PODPOWIEDZI:

Płynna każda gra z Radeon R9 290 od Sapphire

Wybór topowej karty dla gracza nie jest łatwy, choć modeli jest kilka wartych uwagi, cena każe przyjrzeć się im ze szczególną uwagą. Jedną z takich propozycji jest Radeon R9 290 od Sapphire.

SAPPHIRE R9 290

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka wydajność
 • Wsparcie dla najnowszych technologii AMD
 • Nie powoduje dodatkowego nadmiernego nagrzewania się obudowy
 • Długość karty nie przekracza 30cm
 • 3 slot poniżej karty nie musi być wolny
WADY
 • Wysokie temperatury pracy karty
 • Głośność pracy układu chłodzenia
 • Wysoki pobór energii

Parametry techniczne

Testowana przeze mnie R9 290 od Sapphire to przedstawiciel konstrukcji referencyjnych. Karta wykonana w 28nm procesie technologicznym posiada rdzeń taktowany 947MHz, 4GB pamięci GDDR5 z szyną 512bitową, taktowaniu efektywnym 5000MHz. Na pokładzie mamy (aż) 2560 jednostek cieniujących. Rdzeń Hawaii zajmuje 438mm2.

alt text

Oczywiście do komunikacji z komputerem służy slot PCI-E 3.0 x16.

Sapphire Radeon R9 290 fot2

Na samym PCB nie mamy mostka CrossFireX, co nie oznacza, że karta nie wspiera tej technologii - bo jak najbardziej tak, wspiera. Ponadto mamy cały wachlarz standardu, taki jak architektura GCN, AMD Eyefinity, HD3D. Wygląda to ciekawie i zachęcająco, nie powiem. :)

CrossFireX Łączymy dwie karty graficzne

Sapphire Radeon R9 290 fot1

Na PCB karty producent umieścił również jeden niewielki przełącznik. Switch ten służy do zmiany BIOS na karcie.

Sapphire Radeon R9 290 fot9

Wygląd i wymiary

Sapphire Radeon R9 290 posiada czarne i błyszczące PCB.

Sapphire Radeon R9 290 fot5

Wraz z układem chłodzenia długość karty nie przekracza 28cm. Ta nie jest przedłużona o podpięcia PCI-E od zasilacza, bo te wychodzą z boku karty.

Sapphire Radeon R9 290 fot3

Sapphire Radeon R9 290 fot7

W naszej obudowie karta zajmie 2 sloty. Jeżeli nie macie innych długich kart rozszerzeń, trzeci można spokojnie zajmować, bo konstrukcja referencyjnego chłodzenia jest szczelna - zwarta, a wentylator pobiera chłodne powietrze w zasadzie jedynie z tylnej części karty, gdzie praktycznie inne karty rozszerzeń nie sięgają (nie licząc innych kart graficznych oczywiście).

Sapphire Radeon R9 290 fot6

Sapphire Radeon R9 290 fot4

Obudowa chłodzenia dzięki temu, że jest zwarta, ma również pozytywny wpływ na temperatury w obudowie, bo ciepłe powietrze z nagrzanej karty jest wydmuchiwane na zewnątrz obudowy, a nie podgrzewa jej środka.

Pod tą szczelną obudową znajdziemy oczywiście radiator, który wymianę ciepła z otoczeniem zawdzięcza jednemu turbinowemu wentylatorowi.

W zasadzie sama obudowa jest czarna plastikowa, a jedynym akcentem Sapphire są czerwone naklejki. Możecie mnie wyśmiać - ale choć zdaję sobie sprawę, że to standardowa referencyjna konstrukcja, która zapewne nie jest cicha, a i temperatury dalekie od ideału, sam jego wygląd bardzo mi się podoba. :]

Wyposażenie w porty

Tutaj nikogo nie zaskoczę i tak - karta ma standardowy zestaw portów. W jego skład wchodzą dwa DVI oraz po jednym pełnowymiarowym porcie HDMI, oraz DP. Myślę, że taka konfiguracja zadowoli większość nabywców tym bardziej, że DP jest pełnowymiarowy i chcąc skonfigurować kartę do pracy w technologii AMD Eyefinity nie musimy korzystać z przejściówek z mDP do wersji pełnowymiarowej. Nie piszę o tym bez przyczyny, bo jak na pewno pamiętacie, podłączenie trzech i więcej monitorów dla kart AMD wymaga użycia wyjścia DisplayPort`u:

AMD Eyefinity konfiguracja na 3 monitory

Sapphire Radeon R9 290 fot8

Testy praktyczne, czyli Sapphire R9 290 w akcji!

