PODPOWIEDZI:

Netgear WNCE2001 recenzja uniwersalnego adaptera WiFi

Posiadasz smartTV, ale ten łączy się z siecią tylko przewodowo? Dedykowany adapter WiFi jest drogi? Netgear WNCE2001 to rozwiązanie, które może uwolnić Cię od kabli za rozsądną kwotę, a dodatkowo jest to rozwiązanie uniwersalne.

NETGEAR [ WNCE2001 ] Universal Wi-Fi to Ethernet Adapter

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie wymiary i waga
  • Bardzo rozsądna cena
  • Prosta instalacja i konfiguracja
  • Współpracuje z wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w port Ethernet
WADY
  • Niskie prędkości transferu danych

Przeznaczenie

Netgear WNCE2001 to uniwersalny adapter WiFi. Urządzenie to ma zapewnić dostęp do Internetu takim produktom jak telewizory, konsole, dekodery - wszystkim, które do tej pory były zmuszone łączyć się z siecią przewodowo, bo nie miały swojej karty sieciowej, bądź dedykowany adapter jest bardzo drogi.

Netgear WNCE2001 fot1

Zadaniem testowanego produktu Netgear jest zmiana sygnału WiFi i przekształcenie go w sygnał przewodowy, tak aby uwolnić nas od kabli, albo właśnie dać dostęp do sieci urządzeniom, które do tej pory go nie posiadały.

Wygląd i wykonanie

Adapter WiFi Netgear jest niewielki. Jego najdłuższy wymiar to około 6cm.

Obudowa wykonana jest z matowego czarnego plastiku, co moim zdaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie brudzi się szybko, nie łapie drobnych zarysowań i jest łatwa w czyszczeniu.

Na froncie nabywca znajdzie trzy diody sygnalizujące pracę urządzenia: jego podłączenie do zasilania, podłączenia kabla sieciowego do gniazda RJ-45, połączenie z siecią WiFI.

Netgear WNCE2001 fot3

Porty zostały ulokowane na górze adaptera. Nie ma ich za wiele, ale jest to co powinno, czyli: wejście zasilające 5V, port RJ45, przycisk WPS do łatwego łączenia się z siecią WiFi oraz dość głęboko ukryty przycisk RESET.

Netgear WNCE2001 fot5

Na dole urządzenia mamy cztery gumowe nóżki, na których możemy postawić urządzenie na przykład na dekoderze, do którego je podłączymy.

Netgear WNCE2001 fot4

Akcesoria

Wiemy już jak wygląda sam produkt Netgear, a co znajdziemy w opakowaniu poza adapterem?

Netgear WNCE2001 fot6

Przede wszystkim jest to przewód sieciowy, nie za długi, ale do celów podłączenia na przykład do telewizora wystarczający.

W zestawie znalazł się również zasilacz sieciowy oraz przewód USB, którym również możemy zasilić adapter.

Netgear WNCE2001 fot7

Dodatkowo w niewielkim woreczku producent dodaje dwa paski samoprzylepne z rzepami. Te pozwalają nam na wielokrotne przypinanie urządzenia na przykład z tyłu telewizora.

Instalacja i konfiguracja

Podłączenie WNCE2001 jest bardzo proste i nie powinno sprawić problemu nawet początkującym użytkownikom, a nawet tym, którzy są na bakier z jakimikolwiek nowymi technologiami.

Przewód sieciowy podłączamy z jednej strony do adaptera, a drugi koniec kabla wpinamy do konsoli, telewizora czy dekodera. W zasadzie do dowolnego urządzenia, które chcemy połączyć z siecią.

Teraz wystarczy podpiąć zasilanie - najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portu USB na łączonym urządzeniu. W ten sposób nie zabieramy miejsca w gniazdku elektrycznym i mamy mniejszy problem co zrobić z kablami.

Oczywiście jeżeli nie posiadamy wolnego portu USB, lub nasz TV czy konsola nie ma go wcale, możemy skorzystać z zasilacza sieciowego, który też jest częścią zestawu.

Netgear WNCE2001 fot2

Połączenie z siecią WiFi jest równie proste. W przypadku routerów obsługujących funkcję QSS lub WPS wystarczy wcisnąć odpowiednie przyciski na adapterze i routerze, a następnie poczekać chwilę na połączenie parowanych urządzeń.

Jeżeli mamy starszy router bez tej funkcji, trzeba będzie podłączyć adapter Netgear do komputera. Po otwarciu przeglądarki automatycznie zostaniemy przeniesieni do strony konfiguracyjnej, która pozwoli nam na podanie ręczne hasła zabezpieczającego WiFi.

Wydajność urządzenia

Adapter Netgear WNCE2001 obsługuje standard WiFi 802.11 b/g oraz n. Według informacji jaką możemy znaleźć na opakowaniu nawet N300 do 300Mbps. Praktyka jednak zweryfikowała te zapewnienia i największe prędkości transmisji danych jakie udało się nam wydusić dochodziły do: ~35Mbps pobieranie i około ~1Mbps wysyłanie.

Choć prędkości te nie zachwycają, są wystarczające do celów do jakich został adapter zaprojektowany. Ważniejszym, z punktu widzenia gracza, jak prędkość transmisji danych jest PING (czas w jakim serwer odpowiada na wysłane zapytanie), a ten był na poziomie 7ms - czyli niczym się nie różnił od tego, jaki możemy mieć w przypadku o wiele droższych urządzeń.

Podsumowanie i wnioski

Wprowadzając to urządzenie na rynek, moim zdaniem Netgear wywinął niektórym producentom niezłego psikusa. Jest to bardzo dobra alternatywa dla często drogich dedykowanych adapterów do smartTV. Dodatkowo z uwagi na uzyskiwane niskie pingi sprawdzi się również dobrze w konsolach, czy dekoderach satelitarnych. Niestety z uwagi na stosunkowo niskie prędkości transmisji danych moim zdaniem nie jest to adapter WiFi, który może nam zastąpić na przykład karty sieciowe na USB do komputera. Czy warto nabyć to urządzenie? Tak - o ile jest tańsze niż dedykowany adapter i o ile będziemy mieli pomysł, gdzie i jak go wykorzystać.

blog comments powered by Disqus
Netgear WNCE2001 recenzja uniwersalnego adaptera WiFi