PODPOWIEDZI:

MIO Moov 200

Nawigator nie jest stosunkowo tanim urządzeniem, bardzo dobrze wykonanym i przede wszystkim zawierającym funkcje, których próżno szukać w konkurencyjnych modelach o podobnej cenie.

MIO Moov 200

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • dobry stosunek cena/jakość
 • oprogramowanie nawigacyjne
 • łatwa obsługa
WADY
 • mały ekran
 • akumulator
 • brak ładowarki sieciowej

W 2008 roku na polski rynek zostały wprowadzone trzy modele marki MIO z serii MOOV - 200, 330 i 360. Jak łatwo się domyślić mamy tu do czynienia z jednym modelem z serii 2 oraz z dwoma modelami z serii 3. W poniższej recenzji postaram się pokazać czym różnią się owe modele (oraz serie) i poczynając od MIO MOOV 200 opiszę co zostało zmienione w kolejnych nawigatorach samochodowych.

MIO Moov 200

MIO MOOV to pierwsza rodzina nawigacji samochodowych wyposażona w technologię SiRF InstantFixII, dzięki której urządzenie przewiduje, gdzie aktualnie znajduje się satelita, a co za tym idzie - pozwala uzyskać namiar w ciągu około 5 sekund. To szybko, a nawet bardzo szybko jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny urządzeń z serii MOOV. A więc obojętnie który MOOV kupimy, będziemy mogli go włączyć, odpalić samochód i od razu cieszyć się sprawną nawigacją.

Seria MOOV sprzedawana jest w czterech wersjach:

 • MOOV 200 PL
  z mapą Polski
 • MOOV 200 CEU (6 krajów)
  Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria.
 • MOOV 200 EEU (13 krajów)
  Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Turcja, Słowenia, Chorwacja, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Bośnia, Czarnogóra, Serbia
 • MOOV 200 FEU (38 krajów)
  Andora, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Wielka Brytania, Włochy, Irlandia, Lichtenstein, Luxemburg, Monako, Norwegia, Holandia,

MIO Moov 200

MIO MOOV 200 ma do dyspozycji 32 lub 64MB pamięci RAM (e/u) oraz 512MB lub 1GB pamięci ROM. Ponadto do dyspozycji mamy to 3,5 calowy, dotykowy ekran w standardzie 4:3 (zatem zwykły - niepanoramiczny), a całość zawarta jest w urządzeniu o wymiarach 98 x 84 x 17,7 mm (szerokość, wysokość, grubość).

Ekranik QVGA (o rozdzielczości 320x240 pikseli) to jednak nie całość urządzenia. Z jego lewej strony znajdziemy slot na karty SD/MMC, z tyłu głośnik, u góry włącznik a na dole port miniUSB (w standardzie 2.0). Dodatkowo warto zaznaczyć, iż port USB służy nie tylko do komunikacji z komputerem - podobnie jak reszta produktów MIO, tak i w serii MOOV port USB służy również do ładowania akumulatorów urządzenia. Bateria o pojemności 720mAh pozwala na około 2 godziny pracy. Moov 200 pracuje na procesorze Samsunga o zegarze 400Mhz, który w zupełności wystarczy do obsługi oprogramowania nawigacyjnego.

MIO potrafiło do taniego urządzenia włożyć oprogramowanie stawiające je od razu o klasę wyżej w stosunku do konkurencyjnych urządzeń o podobnych cenach. MIO MOOV 200 działa pod kontrolą systemu Win CE .Net 5.0 jednak najważniejszy w takich urządzeniach jest nie OS, ale oprogramowanie nawigacyjne. I tak MioMap 2008 to wg nas jedna z bardziej dopracowanych aplikacji tego typu, jednak nie będę się tutaj zbytnio na jej temat rozpisywał. Jeżeli chodzi o mapy Polski, to MIO korzysta z usług naszego lokalnego dostawcy map, łódzkiej firmy Emapa. Problem tkwi nie tyle w samych mapach, bo te wydają się być dobrze przygotowane, ale w synchronizacji danych mapowych z aplikacją nawigacyjną MioMap. Przede wszystkim za późno pojawiają się komunikaty głosowe. Może się często zdarzyć, że usłyszymy komunikat o manewrze po tym jak miniemy daną ulicę, w którą należy skręcić. Zdarza się także, że z kolei mapa nie nadąża za naszą aktualną pozycją.

MIO Moov 200

Podsumowując funkcjonalność MioMap należy powiedzieć, że jest ona znacznie ładniejsza i bardziej intuicyjna od poprzednich wersji oprogramowania i zawiera m.in. takie nowości jak:

 • bardziej obszerną wiedzę na temat danych mapowych,
 • klawiaturę fonetyczną tolerującą błędy w pisowni nazw miejscowości lub ulic,
 • wielojęzyczne mapy, pokazujące nazwy miejsc w lokalnych językach,
 • opcję wyświetlania budynków 3D,
 • inteligentne wyszukiwanie adresów i POI, działające jak wyszukiwarka Google z wieloma opcjami szukania,
 • lokalne wyszukiwanie POI (czyli "gdzie jest najbliższy bar/mechanik/kino") - które dodatkowo możemy tuningować na komputerze aplikacją MioMore,
 • wstępnie załadowane informacje o radarach drogowych (wersja próbna).

MIO Moov 200

Podsumowanie

MIO MOOV 200 to urządzenia nie z najwyższej półki cenowej, jednak bardzo dobrze wykonane i przede wszystkim zawierające funkcje, których próżno szukać w konkurencyjnych modelach o podobnej cenie i własnie parametr cena/jakość w tych urządzeniach jest decydujący. Jeżeli szukasz taniej i dobrej nawigacji, z nowymi technologiami to seria MIO MOOV jest właśnie dla Ciebie!
Moov 200 to lekki i elegancko zaprojektowany nawigator, wyposażony w najnowszy moduł GPS SiRFInstantFixII umożliwiający błyskawiczną nawigację. Płaski ekran dotykowy o przekątnej 3,5 cala automatycznie dopasowuje widok wyświetlacza w zależności od natężenia światła. Natomiast rewolucyjne oprogramowanie MioMore pozwala na lokalne wyszukiwanie punktów użyteczności publicznej (POI) oraz dodawanie nieograniczonej liczby nowych punktów.

MIO Moov 200 dostarczany jest z 24 miesięczną gwarancją na urządzenie, 12-sto miesięczną gwarancją na ekran LCD, oraz 6cio miesięczną na akumulator. W skład zawartości pudełka MIO Moov 200 wchodzi nawigator, ładowarka samochodowa, uchwyt samochodowy, kabel USB, instrukcja obsługi oraz płytka z oprogramowaniem.

blog comments powered by Disqus