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

AAB Cooler Super Silent 6PWM

Pamięć RAM

DDR3 GoodRAM 2x4GB 1333MHz CL9 @1600MHz

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Sapphire R9 290

Dysk twardy

ADATA SSD SP600 32GB

Zasilacz

Be Quiet! Dark Power PR 10 650W

Obudowa

Zalman Z3 Plus

Monitor

Benq XL2420T oraz Philips 298P4

System operacyjny

Microsoft Windows 8.1 64bit

Wersja sterowników

13.25

Metodyka

Część kampanii wraz z wynikami użytymi do porównania z oczywistych przyczyn nie uległy zmianie metodycznej testu. I tak dla gier ustawienia prezentują się następująco:

Battlefield 4 - Kampania: Rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Misja: Singapur - pomiar odbywa się od zwodowania łodzi aż do momentu dojścia do autostrady.

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

Do testów syntetycznych również nie wprowadzane były żadne zmiany:

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

Z uwagi na fakt, iż obecnie testuję również bardzo ciekawy monitor Philips, nie mogłem sobie odmówić przyjemności zaprezentowania Wam gier właśnie z jego użyciem. Philips 298P4 jest konstrukcją 29" i proporcji ekranu 21:9 z natywną rozdzielczością 2560x1080 pikseli, więc wyniki jakie zobaczycie w przypadku standardowego FullHD byłyby jeszcze ciut lepsze. Natomiast prezentowanych pomiarów nie można porównywać z dwóch względów:

 • Inna rozdzielczość, czyli inna metoda testu
 • Brak powtarzalności testu w przypadku prezentowanych rozgrywek (większość to multi, a w Crysis 3 oraz Mafia II mamy inne momenty pomiarowe)

Ostatnimi testami były pomiary poboru prądu przez platformę:

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Oraz głośności pracy sonometrem i temperatury pracy karty:

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

alt text

alt text

 • Gry - porównanie

alt textalt textalt textalt text

 • Gry - Multi i pomiar w 2560x1080 pikseli

alt textalt textalt textalt text

 • Temperatury pracy karty

alt text

 • Głośność pracy karty

alt text

 • Pobór prądu przez platformę

alt text

Omówienie wyników

Takich wyników testów można było się spodziewać. Karta jest obecnie w ścisłej czołówce kart dla graczy niemal pod każdym względem. Jest to jedna z najwydajniejszych konstrukcji w zestawieniu - i tu spotkało mnie jedno zaskoczenie: karta uzyskała wyraźnie najlepszy wynik w BF4 i to w połączeniu z tak słabym procesorem, jakim na chwilę obecną jest AMD FX-6300, nawet po OC z naszej platformy. Sapphire R9 290 potrafi zapewnić nie tylko płynną, ale i w pełni komfortową rozgrywkę w każdą z testowanych gier, również w rozdzielczości 2560x1080 pikseli, co widać. :)

Testowana R9 290 jest również w czołówce pod względem temperatur pracy (wyprzedza ją jedynie pasywna konstrukcja Zotaca), głośności schładzacza (po referencie należało się tego spodziewać) oraz poboru prądu.

Wartości na watomierzu przekraczały 550W - warto brać ten wynik pod uwagę, dobierając zasilacz do komputera. Obecnie minimum jest dobra 600W przynajmniej z certyfikatem 80+Bronze, natomiast ja zalecam jednostkę 650W i wzwyż - taki zapas mocy, pozwoli nam na lepsze wykorzystanie efektywności zasilacza (ta jest zawsze najlepsza przy około 50% obciążenia PSU) i nie będzie ograniczeniem przy OC, czy to CPU czy GPU.

Podsumowanie

Sapphire Radeon R9 290 jest konstrukcją z referencyjnym układem chłodzenia i czego należało się spodziewać - dziedziczy wszystkie jego wady, takie jak wysokie temperatury oraz spora głośność pracy układu. Karta ta ma jednak również niezaprzeczalne zalety - DualBIOS, wysoką wydajność, nie nagrzewa dodatkowo obudowy, nie wymaga praktycznie wolnego 3 slotu, jej długość nie przekracza 30cm, co dla wielu obudów jest "magiczną granicą", wspiera wszystkie najnowsze technologie AMD. Jej wybór z uwagi na cenę konstrukcji nie jest jednak prosty, bo w kwocie około 1800~1900zł konkurencja jest ostra. Sapphire R9 290 jest jednak kartą, którą warto rozważyć i poważnie brać pod uwagę przy wyborze nowego GPU do gier.

blog comments powered by Disqus
Płynna każda gra z Radeon R9 290 od Sapphire