Lecz w przeciwieństwie do zegarka Sony, ten oferuje współpracę tylko z najnowszymi modelami smartfonów Samsung Galaxy. Samsung Galaxy Gear powiadomi użytkownika o nadchodzącej wiadomości, alarmach, umożliwi rozmowy w trybie głośnomówiącym, sterowanie funkcjami zegarka za pomocą komend głosowych, czy robienie zdjęć i nagrywanie wideo za pomocą wbudowanego aparatu.
Posiada też funkcję notatek głosowych i "Find My Device" - umożliwiającą odnalezienie sparowanego smartfona. Istnieją też aplikacje zaprojektowane specjalnie pod kątem Galaxy Gear, takie jak eBay, Evernote i niektóre aplikacje fitnesowe.
Ponadto, posiada specjalną procedurę alarmową, dzięki której wezwiemy pomoc, naciskając trzykrotnie przycisk zasilania. Wyświetlacz to 1,6" panel o rozdz. 320 x 320 pikseli, a zegarek schowany w pasku zegarka ma matrycę 1.9 MP.
Bateria zegarka ma pojemność 315 mAh, pamięć wewnętrzna to 4 GB, procesor taktuje z częstotliwością 800 MHz i ma do dyspozycji 512 MB pamięci RAM.
Technologii w tym zegarku jest dwukrotnie więcej niż w modelu Sony - SmartWatch 2, ale Samsung waży 74 gramy, dużo więcej niż typowy zegarek.
Miejmy nadzieję, że bateria wytrzyma cały dzień, nikt nie chciałby przecież zdejmować zegarka w celu naładowania go w ciągu dnia.
To czy rynek SmartWatch'ów rzeczywiście się przyjmie - dopiero się okaże. Dobrze jest jednak widzieć, że Samsung bada ten rynek i reakcję konsumentów.