PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX 750Ti Windforce po raz drugi!

Gigabyte już krótko po premierze GTX 750Ti wypuściło wersję tej karty z podniesionymi taktowaniami względem wcześniej sprzedawanej rewizji karty. Nowa - wydajniejsza jednostka systematycznie zastępuje wcześniejszą wersję karty. Jak prezentuje się na tle konkurencji i poprzednika? Zapraszamy na test!

GIGABYTE GeForce GTX 750 Ti

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Cicha
 • Niewielkie wymiary
 • Wyższa wydajność jak wcześniej testowana rewizja
 • Przy rezygnacji z maksymalnej szczegółowości detali nadaje się do gier
WADY
 • Cieplejsza jak wcześniej testowana jednostka

Gigabyte GTX 750Ti Windforce a .... Gigabyte GTX 750Ti Windforce

Już na wstępie zaznaczę, iż pomimo, że bezpośrednie nawiązanie do wcześniejszej rewizji jest z oczywistych względów niemożliwe, często do tamtego testu będziemy sie odnosili.

Gigabyte GTX750Ti - grafika do gier poniżej 600zł

Przede wszystkim dlatego, że karty te pod względem wykonania nie różnią się dosłownie niczym. Dotyczy to zarówno projektu laminatu, jak i chłodzenia. Podstawę nadal stanowi aluminiowy radiator, z dwoma miedzianymi (nie niklowanymi) rurkami cieplnymi oraz dwoma nisko-profilowymi wentylatorami osadzonymi w wykonanej z tworzywa obudowie.

Gigabyte GTX 750Ti fot1

Długość karty, zajmowana ilość slotów na karty rozszerzeń, wymagania dotyczące zasilacza, jak i podłączenia nie uległy zmianie.

To co jest 'inne' tak naprawdę dotyczy inaczej zaprogramowanego BIOS karty, a dokładniej wyższych taktowań. Pierwsza rewizja (już w wersji OC) posiadała zegary GPU ustawione na 1033Mhz oraz 1111MHz w trybie BOOST. Jeżeli spojrzymy na dzisiaj testowaną jednostkę, można powiedzieć, że były to niskie taktowania. Druga rewizja posiada taktowania na poziomie 1215MHz/1294MHz (stock i BOOST).

Gigabyte GTX 750Ti gpuz

Taktowanie pamięci nie uległo zmianie i nadal wynosi 1350Mhz fizycznie (5400MHz efektywnie).

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

alt text

alt text

Jak widzimy w porównaniu do wcześniejszych testów, te odbyły się już na platformie z mocniejszym procesorem. Zamiast FX-6300 @4.4GHz użyty był już FX-8320 @4.0GHz. To jednak nie jedyna zmiana, która uniemożliwia dalsze bezpośrednie porównanie wydajności tych jednostek. Druga dotyczy sterowników. Wcześniej użyte były drivery w wersji 335.23, a obecnie są to 337.88. Nie byłaby to wielka przeszkoda, gdyby nie fakt znacznego usprawnienia nowej wersji sterowników, która tym razem nie przynosi różnicy maksymalnie kilku klatek w najnowszych grach.

Wyniki

Testy syntetyczne

Gigabyte GTX 750Ti 3dm

Gigabyte GTX 750Ti 3dm fs

Gigabyte GTX 750Ti unigine

Gigabyte GTX 750Ti unigine tab

Gry

Gigabyte GTX 750Ti bf4

Gigabyte GTX 750Ti crysis

Gigabyte GTX 750Ti fc3

Gigabyte GTX 750Ti grid 2

Gigabyte GTX 750Ti metro

Pomiar temperatury

Gigabyte GTX 750Ti temp spocz

Gigabyte GTX 750Ti temp obc

Ciśnienie akustyczne

Gigabyte GTX 750Ti głośność spocz

Gigabyte GTX 750Ti głośność obc

Pobór prądu

Gigabyte GTX 750Ti prąd spocz

Gigabyte GTX 750Ti prąd obc

Wnioski i podsumowanie

Jak rozróżnić te karty? Recepta na zidentyfikowanie karty o wyższych taktowaniach i tym samym wyższej wydajności jest bardzo prosta. Producent umieścił informację o zmienionych taktowaniach w lewym dolnym narożniku opakowania. Karta w nowszej rewizji posiada oznaczenie "OC UpTo 1215MHz".

Wyniki uzyskane w testach, jeżeli na upartego porównywać te dzisiejsze z wcześniejszymi testami, są oczywiście lepsze - i chyba nikogo to nie zdziwiło. Pytanie jednak jest takie: jaki w tym udział mają wyższe taktowania karty, a jaki nowy procesor i nowsze sterowniki? Na odpowiedź na to pytanie naprowadzają nas wyniki w 3DMark Fire Strike. Pod uwagę wcześniej, jak i teraz bierzemy wynik cząstkowy GPU, a nie całościowy - w ten sposób staramy się maksymalnie wyeliminować wpływ CPU na ostateczny wynik. Tutaj różnica pomiędzy kartami wynosi aż 497 punktów w tym najbardziej wymagającym teście. Taka różnica nie jest przypadkowa, zostaje nam jednak jeszcze potencjalny wpływ sterowników.

W grach, mimo tak różnych platform, ta różnica nie jest już tak spektakularna i wynosi od 3FPS (Metro LL) do maksymalnie 8 klatek/sekundę w grze Grid 2. Takie różnice uważam, że w dużej mierze będą zasługą zwiększonych taktowań, jak i sterowników.

Zobaczmy jednak co dzieje się dalej - z temperaturami oraz głośnością pracy. W tym aspekcie sterowniki praktycznie nie będą miały wpływu na różnice w wynikach, jak i nowy procesor w platformie. Karta obciążana jest syntetykami, ze znikomym udziałem CPU (i jego wpływ można całkowicie pominąć). Nowa rewizja karty Gigabyte jest znacznie cieplejsza, choć wynik na poziomie 69 stopni przy temperaturze otoczenia aż 26,2stopnia Celsjusza to nadal dobry wynik. Ten wzrost temperatury nie odbywa się przy zwiększeniu poziomu ciśnienia akustycznego, i wyniki pomiarów sonometrem nadal są bardzo dobre, nawet nieco lepsze jak w przypadku rewizji 1 (różnica jest jednak na granicy błędu pomiarowego).

Z oczywistych względów pobór mocy przez platformę jest wyższy i trudno mówić przy różnicy około 30W, że ta spowodowana jest wyższymi taktowaniami karty. Moim zdaniem ta różnica wynika z innego zastosowanego procesora w platformie testowej.

Reasumując - wpływ wyżej ustawionych zegarów naszego GTX`a 750Ti od Gigabyte na lepsze wyniki w grach jest widoczny, co sugerują przede wszystkim znaczne różnice w syntetykach, gdzie udział procesora jest znikomy. Odbija się to na wyższej temperaturze pracującej pod pełnym obciążeniem karty, ale nie wpływa na głośność pracy układu. Nowe sterowniki mogą mieć również swój udział w generowaniu większej ilości FPS na ekranie, jednak nie tak znaczny jak wyższa wydajność samej karty. Przy tej karcie graficznej uważam, że wpływ mocniejszego procesora w platformie jest nieznaczny i nie należy w nim upatrywać 'winowajcy' lepszych wyników karty.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX 750Ti Windforce po raz drugi!