PODPOWIEDZI:

Asus GTX 770 DirectCU II OC Test i Recenzja

Nvidia GTX770 jest obecnie jedną z najwydajniejszych konstrukcji na rynku. Konstrukcja Asusa z chłodzeniem DirectCU II oraz nieco podniesionymi zegarami względem konstrukcji referencyjnej, to jedna z ciekawszych propozycji - przyjrzyjmy się jej bliżej.

Asus GTX 770 DirectCU II OC 2GB GDDR5

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Niski pobór prądu
  • Rozsądna głośność pracy
WADY
  • Wysokie temperatury
  • Nieco mniejsza wydajność jak konstrukcji konkurencyjnych

Testowana dzisiaj przez nas konstrukcja Asusa posiada dokładnie takie same parametry pracy, jak wcześniejsza MSI. Asus GTX770 DCU II w wersji OC posiada 1536 jednostek cieniujących, 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bit i taktowaniem efektywnym 7012MHz. Taktowanie bazowe GPU to 1059MHz, a w trybie Boost 1111MHz.

Asus GTX 770 DirectCU II fot10

Kolejnym elementem wyróżniającym konstrukcję Asusa jest niereferencyjne chłodzenie DirectCU II dobrze już znane naszym czytelnikom. Konstrukcja zainstalowana na GTX770 składa się z jednego aluminiowego bloku oraz 3 rurek cieplnych, które to posiadają bezpośredni styk z rdzeniem procesora. W odprowadzeniu ciepła z układu pomagają dwa wentylatory. Obudowa chłodzenia wykonana jest również z aluminium pomalowanego w charakterystyczne dla DCU II barwy. Całość nie jest szczelnie zabudowana i powietrze ma sporo miejsca, aby wydostać się z układu.

Asus GTX 770 DirectCU II fot1

Asus GTX 770 DirectCU II fot5

Asus GTX 770 DirectCU II fot6

Warto nadmienić, że chłodzona jest również sekcja zasilania karty. Co prawda radiator jest niewielki, ale zawsze.

Asus GTX 770 DirectCU II fot7

PCB karty jest czarne i matowe. Długość od śledzia do końca chłodzenia to ciut poniżej 27cm - tak więc karta powinna wejść do większości obudów midiTower. Na płytce drukowanej znajdziemy również dwa mostki SLI oraz złącze PCI-E x16 3.0, którym karta komunikuje się z płytą główną.

Asus GTX 770 DirectCU II fot4

Asus GTX 770 DirectCU II fot3

Do prawidłowej pracy karta wymaga podpięcia dwóch wtyczek zasilających, jednej 6 pinowej, a jednej 8 pinowej. Choć do napędzenia tej karty wystarczył by zasilacz 450W, to zalecam jednostkę przynajmniej 550W tym bardziej jeżeli chcecie myśleć o jakimkolwiek OC, czy to GPU czy CPU. Weźcie również pod uwagę fakt, że zasilacze mają najlepszą sprawność przy obciążeniu około 50%. Tak więc jeżeli często gracie, to rozważcie to dobierając odpowiedni zasilacz do swojej jednostki z GTX770 na pokładzie.

Sprawdź polecane zestawy komputerowe >>>

Co do portów mamy tutaj wyposażenie dość standardowe: dwa wyjścia DVI, jedno pełnowymiarowe HDMI oraz jeden również pełnowymiarowy DP (Display Port).

Asus GTX 770 DirectCU II fot2

Karta zajmuje na naszej płycie głównej dwa sloty. Po przeciwnej stronie GPU producent dodał dodatkowo również aluminiowe wzmocnienie, które przykrywa praktycznie całe PCB.

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

Be Quiet Dark Shadow 2

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Asus GTX 770 DirectCU II OC (testowana)

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold

Obudowa

CM Storm Scout 2 Advance

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników

320.49

Ustawienia i metodyka

Asus GTX 770 DirectCU II fot8

Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”. - Testy syntetyczne

Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark.

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU).

  • Temperatura pracy, pomiar ciśnienia akustycznego (głośność) oraz pobór prądu

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Rankingi kart graficznych >>>

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

Wyniki testów

  • Testy syntetyczne

Asus GTX 770 DirectCU II fot11

Asus GTX 770 DirectCU II fot12

Asus GTX 770 DirectCU II fot13

Asus GTX 770 DirectCU II fot14

  • Gry

Asus GTX 770 DirectCU II fot15

Asus GTX 770 DirectCU II fot16

Asus GTX 770 DirectCU II fot17

Asus GTX 770 DirectCU II fot18

Asus GTX 770 DirectCU II fot19

Parametry pracy karty podczas rozgrywki wieloosobowej w MOHW

Asus GTX 770 DirectCU II fot23

Screan w większej rozdzielczości poniżej tekstu

  • Temperatura, ciśnienie akustyczne (głośność pracy), pobór prądu

Asus GTX 770 DirectCU II fot20

Asus GTX 770 DirectCU II fot21

Asus GTX 770 DirectCU IIfot22

@Update

Jako że tak wysokie temperatury wzbudziły nasze podejrzenia (nie naturalne dla tego chłodzenia) testy temperaturowe i ciśnienia akustycznego przeprowadziliśmy ponownie, według tych samych procedur testowych co wcześniej.

