PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX650Ti OC Windforce [TEST]

Gigabyte GTX650Ti OC oparta na chłodzeniu Windforce to karta, która spełni wymagania nawet graczy. Konstrukcja z już fabrycznym OC trafiła do testów w naszej redakcji, zapraszamy Państwa na ich wynik.

Gigabyte GTX650 2GB OC GV-N650OC-2GI

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niskie temperatury pracy
  • Wystarczająca wydajność nawet w najnowszych grach
  • Podatna na OC
  • Niewielkie zapotrzebowanie na energię
  • Ciche chłodzenie
WADY
  • Brak

Karta graficzna została wykonana w technologii 28nm. Taktowanie GPU zostało ustawione na procesorze na 1033MHz, a efektywne taktowanie pamięci to 5400MHz. Karta posiada 2GB pamięci RAM typu GDDR5, ta komunikuje się z komputerem szyną 128bitową.

fig3

Karta została wyposażona przez producenta w dwa gniazda DVI, jedno pełnowymiarowe HDMI oraz jeden VGA. Takie wyposażenie jest wystarczające dla większości użytkowników.

fig10

Chłodzenie, jakie znalazło się na tej niereferencyjnej konstrukcji to już dobrze znana konstrukcja WindForce. Układ oparty jest na dużym aluminiowym radiatorze wspomaganym dwoma rurkami cieplnymi oraz dwóch niskoprofilowych wentylatorach osadzonych w plastikowej obudowie.

fig11

fig9

Całość zajmuje dwa sloty na naszej płycie głównej, a długość tego zestawu to niecałe 23,5cm.

fig8

Karta jest zasilana jednym wtykiem PCI-E i wymaga do zasilania konstrukcji 400W. Nasze pomiary wykazały jednak, że wystarczy tu jednostka 350W nawet przy średniej klasy komponentach.

fig12

Platforma testowa i metodyka

fig15

fig16

Metodyka

fig5

Testy syntetyczne wykonaliśmy w programie 3Dmark Vantage oraz 3Dmark 11. Pod uwagę wzięliśmy wynik cząstkowy GPU. Tryb w jakim była testowana karta to Performance na domyślnych ustawieniach testowych programów.

Testy w grach wykonaliśmy w rozdzielczości FullHD z maksymalną dostępną szczegółowością detali dla każdej gry. O ile była taka możliwość wyłączyliśmy fizykę. Do pomiaru klatek na sekundę użyliśmy programu FRAPS w wersji 3.5.9. Wszystkie testy poza Crysis 3 to wyniki z kampanii jednoosobowej, natomiast gra Crysis 3 to wynik wersji Beta z rozgrywki wieloosobowej.

Pomiar temperatury został wykonany w spoczynku po półgodzinnej bezczynności karty oraz w stresie. Do obciążenia karty użyliśmy programy FurMark w wersji 1.10.4 a do sprawdzenia temperatury wykorzystaliśmy program MSI Afterburner w wersji 2.3.1.

Sterowniki, jakie były użyte to wersja 310.90.

Test poboru prądu wykonaliśmy z uwzględnieniem zapotrzebowania całej platformy testowej. Pomiar został wykonany watomierzem LedSystems model 6907C. Pomiar bez obciążenia to wartości w jakich komputer pracował tylko podczas wyświetlania pulpitu (najniższa zanotowana), natomiast obciążenie to wartości podczas obciążania komputera programem FurMark oraz Prime95 (wartość najwyższa zanotowana)

Wyniki testów **W programie 3DMark 11 platforma testowa uzyskała wynik: 4791**

fig1

fig2

fig4

fig13

fig14

Podsumowanie i wnioski

GTX650Ti od Gigabyte w wersji 2GB OC to konstrukcja udana. Do mocnych stron karty należy zaliczyć dobrą wydajność w grach, cichą pracę układu chłodzenia oraz niskie temperatury pracy. Karta nie ma również dużego zapotrzebowania na prąd, 400W zasilacz to aż nadto.

fig6

Trudno się do czegokolwiek przyczepić, na upartego do wad można by zaliczyć wymiary karty, które jak na GTXa 650Ti są dość duże, jednak 23cm to nie jest duży wymiar, a rozmiar jest wynagradzany niskimi temperaturami karty i cichą pracą. Dobór gniazd, jaki wybrał producent też nas zadowala, bez zbędnych przejściówek podłączymy monitor VGA, a także DVI oraz HDMI. Karta jest nieco wydajniejsza niż rozwiązania konkurencji jednak jest od nich droższa. Ostateczna ocena to 5 gwiazdek bez specjalnego wyróżnienia.
blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX650Ti OC Windforce [TEST]