PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX 770 Windforce 3 OC Test Karty Graficznej

Gigabyte GTX 770 z chłodzeniem Windforce to propozycja dla graczy wymagających ale jednocześnie takich, którzy nie chcą rezygnować z ciszy w obudowie. Jak wypada w testach? Zapraszamy na nasz test.

Gigabyte GV-N770OC-2GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka wydajność
  • Niski pobór prądu
  • Niskie temperatury
  • Dobra kultura pracy
WADY
  • Mogła by być ciut krótsza

Specyfikacja techniczna

Testowana dzisiaj karta, czyli GTX 770 od Gigabyte z chłodzeniem Windforce 3x to konstrukcja wykonana oczywiście w 28nm procesie technologicznym.

Karta posiada 1536 jednostek cieniujących oraz 2GB zainstalowanej pamięci. Oczywiście jest to pamięć typu GDDR5. Ta taktowana jest fizycznie zegarem 1753MHz, co daje 7012MHz taktowania efektywnego. Szyna pamięci jest 256bitowa.

Co do taktowania zegara graficznego, to ten ustawiony jest przez Gigabyte na 1137MHz w trybie standardowym i zatrzymuje się na 1189MHz w trybie BOOST.

Gigabyte GTX 770 fot2

Za połączenie z komputerem odpowiada slot PCI-E x16 3.0. Po przeciwnej stronie PCB mamy dwa mostki do łączenia karty w konstrukcje wielokanałowe SLI. Sam laminat jest czarny i błyszczący.

Gigabyte GTX 770 fot6

Gigabyte GTX 770 fot5

Gigabyte GTX 770 fot1

Długość karty to wraz z układem chłodzenia około 28cm. Warto również wspomnieć, że długość karty mogła by być mniejsza, bo samo PCB jest ciut krótsze i to chłodzenie wraz z obudową dodatkowo ją przedłużają.

Rankingi kart graficznych >>>

Gigabyte GTX 770 fot3

Co do podpięcia zasilania, to GTX 770 Windforce 3x wymaga dwóch wtyczek PCI-E, jednej 6PIN i jednej 8PIN. Zasilacz zalecam 500 lub 550W. Oczywiście nie mówię tu o NoName ale prawdziwych zasilaczach, które się nie wyłączą przy poborze z gniazdka 450W...

Gigabyte GTX 770 fot8

Układ chłodzenia

Tu mamy do czynienia praktycznie z tą samą jednostką co na chociażby niedawno testowanym GTX 760 z 4GB pamięci. Tak więc za odprowadzanie ciepła odpowiadają dwa radiatory z 6 rurkami cieplnymi. Jeden - ten nad rdzeniem - jest masywniejszy, a drugi zlokalizowany z tyłu karty jest zdecydowanie mniej masywny. Ciepłowody nie są niklowane, ale moim zdaniem w niczym to nie przeszkadza, a całość wygląda dzięki temu nawet ciekawiej.

Katalog kart graficznych >>>

Gigabyte GTX 770 fot4

Odprowadzanie ciepła ułatwiają trzy symetrycznie zorientowane wentylatory niskoprofilowe. Ich łopatki nie są idealnie czarne, co również jest elementem rozpoznawczym Windforce.

Chłodzone niewielkimi radiatorami są również pamięci karty oraz sekcja zasilania.

Karta wraz z układem chłodzenia zajmuje dwa sloty na płycie głównej, jednak warto dać jej nieco oddechu i wolnym zostawić przynajmniej jeden poniżej karty.

Gigabyte GTX 770 fot7

Porty

Tutaj producent się nie wyłamał i zastosował standardowy zestaw gniazd, czyli 2x DVI, 1x HDMI oraz 1x DP (Display Port). Zarówno DisplayPort jak i złącze HDMI są pełnowymiarowe, więc i nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek przejściówek.

Gigabyte GTX 770 fot9

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9 + Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Gigabyte GTX 770 Windforce 3x OC 2GB

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power Power L8 500W 80+ Brinze

Obudowa

Bitfenix Colossus

Monitor

Benq GW2760HS

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników 320.49

Polecane zestawy PC >>>

Metodyka

  • Testy syntetyczne

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

  • Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

  • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Sapphire Radeon HD 7970 fot10

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

  • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Omówienie wyników testów

Dzisiaj zacznę omówienie wyników od temperatury oraz głośności pracy układu.

Przede wszystkim pamiętajcie o tym, o czym wspominałem w filmie. Testowana karta była ewidentnie rozkręcana (widać to po nieumiejętnym skręceniu karty), przez co dokonane pomiary - choć wiarygodne - dla jednej karty mogą (i pewnie tak jest) różnić się od konstrukcji jaką przyniesiecie ze sklepu. Każda ingerencja powoduje już zakłamanie wszystkich następnych wyników tych testów. Jeżeli karta zostanie rozkręcona i złożona z tą samą pastą - ta będzie już przesuszona, a i styk nie taki jak powinien. W przypadku wymiany pasty na inną (bardziej rozsądne wyjście) mierzymy już nie układ jaki sprzedaje producent, ale chłodzenie z inną pastą, a różnice w temperaturach (co przekłada się również na głośność pracy) mogą sięgać kilku stopni!

No ale do rzeczy. Odnosząc się do uzyskanych przeze mnie wyników - mogę powiedzieć, że karta jest jak najbardziej zadowalająca. O ile oczywiście wartości te nie odbiegają znacznie od oryginału. Karta Gigabyte GTX 770 ani się zbytnio nie grzeje, ani nie jest przy tym głośna.

Co do poboru prądu, to zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wydajność o czym za chwilę, nie jest źle. Zobaczcie że konstrukcja Palita była zdecydowanie bardziej prądożerna. A zobaczcie, że taktowania były niewiele wyższe.

I takim sposobem dochodzimy do wydajności. Karta mieści się w ścisłej czołówce. Mamy oczywiście do czynienia z wersją OC, pod względem taktowań druga w kolejności po Palicie 770tka. Dobre, ba nawet bardzo dobre wyniki karta uzyskuje zarówno w syntetykach jak i w grach. Konstrukcja Gigabyte potrafi nam zapewnić płynną rozgrywkę również w multi na ultra. Oczywiście spadki FPS są - tego nie da się uniknąć, jednak nie takie, aby miały znaczący wpływ na komfort rozgrywki.

Podsumowanie

Testowany dzisiaj GTX 770 od Gigabyte z chłodzeniem Windforce choć nie jest układem najwydajniejszym z pośród testowanych 770tek (to cały czas Palit "rządzi"), to karta mieści się w ścisłej czołówce. Można z czystym sumieniem tą kartę nazwać konstrukcją dla graczy, a biorąc pod uwagę również temperatury i głośność pracy karta wypada doskonale. Resumując Gigabyte GTX 770 Windforce 3x OC dostaje komplet 5 gwiazdek oraz rekomendację redakcji.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX 770 Windforce 3 OC Test Karty Graficznej