PODPOWIEDZI:

Lark FreeBird 50.1

Nawigator cechuje niska cena w klasie nawigacji z ekranem o przekątnej 5 cali. Zintegrowane odtwarzacze multimedialne są bardzo ubogie a dostarczona z nawigacją MapaMap nie może się pochwalić ani dokładnymi mapami ani szybkością działania.

Lark FreeBird 50.1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • solidna konstrukcja
  • dobry wyświetlacz
  • względnie niska cena
WADY
  • słabej jakości uchwyt do szyby
  • niefunkcjonalne odtwarzacze multimediów
  • krótki czas pracy na baterii

Lark FreeBird 50.1 to nawigacja satelitarna GPS, wprowadzona na rynek przez polskiego producenta sprzętu elektronicznego, firmę Lark. Urządzenie cechuje stosunkowo niska cena w klasie nawigacji z ekranem o przekątnej 5”.

Lark FreeBird 50.1

Wygląd / obudowa

Pierwsze wrażenie wywołane przez nowego Larka jest pozytywne mimo iż użyte do jego budowy materiały nie należą do tych z najwyższej pułki. Przedni panel wykonano z anodyzowanego aluminium, natomiast pozostałe części obudowy to lakierowany na czarno plastik. Wszystko złożone jest ze sobą precyzyjnie i solidnie. Jedynym elementem do jakiego można się przyczepić jest pomarańczowa ramka, która po pierwsze, zupełnie nie pasuje do designu a po drugie została wykonana wręcz tandetnie – jej nieobrobione, ostre krawędzie są bardzo nieprzyjemne w dotyku.

Gniazdo słuchawek, gniazdo miniUSB oraz czytnik kart pamięci znajdują się w odpowiednich miejscach. W obudowie udało się również schować niewielki rysik, ale ze względu na dużą wygodę obsługi urządzenia palcem raczej nie będziemy z niego często korzystać. Ciekawym rozwiązaniem okazał się tzw. przycisk „M”, pozwalający na przejście do menu głównego z dowolnego trybu pracy.

Lark FreeBird 50.1

Głównym podzespołem każdej nawigacji satelitarnej jest jej wyświetlacz. W przypadku opisywanego urządzenia zdecydowano się na użycie 5”, dotykowej matrycy LCD-TFT o rozdzielczości 480x272 piksele. Dzięki jasnemu podświetlaniu i względnie szerokiemu kątowi patrzenia, informacje na nim wyświetlane będą dobrze widoczne nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych.
Sercem nawigacji Lark FreeBird 50.1 jest procesor Centrality Atlas III, taktowany zegarem 396MHz mający dostęp do wbudowanych 64MB pamięci RAM oraz 1GB pamięci FLASH.

Dodatkowym atutem jest czytnik kart pamięci SD/SDHC obsługujący karty o pojemności aż do 16GB. Taka konfiguracja oraz sprawdzone podzespoły sprawiają, iż urządzenie działa naprawdę szybko i stabilnie.

Za odnajdywanie i odpowiednie interpretowanie sygnału GPS odpowiedzialny jest 30 kanałowy, wysokiej czułości, odbiornik ze zintegrowaną anteną, który działa całkiem nieźle. Pozycja ustalana jest szybko, a sygnał jest silny niezależnie czy jesteśmy na otwartej przestrzeni czy poruszamy się ciasnymi uliczkami miasta. Szkoda jedynie że zabrakło złącza na zewnętrzną antenę.
Odtwarzania muzyki czy komunikatów dźwiękowych można realizować w dwojaki sposób – przez wbudowany głośnik o mocy 1.5W lub radio samochodowe połączone z nawigacją przy pomocy transmitera FM.

Lark FreeBird 50.1

Zawartość opakowania, w którym znajduje się Lark FreeBird 50.1 jest bardzo prosta. Poza samym urządzeniem, znajdziemy ładowarkę samochodową, uchwyt na szybę oraz kabelek do podłączenia z komputerem.

W tym momencie warto jeszcze powiedzieć kilka słów odnoście uchwytu na szybę. Po pierwsze: jest zbyt delikatny jak na uchwyt do urządzenia 5” – przy większych nierównościach na drodze nie potrafi dobrze ustabilizować nawigacji wprawiając ją w wibrację przez co utrudniony jest odczyt z ekranu. Po drugie: nie ma możliwości regulacji długości ramienia co uniemożliwia jego optymalne zamocowanie w niektórych samochodach.

Funkcje

Menu główne nawigacji Lark FreeBird 50.1 to jeden z ładniejszych interfejsów jaki można spotkać w tej klasie urządzeń. Ikony są duże i bardzo czytelne a przejścia pomiędzy kolejnymi ekranami są szybkie i płynne. Oprawa graficzna jest ciekawa bez niepotrzebnego przepychu. W skrócie mówiąc, projektanci tutaj naprawdę się postarali. Bezpośrednio z menu użytkownik dostaje dostęp do aplikacji multimedialnych. Niestety są to bardzo proste i ograniczone programy. Odtwarzacz plików video obsługuje tylko format WMV, odtwarzacz plików audio odtwarza WMA oraz WAV – dlaczego nie ma wsparcia dla popularnych MP3!? Z przeglądarką zdjęć jest już lepiej, bez problemu radzi sobie z formatami BMP, GIF, JPEG, PNG ale pod warunkiem, że nie mają zbyt dużej rozdzielczości. Jest jeszcze przeglądarka dokumentów tekstowych TXT, ale czy jest to komuś potrzebne.

Lark FreeBird 50.1

Lark FreeBird 50.1 dostępny jest z oprogramowaniem nawigacyjnym MapaMap Easy w wersji 6.1 zawierającym mapę Polski. Ten prężnie rozwijający się program jest bardzo prosty w obsłudze, tak że nawet największy laik nie powinien mieć z nim problemów. Niestety wersja Easy charakteryzuje się podstawową bazą mapową, w której np. nie są uwzględnione wszystkie aktualne adresy czy punkty POI oraz brak jest danych odnośnie budynków 3D.

Korzystanie z MapyMap nie rożni się zbytnio od korzystania z innego programu. Menu jest czytelne, ikony są duże i przystosowane do obsługi palcem. Niestety program ma pewne wady. Głównym problemem okazuje się zbyt późnie informowanie o planowanych manewrach oraz względnie długie przeliczanie trasy gdy zboczymy w wcześniej zaplanowanego kursu. Najnowszy Lark zaopatrzony jest we wbudowaną baterię Litowo-jonową. Jej pełne naładowanie wystarcza na ok. 1.5 godziny nieprzerwanej pracy ale należy mieć na uwadze, że podświetlanie matrycy tych rozmiarów pobiera sporo prądu.

Lark FreeBird 50.1

Podsumowanie

Lark FreeBird 50.1 to bardzo proste urządzenie przeznaczone dla osób, które podróżują głównie po Polsce. Jego główne atuty mieszczą się w elektronice, która działa szybko i stabilnie oraz w solidnie wykonanej obudowie. Niestety oprogramowanie nie jest już tak dobre. Zintegrowane odtwarzacze multimedialne są bardzo ubogie a dostarczona z nawigacją MapaMap nie może się pochwalić ani dokładnymi mapami ani szybkością działania.

blog comments powered by Disqus