PODPOWIEDZI:

Porównanie Becker Traffic Assist Z098 i Z201

Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu oraz rozbudowanym i precyzyjnym mapom będziemy w stanie dojechać z Becker Traffic Assist Z098 i Z201 praktycznie w dowolny zakątek kontynentu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • jakość wykonania
  • dobre oprogramowanie
  • funkcjonalność multimedialna (Z201)
WADY
  • względnie wysoka cena

Becker Traffic Assist Z098 oraz Z201 to propozycje rynkowe znanego producenta sprzętu nawigacyjnego Harman/Becker. Urządzenia te przeznaczone są dla bardzo wymagających użytkowników spędzających dużo czasu podróżując po Europie. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu oraz rozbudowanym i precyzyjnym mapom będziemy w stanie dojechać praktycznie w dowolny zakątek kontynentu.

Becker Z098 i Z201

Wygląd / obudowa

Nawigacje Becker Traffic Assist model Z098 oraz Z201 nie różnią się praktycznie niczym zarówno pod względem wizualnym jak i sprzętowym. Oba urządzenia zbudowane są w oparciu o procesor CISC taktowany zegarem 400MHz oraz 2GB wewnętrznej pamięci danych. Dzięki odbiornikowi GPS SIRF Star III oraz czułej antenie pozycja jest ustalana szybko i precyzyjnie. Ciężko jest zmusić system do „zgubienia” wcześniej złapanego sygnału. Jedyną rzeczą różniącą te dwa urządzenia jest wbudowany odbiornik TMC w modelu Z201 – szkoda że ta technologia nie jest jeszcze obsługiwana w Polsce.

Jak wspomniałem wcześniej, obie opisywane nawigacje wyglądają identycznie. Ich obudowy wykonane są bardzo precyzyjnie z wysokiej jakości plastików, bez niepotrzebnych „wodotrysków”. Czarny, lakierowany przedni panel ze srebrnymi wstawkami z góry i z dołu powoduje, że urządzenia prezentują się bardzo ładnie. Dołączając do tego zgrabne wymiary (125x82x17mm) zbliżamy się do ideału nawigacji. Warto w tym momencie wspomnieć również o uchwycie na szybę i stacji dokującej. Uchwyt jest mały, zgrabny oraz pozwala na regulację położenia w bardzo szerokim zakresie. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazda zasilania bezpośrednio w stacji dokującej, dzięki czemu nie musimy niczego podpinać oraz odpinać w trakcie ściągania nawigacji z uchwytu – wystarczy tylko zwolnić zatrzask i zabrać urządzenie.

Becker Z098 i Z201

Jednym z ważniejszych podzespołów w każdej nawigacji jest ekran LCD. Becker Traffic Assist Z098 oraz Z201 zbudowane są w oparciu o 4.3”, dotykowy wyświetlacz LCD-TFT o wysokim kontraście pracujący z rozdzielczością 480x272 pikseli. Podświetlanie ekranu jest bardzo silne i jedynie oświetlenie w bardzo słoneczne dni jest w stanie utrudnić nam odczyt pokazywanej trasy.
Do komunikacji urządzeń z komputerem służy interfejs USB ze złączem w standardzie miniUSB. Becker widziany jest jako pamięć masowa. Ponad to dzięki wbudowanemu czytnikowi kart pamięci microSD możemy rozszerzyć nawigacje o dodatkową pamięć i używać jej jako typowego, troszkę większego, pendrive’a. Z pozostałych interfejsów należy jeszcze wspomnieć o wyjściu na słuchawki (w modelu Z201 jest równocześnie gniazdem anteny TMC) oraz złączu na zewnętrzną antenę GPS.

Zestaw akcesoriów jest typowy dla tej klasy urządzeń. W pudełku znajdziemy ładowarkę samochodową, uchwyt do szyby, stację dokującą, kabel USB, płytkę CD z oprogramowaniem oraz instrukcję. Szkoda, że zabrakło ładowarki sieciowej – nie zawsze będziemy mieć dostęp do komputera aby doładować swoją nawigację.

Najlepsze nawigacje GPS >>>

Becker Z098 i Z201

Funkcje

Menu główne opisywanych nawigacji jest bardzo przejrzyste. Przyciski ekranowe są duże a ikony na nich umieszczone od razu sugerują z czym mamy do czynienia. Jedyne co mi się nie spodobało to rozwiązanie przycisku powrotu to poziomu wyżej / przycisku anulowania – użyto do tego celu sprzętowego guzika służącego również jako włącznik zasilania. Według mnie jest to rozwiązanie trochę nie trafione, ale na szczęście można się przyzwyczaić. Funkcjonalność to jedna z głównych różnic pomiędzy Becker Traffic Assist Z098 a Z201. Model Z098 z założenia miał być tym tańszym a co za tym idzie, prostszym produktem, dlatego ograniczono jego funkcje wyłącznie do nawigacji, natomiast model Z201 został rozbudowany o mobilny odtwarzacz multimediów. Jesteśmy na nim w stanie odtwarzać popularne „empetrójki”, przeglądać zdjęcia czy oglądać filmy. Gdyby to nas zaczęło nudzić możemy sobie zagrać w jedną z trzech wbudowanych gier.

Becker Z098 i Z201

Najważniejsze, czyli silnik nawigacji został oparty o popularny program iGO8. W urządzeniach Becker został on mocno zmodyfikowany aby dopasować interfejs użytkownika do designu urządzenia. Program został zaopatrzony w funkcje graficznego przedstawienia 4 alternatywnych tras, zapowiedź głosową ulic, realistyczny widok drogowskazów i znaków drogowych, symulację toru jazdy w tunelu oraz asystenta pasa skrętu. I tutaj pojawiają się kolejne różnice. Droższy model Becker Traffic Assist dodatkowo obsługuje trójwymiarowe ukształtowanie terenu oraz ma zapisane modele najważniejszych budynków w Europie. Przykładowo, przejeżdżając koło wierzy Eiffla zobaczymy jej model na ekranie naszego urządzenia. Pytanie tylko czy jest to komuś potrzebne… Wsparcie mapowe naprawdę powala na kolana. Becker Z098 obsługuje mapy 41 państw Europy a model Z201, 42 państw. Mało tego! Jeśli komuś to nie wystarcza możemy bez przeszkód zainstalować AutoMapę. Becker Traffic Assist Z098 oraz Z201 mogą poszczycić się względnie długim czasem pracy na baterii. Po odpowiednim sformatowaniu akumulatorka możemy się przez 3.5 godziny cieszyć działaniem nawigacji bez konieczności doładowywania.

Becker Z098 i Z201

Podsumowanie

Becker/Harman jest producentem nawigacji zdecydowanie z najwyższej półki a modele Traffic Assist Z098 oraz Z201 są tego przykładem. Jakość wykonania, świetny design oraz rozbudowane mapy to rzeczy które zbliżają te urządzenia do ideału. Ze względu na dużą ilość map, przeznaczone są głównie dla osób dużo podróżujących po Europie.

blog comments powered by Disqus
Porównanie Becker Traffic Assist Z098 i Z201