PODPOWIEDZI:

Panasonic HC-X920 - Kamera Video z Wyższej Półki [RECENZJA]

Zapraszamy na recenzję znakomitej kamery video firmy Panasonic, model HC-X 920. Kamera towarzyszyła nam między innymi na targach Poznań Game Arena 2013. Nie zawiodła bez względem jakości materiałów. W recenzji przyjrzymy się bliżej jej cechom oraz zaletom.

Panasonic HC-X920

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetna jakość obrazu
  • Przyzwoity dźwięk
  • Łatwa obsługa
  • Praca przy niskim oświetleniu
  • Solidna konstrukcja
WADY
  • Cena
  • Dość ciężka

Kamera video to sprzęt, który w dzisiejszych czasach przyda się w każdym domu. Posłuży do uwiecznienia ciekawych wydarzeń z codziennego życia, dla wielu osób staje się ona także źródłem pasji a nawet zarobku. Jeśli potrzebujemy kamery o ponadprzeciętnych parametrach, która nie zawiedzie nas także w trudnych warunkach oświetleniowych warto przyjrzeć się modelowi Panasonic HC-X920.

Panasonic HC X920

Model HC-X 920 to obecnie flagowa kamera w ofercie firmy Panasonic. Mieliśmy okazję dobrze ją przetestować, tak w warunkach studyjnych jak i w terenie. Wrażenia z testów zostawimy na koniec recenzji, póki co przyjrzyjmy się cechom szczególnym tej konstrukcji.

Panasonic HC X920

HC-X920 to dość duży handycam, na wyposażeniu ma znakomity, szerokokątny obiektyw F1.5 firmy Leica Dicomar. Odpowiednik w kamerze filmowej wynosi 29.8 - 399.2 mm, natomiast ogniskowa to 2.84 - 34.1 mm.

Kamera posiada ąz 3 sensory 1/2.3 BSI MOS, minimalne oświetlenie pracy wynosi 1.6 lx (Tryb Scene Low Light 1/25), 1 lx (Tryb Colour Night View).

Pozostałe specyfikacje kamery dostępne są również na stronie producenta.

Panasonic HC X920

HC-X 920 posiada 12-krotny zoom optyczny, nie jest to wiele ale w warunkach studyjnych w zupełności wystarcza. Inteligentny zoom hybrydowy pozwala na 25 krotne zbliżenie.

Panasonic HC X920

Dźwięk możemy nagrywać w stereo, trybie zoom, focus oraz przede wszystkim w 5.1 Surround. Jakość dźwięku z kamery jest naprawdę bardzo dobra, jednak przy nagrywaniu wywiadów i recenzji niezastąpiony będzie mikrofon zewnętrzny, pozwalający uzyskać jeszcze lepsze efekty audio.

Panasonic HC X920

Panasonic HC-X920 ma również funkcję robienia zdjęć. Maksymalna rozdzielczość fotografii to 8.49 megapikseli, format JPEG (DCF/Exif2.2), MPO. Zdjęcia ustępują jakościom fotografiom wykonywanym przy pomocy chociażby średniej klasy aparaty kompaktowe, jednak jak na zdjęcia robione kamerą video nie są złe. Kamera dobrze ustawia ostrość fotografowanych obiektów, dodatkowa posiada lampę błyskową, która zwiększa możliwości fotografowania.

Panasonic HC X920

Regulacja zbliżenia odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego na górze korpusu kamery, jest bardzo precyzyjna. Możemy przybliżać powoli i miarowo lub wykonać szybki najazd. Suwak ten służy także do regulacji głośności dźwięków z odtwarzanych filmach.

Drugim sposobem zbliżania jest użycie manualnego pierścienia, znajdującego się nad obiektywem.

Na uwagę zasługuje także kilka systemów stabilizacji obrazu. Główny to dobrze znany w kamerach Panasonica HYBRID O.I.S.+, aktywna, hybrydowa oraz wieloosiowa stabilizacja obrazu, w praktyce sprawdzająca się genialnie. Poza tym kamera sama poziomuje kadr w czasie nagrywania, dzięki funkcji Level Shot. Trzecia funkcja to O.I.S. Lock, zapewniająca maksymalną stabilność wybranego obiektu.

Panasonic HC X920

Panasonic wyposażył także swoją topową kamerę w łączność Wi-Fi, zapewnia to kilka ciekawych funkcji między innymi sterowanie kamerą za pomocą pilota, dzięki temu nie musimy do kompletu dokupywać pilota.

Ranking najlepszych kamer cyfrowych >>>

Możliwe jest także wykorzystywanie kamery jako zabezpieczenia domu, tryb zdalnej kamery monitoringu pozwala z każdego miejsca na świecie połączyć się z kamerą i widzieć to samo co ona. Kolejne funkcje to bezprzewodowe odtwarzanie obrazu z trybie DLNA i bezpośrednie przesyłanie materiałów na wybrane serwisy.

