PODPOWIEDZI:

Brother PocketJet PJ-663 - test mobilnej drukarki A4

Pracujesz w terenie i często musisz coś drukować? Szukasz rozwiązania taniego w eksploatacji, niewielkiego, mogącego pracować bezprzewodowo? Sprawdź - być może Brother PJ-663 to rozwiązanie właśnie dla Ciebie!

Brother PJ-663

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość wykonania
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Dobra jakość druku
  • Bardzo niskie koszty eksploatacji
  • Wbudowany moduł Bluetooth i irDA
  • Krótki czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony
WADY
  • Wysokie koszty zakupu

Dla kogo Brother PocketJet PJ-663?

PocketJet 663 to jedna z najmniejszych (o ile nie najmniejsza) drukarka A4 na świecie. Jej docelową grupą odbiorczą są osoby, które często są zmuszone do drukowania w trasie, poza biurem czy domem, a przy tym cenią sobie wygodę i ekonomię druku.

Brother PocketJet PJ-663 fot1

Parametry techniczne

Urządzenie Brothera drukuje w technologii termicznej. Optyczna rozdzielczość druku wynosi 300DPI. Deklarowana przez producenta prędkość to 6 stron na minutę. Wartość ta jest jednak trudna do sprawdzenia, bo podajnika papieru tutaj w zasadzie nie ma, podajemy drukarce ręcznie pojedynczą kartkę papieru. Czas druku zależy więc w dużej mierze od naszej wprawy.

Brother PocketJet PJ-663 fot2

Urządzenie PJ-663 może pracować na zasilaniu bateryjnym, lub będąc podłączonym do sieci. Fabryczna bateria Ni-MH pozwala na wydrukowanie do 70 stron tekstu, natomiast opcjonalna Li-ION aż do 300.

Komunikację z komputerem umożliwia port miniUSB, interfejs Bluetooth 2.0 lub port podczerwieni IrDA 1.2.

Wymiary Brother PocketJet PJ-663 budzą respekt. Drukarka mierzy jedynie 255x30x55 [mm] i waży wraz z akumulatorem Ni-MH około 500gram.

Z uwagi na technologię druku termicznego, do pracy urządzenia nie musimy dokupywać w zasadzie żadnych akcesoriów jak bębny, tonery czy kartridże. Jedynym warunkiem poprawnego druku jest papier termiczny. Ten niestety jest jednostronny - o dupleksie więc możecie zapomnieć.

Wygląd, wykonanie i wyposażenie w porty

Niewielkie rozmiary i waga nie oznaczają, że produkt Brothera to zabawka dla bogatych. Drukarka wykonana jest z dobrej jakości czarnego i matowego tworzywa. Boki urządzenia zostały dodatkowo pokryte antypoślizgową, miłą w dotyku gumą. Całość stoi na 4 niewielkich nóżkach wyposażonych w elementy antypoślizgowe.

Na froncie znajdziemy zaledwie dwa przyciski - ON/OFF oraz przesuwania kartki.

Brother PocketJet PJ-663 fot3

Na klapie, która umożliwia nam odbezpieczenie podajnika i wyjęcie zakleszczonych kartek, producent umieścił 4 diody sygnalizujące pracę urządzenia oraz pokazujące wszystkie komunikaty co dzieje się z drukarką.

Brother PocketJet PJ-663 fot7

Na prawej bocznej ściance do naszej dyspozycji jest port podczerwieni oraz gniazdo miniUSB.

Brother PocketJet PJ-663 fot5

Tył urządzenia mieści jedynie wejście zasilające, a pod klapą baterię.

Brother PocketJet PJ-663 fot4

Brother PocketJet PJ-663 fot6

Na dole urządzenia Brother umieścił informację, jak odczytywać komunikaty wyświetlanie przez PJ-663.

Brother PocketJet PJ-663 fot8

Testy praktyczne

Konfiguracja i instalacja

Przed podłączeniem urządzenia konieczne jest zainstalowanie sterowników z dołączonej płyty lub pobranych z sieci.

Brother PocketJet PJ-663 fot9

Pierwsze parowanie urządzenia musi się odbyć przewodowo, dopiero kolejne mogą pozwolić na połączenie przez Bluetooth, a podążając za instrukcją również przez port podczerwieni.

