tej pory czyni on z niego urządzenie absolutnie uniwersalne, za pomocą którego możemy połączyć się praktycznie z każdym urządzeniem posiadającym Bluetooth. Dzięki temu taki pad pojawi się zapewne w kilku innych rankingach kontrolerów gier.

Microsoft Xbox One S Wireless Controller

Jeżeli chodzi o wygląd i ergonomię, to tutaj konstrukcja Microsoftu przeszła już do legendy i jest kwintesencją tego, jak powinien być stworzony idealny kontroler. Dlaczego? Ponieważ jakość wykonania i komfort użytkowania stoją tutaj na najwyższym poziomie, a granie na nim to czysta przyjemność.

Charakterystyczny asymetryczny układ przycisków stał się wyznacznikiem standardu, który dzieli rozmieszczenie elementów na kontrolerze na klasyczne i “takie jak w Xboxie”.

Jeżeli natomiast chodzi o bryłę urządzenia, to o tym, jak dobrze została zaprojektowana, niech świadczy fakt, że praktycznie każdy producent padów, konstruując swoje urządzenie, stara się wprowadzić własną wariację “bulwiastej” obudowy, jaką wypromował Microsoft.

Microsoft Xbox One S Wireless Controller złącza

Warto jeszcze nadmienić, że aby ten kontroler stał się kompletnym padem mobilnym, trzeba dokupić do niego SmartClip. Jednakże z racji tego, iż pad nie był tworzony z myślą o urządzeniach mobilnych, trzeba go nabyć od firm trzecich. Miłym dodatkiem są też przeróżne inne akcesoria dostępne do tego pada od takich zewnętrznych producentów.

Specyfikacja techniczna i najważniejsze cechy Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002):

Łączność

Bezprzewodowa/Przewodowa

Interfejs

Bluetooth v4.0/Micro-USB

Zasięg

10 m

Liczba przycisków

14

Przyciski

X-Pad

Gałka analogowa - 2szt.

Lewy/prawy bumper

Lewy/prawy trigger

Przyciski A/B/X/Y

Wibracje

Tak

Zasilanie

2x Bateria AA (możliwość dokupienia akumulatora)/kabel

Waga

233g

Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002) plusy i minusy:

 • solidna sprawdzona konstrukcja
 • jakość wykonania
 • kompatybilność z wieloma platformami
 • cena
 • dostępność akcesoriów
 • wsparcie dla telefonów iOS 
 • micro-USB
 • brak wbudowanego SmartClip

Microsoft Xbox One S Wireless Controller (6CL-00002) oferta w sklepie

SteelSeries Stratus Duo

Następnym urządzeniem, które trafia na wokandę, jest konstrukcja stworzona przez legendarną już markę peryferiów PC-towych. Firma ta zasłynęła między innymi genialnie wycenionymi myszkami gamingowymi, które w niskiej cenie oferowały topowe możliwości.

A mowa tu oczywiście o SteelSeries. Czy tym razem Duńczykom udało się stworzyć taki sam produkt tylko w nowej dla siebie kategorii kontrolerów mobilnych?

SteelSeries w minionym roku zaprezentowało nam nie pierwszy w swojej ofercie kontroler, za pomocą którego możemy grać na telefonie, jednak ten model ma celować zdecydowanie w segment premium tych urządzeń. A mowa tu o SteelSeries Stratus Duo.

granie na SteelSeries Stratus Duo

Dopisek Duo nie znalazł się tu przez przypadek, ponieważ urządzenie wspiera dwa rodzaje połączenia bezprzewodowego. Jakie? Połączenie za pomocą dedykowanego dongla korzystające z protokołu Wi-Fi oraz możliwość sparowania z prawie każdym urządzeniem posiadającym Bluetooth. 

Dodatkowo pad posiada możliwość połączenia przewodowo za pomocą kabla micro-USB, jednak użyte złącze w padzie wydanym w 2019 roku i kosztującym ponad 300 zł jest karygodne.

Bryła kontrolera czerpie garściami z konstrukcji Microsoftu, co niewątpliwe jest ogromnym plusem i na pewno jeżeli chodzi o chwyt, pad będzie bardzo wygodnie leżał w dłoniach.

Odmienne jest natomiast podejście do kwestii rozmieszczenia przycisków. Inżynierowie SteelSeries zdecydowali się na symetryczne rozmieszczenie przycisków, co zadowoli zwolenników “klasycznej” budowy padów, natomiast może być niezadowalające dla fanów “Xboxowego” rozwiązania.

SteelSeries Stratus Duo design konstrukcja

Producent zdecydował się też na umieszczenie na froncie urządzenia dodatkowych switchów, które pomogą w wygodnym przełączaniu się pomiędzy połączeniem Bluetooth a donglem.

Warto nadmienić, że pad nie posiada wbudowanego SmartClipa, jednakże producent na swojej stronie oferuje nam takowy jako dodatkowe akcesorium w cenie 40 zł.

