PODPOWIEDZI:

Gigabyte R9 270X Windforce 3x test karty graficznej

Gigabyte R9 270X Windforce 3x to kolejna niereferencyjna konstrukcja najnowszych układów AMD. Propozycja jest tym bardziej ciekawa, bo karta ta kosztuje niecałe 800 zł. Jak wygląda wydajność, temperatury, czy głośność pracy tej karty? Zapraszamy na test.

Gigabyte GV-R927XOC-2GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wydajność układu chłodzenia
 • Niewielki pobór prądu
 • Wydajność/cena
WADY
 • Mogłaby być cichsza

Specyfikacja techniczna

R9 270X jest przedstawicielem podkręconym 270X. Garść informacji może otworzyć ta o taktowaniu GPU, a to wynosi 1100MHz. Układ Gigabyte posiada 1280 jednostek cieniujących oraz 2GB pamięci GDDR5. Te taktowane są zegarem 5600MHz efektywnie (1400MHz fizycznie) z szyną 256bit.

Image Hosted by ImageShack.us

Tyle z informacji technicznych, no może jeszcze warto nadmienić, że podobnie jak wszystkie inne karty AMD i ta wykonana jest w procesie technologicznym 28nm.

Karta z wyglądu niewiele różni się na pierwszy rzut oka od niedawno testowanego GTX 770 Gigabyte. Ważne - bo już po chwili widzimy dość znaczące różnice, również w układzie chłodzenia.

Gigabyte R9 270X fot2

PCB karty jest czarne błyszczące. Z jednej strony do dyspozycji użytkownika jest jeden mostek CrossFireX, a po przeciwnej złącze PCI-E x16, którym karta komunikuje się z komputerem.

Gigabyte R9 270X fot5

Gigabyte R9 270X fot4

Karta zasilana jest przez dwa złącza PCI-E 6PIN, a wystarczającym zasilaczem będzie konstrukcja 500W (zalecamy 550W).

Gigabyte R9 270X fot10

Długość karty wraz z układem chłodzenia to niecałe 30cm, co bardzo dobrze widać na filmie z recenzji.

Układ chłodzenia

Choć testowany R9 270X też w nazwie ma Windforce 3X, tak układ chłodzenia różni się nieco od tego co ostatnio widzieliśmy również na karcie Gigabyte, ale GTX 770.

Gigabyte R9 270X fot1

Schładzacz karty zajmuje dwa sloty i przedłuża nieco jej długość. Tu widzimy pierwszą zmianę w porównaniu do testowanego poprzednika - od strony PCB producent dodał jeden element plastikowy, który sprawia, że bryła karty jest bardziej jednolita.

Gigabyte R9 270X fot9

Gigabyte R9 270X fot3

Kolejnym bardziej widocznym elementem jest podział radiatorów na trzy, a nie dwa segmenty. Najbardziej masywnym jest ten środkowy, który chłodzi rdzeń procesora karty graficznej, ale także pamięci.

Gigabyte R9 270X fot7

Pozostałe dwa radiatory są połączone z centralnym tylko dwoma ciepłowodami. Te są zdecydowanie "lżejsze", bo już nie posiadają żadnej aluminiowej podstawy.

Chłodzona jest również sekcja zasilania karty - a za odprowadzanie ciepła odpowiedzialny jest aluminiowy radiator.

Gigabyte R9 270X fot6

Od góry chłodzenie zamknięte jest czarną, plastikową obudową, w której widzimy trzy wentylatory.

Całość zajmuje na naszej płycie (i w obudowie) dwa sloty. Co również podkreślałem w video - warto zostawić wolnym również trzeci, tak aby karta dostawała więcej świeżego oddechu, zwłaszcza podczas obciążania.

Porty

Gigabyte R9 270X fot8

Tu w zasadzie można skupić się na krótkiej wyliczance, bo zestaw wyjść jest bardzo standardowy, a w jego skład wchodzą dwa złącza DVI, pełnowymiarowy DP (DisplayPort) oraz HDMI.

