PODPOWIEDZI:

Jak Sprawdzają się Karty Asus Strix? Recenzja RX 480 oraz RX 580

Do moich rąk trafiły 2 karty z rodziny Asus Strix - RX 480 oraz RX 580. Mają prawie po 30cm długości, 3 spore wentylatory i piękny design. Zapraszam Was do recenzji, w której je porównamy, zobaczymy jak sprawują się w grach i przetestujemy ich kulturę pracy.

AMD Radeon RX 580

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość wykonania
  • Wygląd
  • Cicha
  • Chłodna
WADY
  • Aktualna cena
  • Dostępność

Specyfikacja

Asus Strix to karty o długości prawie 30cm, które do poprawnego działania potrzebują jednego złącza 8-pinowowego. RX 580 jest osadzona na szynie 256-bitowej i ma 8GB pamięci GDDR5. To wszystko gwarantuje jej taktowanie rdzenia na poziomie 1360 MHz.

Z tyłu karty znajdziemy jedno wyjścieDVI-D, dwa Display Porty oraz dwa HDMI, co pozwoli nam podłączyć do tej karty praktycznie wszystko, co tylko chcemy. Jeśli zaś chodzi o wygląd karty, to z daleka widać, że jest ona przeznaczona dla graczy - składa się na to agresywny design, wiele wcięć, system Aura RGB i piękny backplate o strukturze szczotkowanego aluminium z podświetlanym logiem Asusa. To wszystko robi bardzo dobre wrażenie.

RX 580 w porównaniu do RX 480 - oprócz taktowania - różni się chociażby grubością radiatorów. Jak te i inne usprawnienia od Asusa wyglądają w praktyce? Czas przejść do testów wydajności i kultury pracy.

Asus RX 580 i RX 480 z przodu

Wydajność w grach

Zaczynamy od Wiedźmina 3, a tutaj na ustawieniach ULTRA bez opcji HairWorks w 1080p bez problemu cieszymy się średnio 60 klatkami na sekundę w miejscu typowo graficznym. W porównaniu do RX 480 jest to wynik o średnio 4 klatki lepszy, a dodatkowo znaczna jest różnica w kwestii temperatury czy hałasu, ale o tym więcej powiemy sobie zaraz.

Następna gra to Battlefield 1. Na najwyższych ustawieniach w 1080p uzyskanie klatek na poziomie 90 na sekundę nie jest niczym nadzwyczajnym, najczęściej jednak FPS-y skaczą od 80 do ponad 110. RX 580 jest tutaj lepszy jedynie o 6% od swojego poprzednika.

W GTA V różnica jest nieznaczna. Na obu modelach możemy cieszyć się ponad 110 klatkamina najwyższych ustawieniach bezMSAA. Niestety w przypadku RX 480 zauważyłem lekkieprzycięcia, co znacząco negatywnie wpływa na rozgrywkę. Różnica w temperaturze oraz hałasie nadal działa na plus modelu 580.

Ostatniagra w naszych testach to PUBG. Na ustawieniach możliwie najbardziej optymalnych udało się uzyskać średnio ponad 80 klatek na RX 580 i pięć FPS-ów mniej na RX 480.

Asus RX 580 logoAsus RX 580 przód

Kultura pracy

O jednej karcie trzeba powiedzieć, że jest bardzo cicha i chłodna; druga natomiast należy raczej do tych głośniejszych. Tą pierwszą jest oczywiście RX580, która po usprawnieniu przez Asusa zyskała o wiele grubsze radiatory, co bardzopozytywnie wpłynęło na jej temperatury pracy. W porównaniu do 480 jest o ponad 10 stopnichłodniejsza, a dodatkowo jej wentylatory chodzą wolniej, dzięki czemu tę kartę zapisuję do mojego dzienniczka podzespołów wykazujących się bardzo dobrą kulturą pracy.

Asus RX 580 z boku

Podsumowanie

Asus Strix RX 580 to bardzo dobry wybór dla osób, które szukają wydajnej karty od ,,czerwonych”. Niestety aktualna cena RX-ów nadal jest zbyt wysoka, by można je było śmiało polecić wszystkim graczom. W podobnej cenie znajdziemy GTX 1070, który wydajnościowo bije tę kartę na głowę. Jeśli zaś cena się unormuje, to 580 nadal będzie ciekawym wyborem dla graczy i nie tylko.

kultura pracyocenajakość

blog comments powered by Disqus
Jak Sprawdzają się Karty Asus Strix? Recenzja RX 480 oraz RX 580