PODPOWIEDZI:

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X - Test Karty Graficznej

Po premierze nowych kart AMD wybór akceleratora dla gracza staje się jeszcze trudniejszy. Choć Radeon HD7970 to już można powiedzieć "dziadek", czy warto brać go pod uwagę przy wyborze nowej karty graficznej? Przyjrzyjmy się więc konstrukcji Sapphire DualX R7970 i sprawdźmy, czy taki wybór jest jeszcze uzasadniony.

SAPPHIRE HD 7970 OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Dość niskie temperatury
 • Wydajność w grach
 • Duża ilość pamięci wystarczająca nawet do gry na 3 monitorach
 • Rozsądna cena, która niebawem jeszcze powinna spaść
WADY
 • Głośna
 • Dość duży układ chłodzenia (3 sloty i blisko 30cm)

Opakowanie i akcesoria

Karta dociera do użytkownika w sporym opakowaniu, na którym poza kilkoma najważniejszymi informacjami znajdziemy również charakterystyczną dla producenta grafikę. To co zwraca uwagę, to spora ilość pamięci RAM (3GB GDDR5) oraz dedykowane narzędzie do podkręcania.

Sapphire Radeon HD 7970 fot1

Akcesoria znajdziemy w osobnym opakowaniu, a w ich skład wchodzą: Przejściówka DVI->D-SUB, mostek CrossFireX, dwie przejściówki z MOLEX na 6PIN PCI-E oraz opcjonalnie w zestawach Full Retail SKU przewód HDMI.

Oczywiście w pudełku nie mogło również zabraknąć instrukcji obsługi oraz płyty z oprogramowaniem (w tym Sapphire TriXX - oprogramowanie omówimy przy okazji testów nowszych kart AMD od Sapphire).

Ranking kart graficznych

Specyfikacja techniczna

Testowana przez nas karta wykonana jest w 28nm procesie technologicznym, a układ oparty jest o doskonale Wam znany rdzeń Thaiti. Na pokładzie znalazło się 2048 jednostek cieniujących, aż 3GB pamięci GDDR5 z szyną 384bit i taktowaniem efektywnym 5800MHz. Rdzeń karty taktowany jest równiutko 1000MHz.

Sapphire Radeon HD 7970 fot11

Karta komunikuje się z komputerem interfejsem PCI-E x16 w standardzie 3.0, a na niebieskim laminacie znajdziemy również dwa mostki CrossFireX pozwalające łączyć kartę w konfiguracje wielokanałowe.

Sapphire Radeon HD 7970 fot5

Sapphire Radeon HD 7970 fot4

Do poprawnej pracy karta wymaga podpięcia dwóch wtyczek PCI-E jednej 8PIN, a jednej 6PIN PCI-E od zasilacza. Zalecana przez nas konstrukcja to przynajmniej jednostka 550W (dobra markowa, nie NO-NAME).

Sapphire Radeon HD 7970 fot6

Układ chłodzenia

Sapphire Radeon HD 7970 fot2

Sapphire Radeon HD7970 Dual-X chłodzony jest imponujących rozmiarów radiatorem wspieranym przez aż 5 ciepłowodów, z czego dwa skrajne to 8mm "grubasy", a trzy środkowe standardowe "6". Rurki cieplne nie są niklowane i nie posiadają bezpośredniego styku z rdzeniem karty graficznej. Odprowadzanie ciepła z układu dodatkowo ułatwiają dwa niskoprofilowe wentylatory zamknięte w plastikowej obudowie chłodzenia. Ta choć wykonana z tworzywa, to wydaje się być dobrze spasowana, a materiały wysokiej jakości. Mnie osobiście cieszy przede wszystkim fakt, że obudowa jest matowa, dzięki czemu nie łapie tak szybko odcisków palców.

Sapphire Radeon HD 7970 fot7

Układ chłodzenia wraz ze swoimi figlarnymi kształtami zajmuje w obudowie dwa i pół slotu na płycie głównej - więc fizycznie musimy mieć wolne przynajmniej trzy sloty, a długość karty od śledzia wynosi 28,5cm.

Sapphire Radeon HD 7970 fot9

Sapphire pomyślał również o chłodzeniu pamięci oraz 8 fazowej sekcji zasilania karty. Chłodzenie jest co prawda pasywne, ale nie oszukujmy się - próżno szukać czegoś innego lepszego u konkurencji. Dzięki zastosowaniu radiatorów zawsze mamy zwiększoną powierzchnię radiacji, co przynajmniej w teorii wpływa pozytywnie na oddawanie ciepła do otoczenia.