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

SilentiumPC Spartan HE924

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9 + Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Gigabyte G9 270X Windforce 3x OC 2GB

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power Zone 650W

Obudowa

Bitfenix Shadow

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników 13.11

Metodyka

 • Testy syntetyczne

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

 • Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

 • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Sapphire Radeon HD 7970 fot10

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

 • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry - kampania

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry - multiplayer

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Temperatura pracy i pomiar ciśnienia akustycznego

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Pobór prądu (przez całą platformę)

Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników testów

Na początek przeanalizujmy testy syntetyczne. Wyniki dość jednoznacznie określają, z jakimi kartami może rywalizować R9 270X, a są to nie kto inny jak GTX 760. W zależności od taktowania konkurencji karta bardzo ładnie je rozdziela i tak na przykład w 3Dmark Fire Strike wygrywa z konstrukcją GTX 760 od Zotac`a i Asusa, ale przegrywa już z GTX 760 od MSI czy Palita.

W grach (kampanie) tylko w MOHW testowany R9 270X jest nieco mocniejszy od GTX 760 Zotac (konstrukcja referencyjna) jednak przegrywa z konstrukcjami niereferencyjnymi. Pod względem generowanych klatek na sekundę karta ta w każdej z testowanych gier zapewnia nie tylko płynną, ale i w pełni komfortową rozgrywkę również w multi. Warto dodać, że różnica pomiędzy testowaną dzisiaj kartą, a wszystkimi GTX 760 w zestawieniu są niewielkie i praktycznie nie przekraczają 10FPS (poza jednym wyjątkiem), co przy wartościach ~60klatek/sekundę i więcej jest praktycznie niezauważalne. Tym bardziej, że co pokazują testy w multi, znaczących spadków poniżej progu płynności gry nie ma.

Bardzo pozytywnie karta wypadła w testach temperaturowych i testowany Gigabyte można by powiedzieć, że jest w czołówce kart tych chłodniejszych. Nie ma jednak róży bez kolców (niestety) i dobre temperatury odbijają się na głośności pracy karty, które też stawiają ją w czołówce - tym razem tej negatywnej.

Pobór prądu też wypada dobrze, bo wraz z podkręconym CPU platforma zadowoliła się niecałymi 480W z gniazdka (oczywiście komputer pobiera nieco mniej prądu niż to, co idzie z sieci). Tak więc testowana jednostka zadowoli się zasilaczem 500W, a 550W będzie jeszcze z bezpiecznym zapasem. Na tle konkurencyjnych GTX760 juz tak różowo nie jest, bo te potrafią brać kilkadziesiąt W mniej (referent Palita nawet niecałe 400W), co jednak nie zmienia faktu, że testowany G9 270X nie należy do czołówki kart prądożernych, bo do tych przekraczających 500W jeszcze mu daleko.

Podsumowanie

We wnioskach nie wspomniałem o jednym bardzo ważnym aspekcie tej karty - cenie. Nawet na chwilę obecną, kiedy konkurencja już obniżyła ceny swoich GPU, R9 270X dla mnie jest obecnie kartą najbardziej wartą uwagi wśród konstrukcji, które śmiało już możemy nazwać tymi dla graczy. Dlaczego? GTX 760 choć wypada NIECO lepiej w testach z gier, jest nadal ponad 100zł droższy. Większość konstrukcji jest cieplejsza od testowanego 270X Gigabyte, a pobór prądu mniejszy o kilkadziesiąt W nie stanowi dla mnie głównego wyznacznika przy wyborze karty. I to właśnie ta różnica w cenie (do niedawna jeszcze większa) stanowi o opłacalności tej konstrukcji.

rekomendacja VT

blog comments powered by Disqus
Gigabyte R9 270X Windforce 3x test karty graficznej