PODPOWIEDZI:

Transcend WiFi SD Card - recenzja karty z modułem WiFi

Czy trzeba czekać, żeby obejrzeć zdjęcia wykonane na wakacjach, aż do powrotu do domu? Nie! Jednym z najprostszych, a zarazem wygodnych sposobów na udostępnienie właśnie co wykonanych zdjęć na dużym ekranie, jest karta z wbudowanym modułem WiFi

Transcend SDXC Class 10 128GB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Prosty dostęp do zasobów na karcie
  • Intuicyjny i funkcjonalny interfejs aplikacji
  • Dostęp również przez WWW (przydatne np. w smartTV)
  • Uniwersalny czytnik kart z interfejsem USB w zestawie
  • Możliwość podglądu świeżo wykonanych zdjęć
WADY
  • Brak oficjalnego wsparcia aplikacji dla systemów Windows Phone
  • Aplikacja oraz dostęp przez przeglądarkę tylko w języku angielskim

Jak działa Transcend WiFi SD Card

Zasada działania karty jest bardzo prosta. Ta posiada wbudowany moduł WiFi, który tworzy sieć bezprzewodową. Oczywiście drugie urządzenie musi posiadać możliwość połączenia się z tą siecią, ale na chwilę obecną nie powinien to być problem. Już na wstępie nadmienię, że karta Transcend wspiera standard WiFi 802.11 b/g oraz 'n'.

Transcend WiFi SD Card fot5

Urządzenia parujemy ze sobą (warunek - aparat z kartą musi być włączony, ale obojętnie czy tylko na podglądzie, czy w funkcji aparatu), a następnie korzystając z darmowej aplikacji lub przeglądarki otwieramy zawartość na karcie.

Niestety ilość obsługiwanych systemów mobilnych przez oficjalną aplikację ogranicza się jedynie do dwóch najpopularniejszych - iOS dla telefonów i tabletów Apple oraz Android. Trzeci w kolejności najpopularniejszy system - Windows Phone, nie posiada oficjalnego wsparcia dla tej aplikacji.

Transcend WiFi SD Card fot6

Dla osób, które nie posiadają zgodnego systemu mam dobrą wiadomość. Do zasobów na karcie możemy uzyskać dostęp przez przeglądarkę. W pasku adresu naszej przeglądarki wystarczy wpisać adres IP naszej karty: 192.168.11.254. Oczywiście IP karty jest stałe. Po wpisaniu hasła oraz loginu (domyślne to admin, admin) uzyskujemy dostęp do wszystkich funkcji, jakie daje nam karta SD z WiFi od Transcend. Na pocieszenie dodam, że wersja przeglądarkowa ma tylko jedno ograniczenie względem aplikacji WiFi SD, ale o tym za chwilę.

Aplikacja WiFi SD

W zasadzie już na wstępie mogę powiedzieć, że moim zdaniem to ona stanowi w ogóle sens istnienia tej karty. Aplikację możemy pobrać bezpłatnie na nasz telefon czy tablet. Ta jest bardzo prosta w obsłudze, a dzięki przejrzystemu interfejsowi również intuicyjna. Niestety - ale dostępna tylko w wersji językowej angielskiej.

Ekran główny dostępny jest tylko w trybie portretowym. Mamy do wyboru trzy opcje - Browser (przeglądarka), Shoot & View (strzel i zobacz) oraz Settings (ustawienia).

Transcend WiFi SD Card fot7

Zakładka ustawienia pozwala nam na zmianę trybu pracy karty z Direct Share (bezpośredni dostęp) na Internet Mode (dostęp do zasobów mamy również bez rezygnacji z dostępu do sieci).

Transcend WiFi SD Card fot8

Transcend WiFi SD Card fot9

Pozostałe opcje w trybie ustawień, umożliwiają nam tworzenie Hotspotów niezbędnych do działania funkcji Internet Mode, zmianę ustawień sieci, takich jak SSID czy hasło, no i w końcu podgląd informacji o karcie, takich jak ilość wolnego miejsca i całkowita pojemność karty, adres MAC karty, adres IP oraz wersja oprogramowania karty.

Transcend WiFi SD Card fot10

Browser - czyli przeglądarka to jedyna opcja, która działa również kiedy aplikacja nie ma połączenia z kartą. W podstawowej opcji przeglądarka umożliwia nam podgląd wykonanych zdjęć zapisanych na karcie. Możemy je po prostu przeglądać, pobierać pojedynczo lub w grupie, wyświetlać i pobierać filmy. W trybie OFF-Line mamy dostęp do tych zdjęć jakie wcześniej zaimportowaliśmy na nasze urządzenie.

Transcend WiFi SD Card fot14

Transmisja danych moim zdaniem jest wystarczająca. Co prawda na wczytanie zdjęcia przyjdzie nam chwilę poczekać (jeszcze gorzej jest z filmami), ale biorąc pod uwagę dość szybki czas kopiowania danych - uważam, że nie jest źle.

Transcend WiFi SD Card fot15

Ostatnią, ale moim zdaniem najciekawszą opcją jest 'Shoot and View'. Dzięki tej opcji możemy wykonywać zdjęcia normalnie na aparacie, jak gdyby nigdy nic, ale podglądać to ostatnio wykonane już na ekranie telefonu czy tabletu. W ten sposób możemy np. wykonywać naszą pracę - przykładowo robimy zdjęcia na aukcję - a jednocześnie podglądać je na dużym ekranie. Dzięki temu widzimy od razu jak realnie wygląda przed chwilą wykonane zdjęcie, czy jest np. odpowiednio ostre, doświetlone, nie pojawia się aberracja. Niestety ale to właśnie ta funkcja jest nie dostępna dla wersji przeglądarkowej.