Panasonic HC X920

Omówiliśmy najważniejsze cechy techniczne kamery, teraz spójrzmy jak wygląda.

Model HC-X920 jest sporym handycamem, do tego dość ciężkim, bez baterii i karty pamięci waży 417 g. Dzięki regulowanemu paskowi dobrze trzyma się ją w dłoni, jednak nie jest to kamera do wielogodzinnego filmowania. Jest do tego celu odrobinę za ciężka. O wiele lepiej sprawia się na statywie.

Jakość użytych materiałów jest wysoka. Kamera robi wrażenia masywnej i wytrzymałej, jest znakomicie spasowana. Do wyglądu absolutnie nie można się przyczepić.

Panasonic HC X920

Kamera wyposażona została w bardzo przydatne wejścia i wyjścia. Wejście mikrofonowe pozwala podłączyć mikrofon zewnętrzny, co w warunkach studyjnych lub przy nagrywaniu wywiadów jest bardzo przydatne. Wyjście słuchawkowe pozwala na bieżąco, w trakcie nagrywania kontrolować jakość dźwięku.

Nieco wyżej znajdziemy także zaczep na mikrofon zewnętrzny, jest to tzw. zimna stopka.

Panasonic HC X920

Kamerę bez problemu umieścimy także na statywie.

Natomiast zapis plików odbywa się na kartach pamięci SD/SDHC/SDXC, w formatach [AVCHD] AVCHD 3D / Progresywny / [iFrame] MP4. Użyty filtr kompresji to MPEG-4 AVC/H.264

Panasonic HC X920

Duży wyświetlacz kamery umożliwia łatwą nawigację po intuicyjnym menu, jest ono podobne do tego znanego z innych kamery Panasonica. Ekran LCD ma przekątną 3,5 cala i 1,152,000 punktów. Jest naprawdę czytelny i ma świetne kąty widzenia. Wyświetlacz możemy obracać na kilka sposobów.

Panasonic HC X920

Kamera posiada przydatne wejścia, mini HDMI, AV, mini USB. Dzięki pierwszym dwóm portom bez problemu obraz w kamery pokażemy na dowolnym telewizorze.

Panasonic HC X920

Akumulator dostarczony w zestawie ma zaskakująco małą pojemność, jest to jedynie 1250 mAh. Wystarcza to jedna na ok. godzinę filmowania, opcjonalnie dokupić możemy akumulator o większej pojemności.

Panasonic HC X920

Panasonic zaopatrza nas również w zestaw kabli do kamery i oprogramowanie HD Writer.

Panasonic HC X920

Zbliżając się do końca recenzji proponuję Wam porównanie topowego modelu HC-X920 do znacznie mniejszego i ponad dwukrotnie tańszego handycamu Panasonica, mianowicie modelu HC-V520.

Panasonic HC X920

Panasonic HC-V520 to kamera której na co dzień używam do nagrywania recenzji, oraz do utrwalania rodzinnych wspomnień. Dzięki temu obsługując HC-X920 czułem się jak w domu, kamera co prawda większa i wzbogacona o wiele funkcji, jednak obsługuje się ją równie intuicyjnie.

Panasonic HC X920

Jakość obrazu, pomimo świetnych osiągów modelu HC-V520 była miażdżąco lepsza w przypadku HC-X920. O wiele lepszy sensor oraz obiektyw Leica robią swoje. Jeśli kiedyś przyjdzie mi kupić lepszą kamerę prawdopodobnie zdecyduję się na Panasonica HC-X920. Kamera ta nie zawiodła nas ani na targach ani w warunkach studyjnych, nie gubiła ostrości, pracowała świetnie nawet w słabym oświetleniu.

Podsumowanie

Panasonic Hc-X920 to model który spełni oczekiwania każdego amatora nagrywania filmów video. Nie jest to jeszcze co prawda w pełni profesjonalna kamera video, jednak jest to naprawdę zaawansowany handycam. Wyposażony w świetny obiektyw, liczne ustawienia manualne oraz funkcje dodatkowe. Świetnie sprawdzi się w rękach niedoświadczonych użytkowników, dzięki dobrej automatyce, natomiast znawcy tematu będą mogli rozkoszować się zabawą ustawieniami ręcznymi. Zalety kamery można by wymieniać długo, a jej wszystkich cech po prostu nie sposób wyliczyć. Jedynym minusem jest niestety cena, nie każdy amator filmowania będziesz mógł sobie pozwolić na wydatek ponad 3 tysięcy złotych. Jednak jeśli szukacie naprawdę dobrej, a jednocześnie prostej w obsłudze kamery to Panasonic HC-X920 może być trafionym wyborem.

Przykładowe filmy nagrane kamerą Panasonic HC-X920

Materiał z targów PGA 2013, dźwięk nagrywany mikrofonem zewnętrznym


 


Recenzje i rozpakowania nagrane kamerą Panasonic HC-X920, dźwięk z kamery (stereo)Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Panasonic HC-X920 - Kamera Video z Wyższej Półki [RECENZJA]