PODPOWIEDZI:

Tesoro Colada [RECENZJA]

Tesoro Colada to jedna z najnowszych, a jednocześnie najdroższa klawiatura w ofercie tej firmy. Co ją wyróżnia? Poza najlepszymi przełącznikami Cherry MX główną nowością jest obudowa wykonana w całości z najwyższej klasy aluminium. Zapraszamy na recenzję tej ekskluzywnej klawiatury.

Tesoro Colada

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Solidne wykonanie
  • Aluminiowa obudowa
  • Konfigurowalne podświetlenie
  • Przełączniki mechaniczne
  • Aktywny HUB USB
  • Ciekawy design
  • Dwie wersje do wyboru SAINT/EVIL
WADY
  • CENA
  • Tylko jeden kolor podświetlenia

Coladę otrzymujemy w dużym kartonie, kolorystyka jest bardzo charakterystyczna dla firmy Tesoro. Do wyboru są dwie wersje SAINT, jasna klawiatura z białym podświetleniem, oraz EVIL - ciemna z podświetleniem niebieskim. Poza tym wybierać możemy spośród przełączników Cherry MX Black, Blue, Brown oraz Red. Testowana przez nas wersja wyposażona została w czerwone switche, idealne do gamingu.

Tesoro Colada

Zacznijmy od podświetlenia. Wersja SAINT posiada pełne podświetlenie w kolorze białym. Konfiguracja podświetlenia odbywa się za pomocą klawisza funkcyjnego FN, w połączeniu z klawiszami na klawiaturze numerycznej.

Tesoro Colada

Podświetlenie możemy bez problemu wyłączyć całkowicie, podświetlić całą klawiaturę, ustawić efekt pulsacji podświetlenia.

Poza tym dostępne są także dwa tryby gamingowe, w których podświetlone są tylko wybrane klawisze.

Tesoro Colada

Takie tryby ułatwiają grę po ciemku, gdyż klawisze często używane w grach rzucają się nam od razu w oczy. Rozwiązanie to jest więc przemyślane. Barwa światła oraz poziom intensywności sprawiają, że nie razi ono oczu i jest przyjemne.

Tesoro Colada

Klawiatura posiada także podświetlenie boczne. Wygląda bardzo ładnie i posiada kilka kolorów. Zmiana koloru oznacza jednocześnie przejście na inny profil gracza. Takich profili mamy dostepnych 5 i na każdy z nich możemy zaprogramować inne funkcje.

Tesoro Colada

Podświetlenie główne i boczne w połączeniu z aluminiową obudową oraz ozdobnymi elementami mocującymi tworzą piorunujący efekt. Jakość aluminium jest bardzo wysoka a jego wytrzymałość nie podlega wątpliwości.

Tesoro Colada

Poza klawiszami do zmiany profili dostępne są także klawisze multimedialne. Ułatwiają sterowanie systemowymi playerami. Dzięki temu że są ukryte pod klawiszami funkcyjnymi klawiatura mogła zachować dość małe rozmiary, nie rozrastając się dodatkowo w górę ani na boki.

Tesoro Colada

Pod spacją umieszczono także trzy dodatkowe przyciski do zmiany trzech trybów, zwiększa to dostępną ilość możliwych kombinacji ustawień klawiatury. Konfiguracja klawiszy, funkcji oraz makr odbywa się za pomocą oprogramowania, które dostajemy na płycie cd razem z klawiaturą. Wszystkie funkcję zostają zapamiętane dzięki wbudowanej pamięci klawiatury, wynoszącej 512 kb.

Tesoro Colada

Klawiatura daje nam ogromne możliwości konfiguracyjne jednak oprogramowanie jest dość przyjazne i używanie go nie powinno sprawić problemów.

Tesoro Colada

W prawej części klawiatury umieszczono kilka diód syngalizacyjnych. Trzy środkowej odpowiadają za klawisze Caps Lock, Scroll Lock oraz Num Lock. Najdalej na prawo mamy klawisz nagrywania makr w locie, natomiast po lewej klawisz trybu gamingowego i pc. W trybie gamingowym blokuje się funkcja klawisza "Windows"

Tesoro Colada

Z tyłu klawiatury znajdziemy bardzo przydatną sekcję. Dwa porty USB 2.0, wejście na mikrofon i wyjście słuchawkowe a także pot DC. Funkcji pierwszych wejść nie trzeba opisywać, jednak po co klawiaturze port DC?

Wyobraźmy sobie że chcemy naładować tablet lub talefon przez USB, jednak jednocześnie używam go, gramy w grę, piszemy smsa - urządzenie ładuje się ale jednocześnie pobiera prąd, dzięki czemu proces ładowania jest mało efektywny. Podłączenie do klawiatury zasilacza sieciowego umożliwi naładowania urządzeń prądem o wyższym natężeniu, ładowanie będzie szybkie i wydajne. Na dodatek ładować możemy bezpiecznie z obu portów USB jednocześnie.

Tesoro Colada

Właściwości natyposlizgowe klawiatury są bardzo dobre. Posiada szereg wysokich gumek. Przy złożonych podwyższeniach trzyma się podłoża niesamowicie. Podwyższenia mamy dwuetapowe. Małe podwyższenia nie mają gumek, dzięki temu klawiatura przy mocniejszych ruchach potrafi się przesunąć po blacie. Jednak duże podwyższenia są w pełni zabezpieczone, dzięki temu klawiatura zachowuje się bardzo stabilnie.

Tesoro Colada

Klawiatura Tesoro Colada zasilana jest dwoma wtykami USB, główny służy do komunikacji z komputerem oraz zasila podświetlenie, drugi dostarcza prąd do portów USB na klawiaturze. Nie zapomniano też o wtyczkach Mini-Jack 3,5 mm, do karty dźwiękowej. Wszystkie końcówki są pozłacane.

Tesoro Colada

Klawiatura Tesoro Colada dzięki przełącznikom mechanicznym Cherry MX posiada żywotność klawiszy na poziomie 50 milionów kliknięć, jest to ogromna ilość. System USB Full NKey Rollover to antighosting absolutny, pozwala na wciśnięcie wszystkich klawiszy klawiatury jednocześnie, bez blokowania jej. 

Podsumowanie 

Gdybyśmy pominęli cenę, to Tesoro Colada okazałaby się jedną z najciekawszych klawiatur mechanicznych na rynku. Wytrzymała, elegancko wykonana i funkcjonalna. Dla gracza broń idealna. Testując tą klawiaturę nie zauważyłem większych mankamentów, a znalazłem w niej sporo zalet. Szybko można się do niej przyzwyczaić, nawet jeśli nie mieliście styczności z klawiaturami mechanicznymi. Rozłożenie klawiszy funkcyjnych jest logiczne a zastosowanie 5 profili graczy i aż 300 makr daje ogromne możliwości konfiguracyjne. Jednak materiały swoje kosztują i póki co cena Colady jest zaporowa, tylko nieliczni gracze pozwolą sobie na wydatek ponad 700 zł. Pozostaje mieć nadzieję że klawiatura będzie stopniowo tanieć i umocni pozycję na rynku, gdyż jest to naprawdę ciekawy i udany produkt. 

Rozpakowanie klawiatury Tesoro Colada na portalu Videotesty.pl


 

blog comments powered by Disqus