PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX 760 Windforce 3x 2GB OC test

Nie tak dawno na naszym portalu widzieliście recenzję najnowszego układu AMD w wykonaniu Gigabyte, czyli Radeona R9 270X. Dzisiaj czas się przyjrzeć bezpośredniemu konkurentowi tej karty, czyli Gigabyte GTX 760 w testach.

Gigabyte GV-N760OC-2GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka wydajność
 • Niskie temperatury pracy
 • Przyzwoita kultura pracy
 • Niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną
WADY
 • Droższa od R9 270X
 • Niebieskie PCB

Specyfikacja techniczna

Image Hosted by ImageShack.us

Przyglądając się specyfikacji testowanej karty mamy małe deja vu. Specyfikacja GTX 760, którą dzisiaj widzicie, poza dwoma szczegółami niczym praktycznie nie różni się od wcześniej omawianej też 760, ale z 4GB pamięci RAM na pokładzie. Taktowanie: 1085MHz bazowe i 1150MHz w trybie BOOST. Pamięci z szyną 256bit taktowane fizycznie 1502MHz. Jednostek cieniujących też tu mamy 1152, nie chce być inaczej. Jedna różnica, to właśnie mniejsza ilość pamięci GDDR5, bo 2GB a nie 4GB, a druga różnica to oczywiście cena. Ta z większą ilością pamięci jest po prostu nieco droższa.

Karta ma (niestety) niebieskie PCB o długości niecałych 30cm - tak więc ten mały potworek wejdzie nam do praktycznie każdej obudowy midiTower. Na płytce znajdziemy slot PCI-E, którym karta komunikuje się z komputerem oraz dwa mostki SLI, które oczywiście (i tu zaskoczenie) pozwalają nam na połączenie jej z innymi w konfiguracjach wielokanałowych.

Gigabyte GTX 760 2GB fot9

Gigabyte GTX 760 2GB fot4

Gigabyte GTX 760 2GB fot3

Co do wymagań związanych z zasilaniem: Gigabyte GTX 760 Windforce 3x wymaga do prawidłowej pracy podpięcia dwóch wtyczek PCI-E: jednej ośmio, a jednej sześciopinowej. Zalecany zasilacz to jednostka 500W, a wskazany z zapasem to 550W. Mówię oczywiście o ZASILACZU, nie wyrobach zasilaczopodobnych.

Gigabyte GTX 760 2GB fot7

Porty

Pod względem wyposażenia w porty produkt Gigabyte prezentuje się standardowo: mamy dwa złącza DVI i po jednym pełnowymiarowym DP oraz HDMI. Resztę śledzia zajmuje perforacja pozwalająca na poprawienie obiegu powietrza w układzie chodzącym. A jak już przy tym jesteśmy to:

Gigabyte GTX 760 2GB fot6

Układ chłodzenia

Gigabyte GTX 760 2GB fot2

Za schłodzenie testowanej dzisiaj karty odpowiada oczywiście układ Windforce 3x. Cooler ten oparty jest o dwa radiatory - większy i mniejszy, przez które przechodzą 3 ciepłowody, ale uwaga - niestandardowe najczęściej stosowane 6, tylko grubsze 8mm.

Pierwszy od strony śledzia z radiatorów posiada również rozbudowaną aluminiową podstawę, która dodatkowo pomaga schłodzić kości pamięci.

Gigabyte GTX 760 2GB fot8

Sekcja zasilania ułożona wzdłuż karty jest również chłodzona, ale osobnym radiatorem.

W odprowadzeniu ciepła z tych radiatorów pomagają oczywiście trzy wentylatory umieszczone w plastikowej, niestety błyszczącej obudowie.

Gigabyte GTX 760 fot1

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

SilentiumPC Spartan HE924

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9 + Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Gigabyte GTX 760 Windforce 3x OC 2GB

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power Zone 650W

Obudowa

NZXT H230

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników 320.49

Metodyka

 • Testy syntetyczne

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

 • Gry

Nasza metodyka w przypadku gier nie uległa zmianie, ale doszły dwa nowsze tytuły. Pierwszym z nich jest Battlefield 4, czyli absolutna nowość. Trzymając się naszych standardów oraz biorąc pod uwagę fakt, iż na tych samych ustawieniach i metodyce chcielibyśmy testować nie tylko karty topowe, ale i te entrylevel, szczegółowość detali w tej grze ustawiliśmy na średnią. Rozdzielczość oczywiście FullHD. Misja, a zarazem punkt pomiarowy do testów, to część kampanii "Singapur". Pomiar programem Fraps rozpoczyna się w momencie zwodowania pontonu, a kończy w chwili dojścia do pierwszej zapory z mostem na autostradzie. W przypadku rozgrywki wieloosobowej ustawienia się nie zmieniają, ale nie ma jednego momentu pomiarowego, z wiadomych względów. Z uwagi na niepowtarzalność momentu testowego i wyników rezultaty kart nie będą porównywane bezpośrednio z innymi.