Jak się okazało (co doskonale widać na naszym filmie poradnikowym):

tak wysokie temperatury pracy konstrukcji Asusa były spowodowane nieumiejętnym rozebraniem karty - a dokładnie je złożeniem z użyciem starej pasty. Oryginalna pasta jaką zastosował Asus była już na tyle przesuszona, że jej właściwości termprzewodzące były znacznie niższe niż możliwe. My po rozkręceniu karty, pastę termoprzewodzącą wymieniliśmy na Prlimatech PK-2. Testy ponowiliśmy następnego dnia. Wyniki potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia - i winowajcą wysokich temperatur okazała się pasta a nie chłodzenie. Uzyskane temperatury po wymianie pasty były o 10 stopni (słownie o dziesięć stopni) niższe od tych z recenzji. Karta pracowała również nieco ciszej. Poniżej prezentujemy wyniki sprzed oraz po wymianie pasty na GPU. Warto jeszcze dodać, że pasta nie była wygrzane, tak więc po wygrzaniu karty poprawa może być jeszcze większa: - temperatury po wymianie pasty

temperatury po wymianie pasty

  • głośność pracy po wymianie pasty

głośność po wymianie pasty

(Różnice temperatur w tych z video a prezentowanych wynikają z zaokrąglenia oraz zrównania wyników do temperatury otoczenia 23 stopni oraz głośności tła 37dBA wg. standardowej procedury testowej).

Omówienie wyników i wnioski

Nasze podsumowanie zacznę od testów syntetycznych. Tutaj widzimy wyraźnie spore różnice w wydajności GTX760 a GTX770. Konstrukcja Asusa choć najsłabsza z testowanych GTX770 ma sporą przewagę nad kolejną kartą w zestawieniu. Różnica pomiędzy GTX770 MSI a Asusa jest zauważalna, jednak nie większa jak pomiędzy najmocniejszym GTX770 Palita w zestawieniu, a MSI.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wydajność w grach, różnice pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami są jeszcze mniejsze. Jak widać po wynikach z tylko tych trzech przetestowanych gier większe znaczenie może mieć optymalizacja gry, jak wydajność samej karty.

Asus GTX770 DirectCU II w wersji OC jest nam w stanie zapewnić pełną płynność oraz komfort rozgrywki w każdej z testowanych gier. Analiza wyników szczegółowych z rozgrywki wieloosobowej wyraźnie pokazuje również fakt, iż w żadnej z gier ilość generowanych klatek na sekundę nie spadała poniżej granicy płynności.

Niestety ale testowany przez nas Asus nie popisał się pod względem temperatur. Konstrukcja DirectCU II na podkręconym GTX770 Asusa okazała się jedną z najcieplejszych kart w zestawieniu. Wydajniejszy Palit był aż o 10 stopni chłodniejszy! Być może różnice te wynikały z faktu, iż testowana karta była wcześniej rozkręcana. Nie wiemy jaka pasta została wcześniej zastosowana, jednak po zdjęciu chłodzenia okazało się, że ta nie była już w najlepszej kondycji. I to właśnie w tym upatruję problemu z wysokimi temperaturami tym bardziej, że wcześniej już testowaliśmy chłodzenia DCUII i żadna z kart nie miała tak wysokich temperatur.

Z uwagi na temperatury pracy oraz prędkości obrotowe wentylatorów (nawet 97% maksymalnej prędkości), miłym zaskoczeniem okazała się głośność pracy schładzacza Asus GTX770 DCU II OC. Karta choć uplasowała się w środku stawki, jest słyszalnie (i widocznie) sporo cichsza od niejednej z kart konkurencji. Tylko możemy się domyślać jeszcze lepszego wyniku, gdyby temperatury pracy karty były również niższe.

Również bardzo miłym zaskoczeniem był pobór prądu przez całą platformę testową (przypomnę tylko z podkręconym FX-6300 do 4.4GHz). Niecałe 500W to wynik nawet niższy od GTX760 od Zotaca i sporo niższy od Palita GTX770 (jednak ten jest wyżej taktowany i zarazem wydajniejszy).

@Update Wymiana pasty znacząco poprawiła temperatury pracy oraz nieznacznie jej głośność pod obciążeniem. Karta nie odstaje już od rywali w postaci konkurencji ze strony Palita czy MSI. O ile temperatury mogły by być jeszcze nieco niższe, tak teraz karta plasuje się bardziej w środku stawki niż w jej czołówce.

Różnice w głośności pracy są zdecydowanie mniejsze. Karta była chłodniejsza, a i prędkości obrotowe wentylatorów niższe. Dzięki zabiegowi wymiany pasty całość była delikatnie cichsza jak wcześniej przed wymianą pasty na GPU.

Podsumowanie

Asus GTX770 jest kartą o bardzo dobrej wydajności, która pozwoli nam na komfortową grę z najwyższą szczegółowością detali i rozdzielczością FullHD. Karta nie jest głośna, ale się dość mocno grzeje (o ile to nie wina wcześniejszego rozkręcania karty). Pod względem energooszczędności jest to konstrukcja o rozsądnym zapotrzebowaniu na W. Asus GTX770 to produkt udany, choć nie najlepszy spośród konkurencji.

@Update Jak widać temperatury po wymianie pasty na karcie są zdecydowanie niższe. Teraz karta plasuje się w środku stawki a nie je czołówce.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Asus GTX 770 DirectCU II OC Test i Recenzja