Specyfikacja techniczna i najważniejsze cechy SteelSeries Stratus Duo:

Łączność

Bezprzewodowa/Przewodowa

Interfejs

2.4 Ghz/Bluetooth v4.1/Micro-USB kabel

Zasięg

12 m

Liczba przycisków

16

Przyciski

X-Pad

Gałka analogowa - 2szt.

Lewy/prawy bumper

Lewy/prawy trigger

Przyciski A/B/X/Y

Przyciski funkcyjne

Wibracje

Tak

Zasilanie

akumulator (20 godzin grania)/kabel

Waga

245 g

SteelSeries Stratus Duo plusy i minusy:

 • bardzo dobra jakość wykonania
 • multiplatformowość
 • wytrzymały akumulator
 • dedykowany smart clip
 • cena
 • micro-USB
 • brak wsparcia dla telefonów z iOS

Razer Raiju Mobile

W tej niewątpliwie królewskiej kategorii cenowej, podobnie jak i w poprzedniej, kontroler stworzyła marka, która zasłynęła z tworzenia urządzeń peryferyjnych do PC. Ale to było lata temu i teraz jest prawdziwym gigantem branży oraz najbardziej znaną marką akcesoriów komputerowych i konsolowych, ale nie tylko.

W ostatnich latach wypuścili na rynek również bardzo udane telefony dedykowane właśnie graczom (np. Razer Phone 2, który testowaliśmy) oraz genialną linię laptopów gamingowych. Jeżeli jeszcze nie wiecie, o jakiej firmie mowa, to oczywiście mam tu na myśli Razera.

Jeżeli mam być szczery, to mam od razu ochotę napisać, że jeśli macie do wydania 600 zł na pada do grania na telefonie, to po prostu kupcie Razer Raiju Mobile.

granie na Razer Raiju Mobile

Spokojnie, zaraz Wam wytłumaczę, w co inwestujecie pieniądze, i podam kilka argumentów, dzięki którym wytłumaczycie przed samymi sobą, dlaczego wydaliście tyle na pada do telefonu.

Zacznijmy już standardowo od pochylenia się nad designem urządzenia. Skoro ma być to najlepszy pad w swojej kategorii, to też czerpie to, co dobre od najlepszych.

Dlatego bryła kontrolera oraz układ przycisków zostały zaczerpnięte z rozwiązania, jakie stosuje Microsoft w swoich padach. Sprawia to, że urządzenie pewnie leży w dłoni i nie męczy palców nawet przy bardzo długich sesjach.

Razer jednak poszedł w projektowaniu swojego sprzętu o krok dalej i dodał w górnej części kontrolera dwa udogodnienia dla użytkowników mobilnych.

Jest to zestaw przycisków funkcyjnych wyjęty prosto z telefonów z Androidem. Dzięki nim nie będziemy musieli nawet dotykać naszego telefonu, żeby sprawnie po nim nawigować.

Drugim ze wspomnianych przeze mnie udogodnień jest wbudowany SmartClip. Jest to bardzo dobry zabieg ze strony producenta, ponieważ użytkownik końcowy w ogóle nie musi się martwić, jak przymocuje swój telefon do pada po wyjęciu go z pudełka. Na minus jednak jest to, że poziomu wychylenia uchwytu nie da się w żaden sposób regulować i jest ono ustawione na stałe 60 stopni.

Razer Raiju Mobile przyciski z bliska

W padzie znalazło się w końcu złącze USB-C oraz jako bonus aż cztery dodatkowe przyciski, które możemy dowolnie zaprogramować za pomocą dedykowanej aplikacji producenta.

Jeżeli więc chcecie grać na najwyższym mobilnym poziomie, kontroler Razera jest tutaj najbardziej kompletnym urządzeniem. Dla osoby, która nie godzi się na kompromisy i poszukuje najwyższej jakości  wykonania oraz ergonomii, będzie to wybór warty swojej ceny.

Specyfikacja techniczna i najważniejsze cechy Razer Raiju Mobile:

Łączność

Bezprzewodowa/Przewodowa

Interfejs

2.4 Ghz/Bluetooth v4.1/kabel USB-C

Zasięg

12 m

Liczba przycisków

20

Przyciski

X-Pad

Gałka analogowa - 2 szt.

Lewy/prawy bumper

Lewy/prawy trigger

Przyciski A/B/X/Y

Przyciski funkcyjne

4x przycisk programowalny

Wibracje

Tak

Zasilanie

Akumulator (23 godziny grania)/Kabel

Waga

306 g

Razer Raiju Mobile plusy i minusy:

 • Jakość wykonania
 • Wbudowany SmartClip
 • Dodatkowe programowalne przyciski
 • USB-C
 • Możliwość sparowania z dwoma urządzeniami Bluetooth na raz
 • Możliwość połączenia przewodowego ze smartfonem
 • Dedykowana aplikacja na smartfony
 • CENA!
 • Brak możliwości regulacji SmartClipa
 • Ograniczona liczba wspieranych gier

Razer Raiju Mobile oferta w sklepie

blog comments powered by Disqus
Jaki pad do smartfona? |TOP 3|