Druga nowa gra w zestawieniu to wymagający Crysis 3. Testowa rozdzielczość to FullHD, a detale wysokie (również z myślą o słabszych kartach, które i tak będą miały problem z płynnością rozgrywki w tej grze). Poziom testowy to jeden z pierwszych fragmentów gry, początek misji "Post-Human". Część pomiarowa misji obejmuje wyjście z budynku oraz przeprawę przez otwarty teren, mniej więcej w stosunku 50/50.

Co do pozostałych gier metodyka nie uległa zmianie, czyli:

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

 • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Sapphire Radeon HD 7970 fot10

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

 • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry (kampanie)

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry (multi player)

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Temperatury pracy i pomiar ciśnienia akustycznego

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Pobór prądu (platforma testowa)

Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników

W zasadzie omówienie wyników możnaby dość mocno streścić, choć jest o czym pisać. Przede wszystkim, mimo takich samych parametrów technicznych karta uzyskiwała regularnie kilka FPS mniej jak testowany Gigabyte GTX 760, ale z 4GB pamięci GDDR na pokładzie. Różnica była powtarzalna w każdej grze oraz syntetykach, ale zwróćcie uwagę na fakt, że nie są one duże, nie większe niż 10FPS, a nie oszukujmy się - przy wartościach kilkudziesięciu klatek na sekundę są to różnice niemal nie zauważalne.

Gigabyte GTX 760 2GB fot10

Bezpośrednim rywalem z obozu AMD tej karty jest oczywiście Radeon R9 270X. W tym pojedynku Gigabyte GTX 760 wygrywa i karta również systematycznie - niewiele - ale prowadzi.

Co ciekawe, taki stan rzeczy ma się również w przypadku głośności pracy. Przy dokładnie takich samych temperaturach, karta Gigabyte GTX 760 była o 4dBa cichsza od R9. W dobrej obudowie różnica ta będzie oczywiście niesłyszalna, ale sonometr nie kłamie i wynik jaki jest, każdy widzi - po to mamy zapis video ;)

No i na koniec pozostaje jedynie omówić pobór prądu przez platformę testową. No i tu magiczne słowo - platformę, czyli cały komputer.

Pod obciążeniem wartości na watomierzu przekraczały 440W, co jest wynikiem dobrym zważywszy, iż są również GTXy 760tki, jak na przykład przedstawiciel referencyjny Zotac, które ciągną z platformą z gniazdka ~500W.

Podsumowanie

Przede wszystkim zacznę od tego, że zakup testowanego dzisiaj GTX 760 z 2GB na pokładzie od Gigabyte jest bardziej opłacalnym zakupem od tej samej karty, ale z 4GB pamięci RAM na pokładzie. Karta z większą ilością pamięci jest niewiele wydajniejsza, a zauważalnie droższa. Co do konfrontacji z R9 270X - GTX wygrywa w grach jak i głośności pracy, moim zdaniem różnica w cenie, a także duża wydajność Gigabyte R9 270X stawiają tą kartę w lepszym świetle. Pamiętajcie również, że oceniamy karty już po obniżce cen przez Nvidie, bo różnica w cenie na korzyść R9 w dniu premiery tamtego testu, była znacznie wyższa. Reasumując - Gigabyte GTX 760 Windforce 3x OC to konstrukcja wydajna, cicha, o stosunkowo mocno ograniczonym popycie na energię. Jest to dobra propozycja dla osób, które liczą w testach na każdy FPS (bo w realu i tak pewnie tej różnicy nie zobaczą - choć ja chętnie zobaczyłbym taki eksperyment), mniej wymagający użytkownicy mogą spokojnie rozglądać się za tańszą konstrukcją Gigabyte R9 270X.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX 760 Windforce 3x 2GB OC test