Sterowniki nie instalują jakiegoś ogromnego oprogramowania. Ja podczas testów używałem oprogramowania ze strony producenta, to niestety nie było dostępne w języku polskim.

Sam interfejs jest przejrzysty, bo i też bardzo ubogi w opcje. Możemy kontrolować takie parametry jak głębie druku (w skali 10 stopniowej), rodzaj papieru, typ połączenia, czy czas automatycznego wyłączenia. Zatwierdzenie niektórych opcji będzie wymagało od użytkownika restartu drukarki.

Jakość wydruku

Czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony jest bardzo krótki. O ilości wydruku w ciągu minuty już pisałem. Obydwa te parametry nie mają jednak tak naprawdę większego znaczenia, bo domeną PJ-663 jest mobilność.

W zasadzie zostaje nam jeszcze omówienie jakości wydruku. Urządzenie posiada niewielką rozdzielczość druku, jednak pamiętajmy, że jest to technologia druku termiczna. Tekst (nawet małe czcionki rzędu 4/5) jest w pełni czytelny, krawędzie równe, a czcionki nawet przy średniej głębi druku są czytelne.

Jeżeli nie jesteśmy zbyt wymagający, wydrukować możemy nawet jakąś grafikę. Co prawda jakość nie jest powalająca, ale do celów prezentacyjnych 'na szybko' w zupełności wystarczy - a przecież o to chodzi. Do wykresów i tabel większych uwag nie mam, warto jednak drukować te elementy przy maksymalnej głębi czerni, wtedy efekt jest zadowalający.

Koszty eksploatacji

To jest moim zdaniem jedna z największych zalet PJ-663. Drukarki termiczne nie wymagają zakupu takich materiałów eksploatacyjnych, jak tonery czy kartridże. Jedynym warunkiem jest zakup papieru - jednak nie byle jakiego, a termicznego. Koszty zakupu oryginalnej ryzy, w której jest 100 arkuszy A4 wynoszą około 39zł (w zależności od sklepu). Wydaje się dużo, ale zobaczcie, że to jest w zasadzie jedyny koszt eksploatacji i druku! Przeliczając więc koszty wydruku za jedną stronę otrzymujemy zaledwie 39gr za kartkę! Koszt ten mógł by być jeszcze nawet o połowę mniejszy, gdyby nie fakt, że papier termiczny jest jednostronny.

Pobór prądu jest tak mały, że moim zdaniem śmiało można ten aspekt eksploatacji pominąć. Tym bardziej, że wśród akcesoriów dostępna jest również ładowarka samochodowa i baterię ładować możemy podczas jazdy samochodem do klienta.

Tanie wielofunkcyjne urządzenie laserowe Brother DCP 1510E

Koszty zakupy

O ile eksploatacja PJ-663 to czysta przyjemność, tak tego nie mogę powiedzieć o kosztach jej zakupu. Urządzenie kosztuje na chwilę obecną ponad 2300zł. Jeżeli myślicie na poważnie o druku całkowicie bezprzewodowym, warto zaopatrzyć się również od razu w opcjonalną baterię Li-Ion. Ta nie tylko jest pozbawiona efektu pamięci (jak dołączana Ni-MH), ale pozwoli wam również na wydrukowanie nawet do 300 stron (przy 70 dla ogniw fabrycznych).

Podsumowanie

Brother PocketJet PJ-663 to drukarka A4, która pozwoli nam na całkowicie bezprzewodowy i bardzo ekonomiczny druk w terenie. Dodatkowo wydrukowany tekst jest bardzo dobrej jakości. PJ-663 sprawdzi się doskonale do drukowania faktur, czy umów w terenie. Jej niewielkie wymiary pozwolą ją bez problemu zmieścić w każdej torbie od laptopa. Jej jedyną moim zdaniem wadą, są wysokie koszty zakupu tym bardziej, że jeżeli myślimy na poważnie o całkowicie bezprzewodowym drukowaniu,¬ bateria Li-Ion, która jest opcjonalna będzie niezbędna.

blog comments powered by Disqus
Brother PocketJet PJ-663 - test mobilnej drukarki A4