PODPOWIEDZI:

Recenzja MotionDSP vReveal

MotionDSP vReveal w sposób szybki i intuicyjny poprawia jakości nagranych plików filmowych. Idealnie nadaje się zastosowań domowych jak i półprofesjonalnych.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Intuicyjna obsługa
  • Wykorzystanie technologii CUDA
WADY
  • Pliki wyjściowe tylko w dwóch formatach

vReveal to oparty na technologii Nvidia CUDA program firmy, MotionDSP. Służy on do poprawiania jakości plików filmowych występujących w kilku różnych formatach. vReveal to program bardzo przyjazny oraz nieskomplikowany i intuicyjny w obsłudze. Zaraz po jego uruchomieniu, pojawia się główny interfejs, który podzielony jest na 3 segmenty.

MotionDSP vReveal

Pierwszym, jest menu, widoczne w górnym, lewym rogu okna. Składa się ono z 3 zakładek, w których to kolejno: możemy dodać, lub usunąć z biblioteki pliki filmowe, następnie zakładka z funkcjami do poprawy jakości video, kończąc na zakładce pozwalającej zapisać nam film na komputerze w jednym z dwóch formatów, lub udostępnić film na portalu YouTube.com.

Kolejnym segmentem interfejsu jest oś czasu, usytuowana, na samym dole. Pozwala nam ona na przesuwanie suwaka w dane miejsce podczas trwania filmu oraz jego podgląd, który wyświetlany jest na monitorze podglądowym, usytuowanym w górnej, prawej części interfejsu - jest to jego trzeci segment.

MotionDSP vReveal

Program obsługuje popularne formaty AVI, MPG, ASF oraz WMV, aczkolwiek, jeżeli dodatkowo zainstalujemy na naszym komputerze popularny odtwarzacz Quick Time - vReveal poradzi sobie również z formatami MOV, MPEG4 oraz 3GP.

Jeśli chodzi o pliki wyjściowe, zapis możliwy jest niestety tylko do dwóch formatów: WMV, oraz nieskompresowanego AVI.

Poprawa jakości plików, odbywa się na dwa różne sposoby: automatycznie i manualnie. Ustawienia automatyczne, działają na zasadzie jednego kliknięcia - wystarczy kliknąć na daną funkcję, a zmiany automatycznie będą widoczne na monitorze podglądowym. Przy pracy manualnej, do dyspozycji mamy suwaki, którymi to możemy regulować ilość oraz nasycenie kolejnych elementów, które poprawiają wygląd naszego wideo. W skład tych elementów wchodzą: ostrość, rozdzielczość, kontrast, ziarno i jasność. Dodatkową opcją jest stabilizacja rozmytego obrazu.

MotionDSP vReveal

Dużym plusem programu, jest możliwość zapisywania pojedynczych klatek w postaci zdjęć. Pliki zapisywane są w formacie JPG.

Ranking kart graficznych >>>

Na uwagę zasługuję także funkcja „Split screen", która pozawala na podział monitora podglądowego na dwa mniejsze w celu sprawdzenia różnicy pomiędzy plikiem oryginalnym, a tym poprawionym. Funkcji tej można używać w dowolnym momencie pracy.

MotionDSP vReveal

Największą zaletą programu jest technologia, na której został on zbudowany. CUDA - bo o niej mowa, wykorzystuje procesor graficzny karty, co pozwala na znaczne przyśpieszenie renderingu oraz pracy z materiałami video odciążając zarazem procesor komputera dzięki czemu możemy w międzyczasie korzystać z innych aplikacji nie zwalniając przy tym pracy programu.

Procesory graficzne kart, wyposażonych w biblioteki CUDA, są o wiele bardziej zaawansowane niż zwykłe procesory. Najlepszym przykładem na to, może być fakt, iż najszybsze procesory dostępne obecnie na rynku, takie jak Core2Quad, czy Corei7 posiadają maksymalnie 4 rdzenie, gdy najszybsze procesory graficzne aż 240!

MotionDSP vReveal

Pozwala to zwiększyć wydajność nawet o 200 % w zależności od karty oraz ilości pamięci RAM w komputerze, ponieważ sama technologia do poprawnego działania potrzebuje, co najmniej 256 MB pamięci.

vReveal jest najlepszym przykładem na to, jak bardzo zwiększa się wydajność komputera, który zamiast ze stacjonarnego procesora, korzysta z procesora graficznego.

MotionDSP vReveal

Po poprawie jakości, w filmach o długości nieprzekraczających 1 minuty, czas ich renderingu waha się w granicach 2 minut przy użyciu procesora stacjonarnego, a przy użyciu silnika graficznego czas ten oscyluje w granicach około .. 50 sekund!

Oznacza to, że zanim zdążymy przeglądnąć oryginalny plik filmowy, jego rendering zostanie zakończony. Jest to coś, co do tej pory nie było możliwe.

MotionDSP vReveal

Technologia ta, na samym początku, wykorzystywana była tylko w najbardziej zaawansowanych kartach graficznych, oraz programach, które były pisane specjalnie pod dany model karty, aczkolwiek teraz powstaje coraz większa ilość programów, które współpracują z procesorami naszych kart graficznych. Jednym z nich jest właśnie vReveal.

Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, zalecane jest posiadanie karty graficznej firmy Nvidia z serii 8 i wyżej, gdyż właśnie ta seria została wyposażona w CUDA, jako pierwsza.

MotionDSP vReveal

Patrząc na możliwości takich programów jak vReveal, które bazują na technologii CUDA i dzięki swojej mocy obliczeniowej deklasują stacjonarne procesory, bardzo możliwe jest, iż w niedalekiej przyszłości, te drugie zostaną wyparte z rynku, ponieważ ich moc oraz prędkość nie może dorównywać układom graficznym.

vReveal na pewno jest jednym z tych programów, które pokazują, że układy graficzne, przy zastosowaniu technologii CUDA, mogą za jakiś czas przejąć światowy rynek i przyspieszyć moc obliczeniową naszych komputerów kilku a nawet kilkunastokrotnie. Ale zanim to nastąpi, wypada nam się cieszyć tym, co jest obecnie dostępne.

blog comments powered by Disqus
Recenzja MotionDSP vReveal