Transcend WiFi SD Card fot13

Dostęp przez przeglądarkę

Tego typu rozwiązanie może okazać się niezbędne dla sporej grupy posiadaczy smartTV, czy telefonów z systemem Windows Phone (w każdej wersji).

Transcend WiFi SD Card fot20

Dostęp do zasobów na karcie możemy uzyskać w zasadzie z każdego urządzenia posiadającego dostęp do WiFi i mających na swoim wyposażeniu przeglądarkę internetową.

W pasku przeglądarki wpisujemy adres IP karty, następnie podajemy nazwę użytkownika i hasło (domyślnie dla obydwu jest to admin) i naszym oczom ukazuje się interfejs programu 'przeglądarkowego'.

Transcend WiFi SD Card fot21

Specjalnie przygotowana wersja strony ma zdawało by się nieco bardziej rozbudowany interfejs. Nic jednak bardziej mylnego. Home Page to nic innego jak powrót do ekranu głównego, gdzie funkcję tą w aplikacji pełni ikona domku.

Transcend WiFi SD Card fot22

Przegląd zdjęć i filmów został rozbity na dwie osobne opcje, w aplikacji podgląd na filmy i zdjęcia był dostępny z poziomu przeglądarki, wystarczyło jedynie określić format plików ikoną na dolnej belce aplikacji.

Files, Settings, Information oraz WiFi SD Downloader pełnią te same funkcje, co opcje w ustawieniach w aplikacji.

Transcend WiFi SD Card fot23

Widzimy więc, że brakuje tu możliwości podglądu świeżo wykonanych zdjęć.

Moim zdaniem graficznie wersja przeglądarkowa wygląda dużo gorzej jak właściwa aplikacja. Niestety również proporcje, czcionki i cała reszta interfejsu nie zostały dostosowane do urządzeń mobilnych i najczęstszą czynnością, jaką przyjdzie nam robić przeglądając zasoby na karcie przez przeglądarkę na telefonie czy tablecie z Windows Phone, to będzie skalowanie strony w celu lokalizacji kolejnych opcji.

Wyposażenie dodatkowe i prędkości kopiowania na PC

Wraz z kartą w zestawie otrzymujemy również niewielki czytnik kart SD oraz microSD wyposażony w interfejs USB 2.0. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, zwłaszcza w przypadku chęci skopiowania wszystkich naszych zdjęć z wakacji już w domu na komputer.

Transcend WiFi SD Card fot1

Transcend WiFi SD Card fot2

Transcend WiFi SD Card fot3

Transcend WiFi SD Card fot4

Sam czytnik stanowi więc moim zdaniem istotną wartość dodaną do samej karty. Mała rzecz, a cieszy.

Inna strona karty

Karta, która posiada moduł WiFi będzie z pewnością pobierała również większe ilości energii. Testy na 4 akumulatorkach Eneloop HR-3UTGA o pojemności 1900mAh nie wykazały jednak istotnych do zanotowania zmian.

Warto pamiętać, że informacje odnośnie zapisu i odczytu zdjęć dotyczą zapisanych w formacie .jpg fotografii. Mój aparat (Canon SX20IS) nie obsługuje plików bezstratnych RAW i nie wiem, czy taki format jest rów¬¬¬nież przez kartę i jej aplikacje odczytywany. Według specyfikacji producenta od oprogramowania w wersji 1.8 - tak. Karta posiada pełne wsparcie dla plików .bmp oraz .png.

Czas wczytywania zdjęć oraz filmów będzie zależny od wielkości plików. W przypadku tych testowych, które widoczne są na zdjęciach, kilka sekund zajęło aplikacji wczytywanie czy pobieranie jednego zdjęcia o wielkości 4000x3000 pikseli i wadze niecałych 3MB.

Bezpieczeństwo zdjęć zapewnia szyfrowanie WEP, WPA oraz WPA2 z tym wyjątkiem, że w trybie dostępu bezpośredniego (Direct Mode) karta będzie zabezpieczona tylko protokołem WPA2 (nie ma możliwości szyfrowania np. WPA).

Funkcja WiFi SD downloader - dostępna jest tylko dla przeglądarki Google Chrome.

Podsumowanie

Karta SD Transcend z WiFi, jaką dane było mi testować, wywarła na mnie dobre wrażenie. Prosty dostęp do zasobów umożliwia nie tylko podgląd dopiero co wykonanego zdjęcia, czy prezentację zdjęć na przykład rodzinie na tablecie, ale i eksport fotek do serwisów społecznościowych dzięki funkcji Internet Mode.

Karta ta umożliwia bezproblemowe nagrywanie również filmów w jakości FullHD (karta klasy 10). Niestety ale najistotniejszą wadą tej karty jest jej cena. Za tak przyjemny i prosty dostęp do naszych zdjęć przyjdzie nam na dzień dzisiejszy zapłacić około 180zł. Ostateczna decyzja, czy jest to dla Was tylko gadżet, czy przydatna funkcja warta dopłaty,¬¬¬ zależy przede wszystkim od Was.

Na otarcie łez dodam, że jeszcze nie tak dawno więcej przyszło nam płacić za zwykłą kartę SD o takiej pojemności jak testowany 32GB produkt Transcend.

blog comments powered by Disqus
Transcend WiFi SD Card - recenzja karty z modułem WiFi