Sapphire Radeon HD 7970 fot3

Wyposażenie w porty

Sapphire Radeon HD 7970 fot8

Pod tym względem Sapphire nie wysuwa się przed szereg i wyjścia jakie znajdziemy na śledziu trzeba uznać za standard. Do naszej dyspozycji są dwa porty DVI, pełnowymiarowy port HDMI oraz pełnowymiarowy DisplayPort (DP).

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

SilentiumPC Spartan LT HE922

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9 + Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Sapphire Radeon HD7970

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power Power L8 500W 80+ Brinze

Obudowa

Bitfenix Colossus

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników 13.11 (beta)

Polecane zestawy PC >>>

Metodyka

 • Testy syntetyczne

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

 • Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

 • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Sapphire Radeon HD 7970 fot10

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA).

Porównywarka kart graficznych

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

 • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

 • Gry - Multiplayer

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

 • Gry - Kampania

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

 • Temperatury i pomiar ciśnienia akustycznego

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

 • Pobór prądu (platforma)

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X

Omówienie wyników testów

Jak widzimy karta starej generacji uzyskała sporo gorszy wynik w 3Dmark FireStrike oraz 3DMark 11 od swojego następcy czyli R9 280X. Różnica punktowa jest na tyle duża, że trudno uznać ją za błąd pomiarowy czy niedokładność pomiarową. Tym bardziej, że testy syntetyczne dzięki bardzo ujednoliconej metodyce mają dużą powtarzalność, a same są w stanie odizolować w znacznym stopniu pracę karty od pozostałych elementów platformy (głównie oczywiście chodzi o procesor), dzięki czemu można łatwo pokazać faktyczną wydajność układu, a wyniki przez nie podawane są bardzo dokładne.

W grach jak widzimy po analizie wykresów sytuacja ulega zmianie. Sapphire Radeon HD7970 z 3GB pamięci na pokładzie idzie łeb w łeb z testowanym niedawno R9 280X. Różnice są tak małe, że te nawet 3 klatki można śmiało uznać za niedokładność pomiarową. Inna sprawa to fakt, że takich różnic nie jest w stanie nikt pokazać i nikt nie jest w stanie ich zobaczyć tym bardziej, że gra toczy się na sporej ilości generowanych przez kartę FPSów.

W przypadku testowanej konstrukcji Sapphire działa to mocno na jej korzyść, bo dzięki atrakcyjnej cenie karta absolutnie nie odstaje od nowości AMD.

Sprawność układu chłodzenia bardzo dobrze pokazuje wykres temperaturowy. Układ dorównuje takim konstrukcjom jak TwinFrozr MSI od GTX 760 (która jest mniej wydajną kartą), czy GTX770 MSI, a jest tylko nieznacznie cieplej jak w zdecydowanie słabszej R7770 też od Sapphire.

Niestety ale w tym przypadku tak dobre temperatury odbijają się dość znacznie na głośności pracy karty, która wskoczyła na 3 pozycję w zestawieniu i razem z referencyjnym chłodzeniem GTX 760, czy DirectCU II od Asusa na R7950 należy do czołówki kart, które zmęczą nasze ucho zwłaszcza wieczorem czy podczas nocnego grania.

Największym minusem jest spory pobór prądu przez tą kartę. Karta należy do jednej z bardziej energochłonnych - jednak pamiętajcie, że mówię to w kontekście całej platformy wraz z podkręconym CPU AMD.

Wnioski

Sapphire Radeon HD7970 Dual-X jest kartą, którą z czystym sercem można nazwać konstrukcją dla graczy. Co do komfortu rozgrywki nie mamy żadnych uwag, a jak pokazują wyniki nieznacznie, ale systematycznie karta wyprzedza nowość AMD R9 280X. Różnice są jednak małe i absolutnie nie można tutaj mówić o jakichś spektakularnych wygranych czy przegranych.

Miło zaskakują niskie temperatury karty, co daje nam jeszcze spore nadzieje na dodatkowe FPS dzięki OC i pewnemu zapasowi termicznemu. Oczywiście dodatkowy wzrost wydajności uzyskamy, jeżeli przebolejemy dość głośną pracę układu chłodzącego, który do najmniejszych nie należy (ale i do największych też nie).

Opłacalność zakupu starszej konstrukcji AMD od Sapphire wciąż jest duża tym bardziej, że jest spora szansa na niższe ceny tych układów w najbliższym czasie.

blog comments powered by Disqus
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X - Test Karty Graficznej