PODPOWIEDZI:

Sapphire R7 250 Ultimate - cisza przede wszystkim!

Szukasz przede wszystkim karty cichej? A może całkowicie bezgłośnej? Sapphire R7 250 to propozycja, która na pewno Cię zainteresuje.

SAPPHIRE R7 250 Ultimate

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bezgłośna
  • Niewielki pobór mocy
  • Niewielkie wymiary
  • Relatywnie niskie temperatury jak na kartę chłodzoną pasywnie
  • Stosunek ceny/wydajności
WADY
  • Szczegóły w wykonaniu
  • Może być problem z umieszczeniem kart rozszerzeń powyżej tej karty

Priorytet - cisza

Sapphire R7 250 od AMD to karta graficzna kierowana dla bardzo konkretnej grupy odbiorców - osób ceniących sobie ciszę.

Sapphire R7 250 Ultimate fot1

Akcelerator ten nie jest przeznaczony dla osób, które chcą sobie odpalić na swoim PC najnowszego Battlefielda "na ultra", ale użytkowników budujących maszyny multimedialne, przeznaczone do użytku biurowego, okazjonalnego grania w starsze produkcje, czy po prostu ceniących sobie ciszę.

Specyfikacja techniczna

Sapphire Radeon R7 250 Ultimate jest konstrukcją wykonaną w 28nm procesie produkcyjnym i jest oparta na rdzeniu Capa Verde.

Na pokładzie znalazło się 512 jednostek cieniujących, 16ROP, 32 TMU. Producent zainstalował 1GB pamięci GDDR5 z szyną 128bitową oraz przepustowością 72GBps.

alt text

Rdzeń karty graficznej taktowany jest zegarem 800MHz, a pamięci fizycznie 1125MHz (efektywnie 4500MHz).

Sapphire R7 250 Ultimate fot5

Do komunikacji z płytą główną karta wykorzystuje interfejs PCI-E x16 3.0. Karta nie wymaga podpięcia osobnego przewodu zasilającego, w zupełności wystarcza jej to, co oferuje slot PCI-E x16. Na laminacie nie znajdziemy również mostka CrossFire X, jednak kartę tą możemy połączyć w konfigurację dwukanałową z wykorzystaniem szyny PCI-E.

Sapphire R7 250 Ultimate fot3

R7 250 od Sapphire jest akceleratorem wykonanym w technologii GCN, obsługuje niskopoziomowe API AMD - Mantle, AMD Powertune Technology oraz technologię wielu monitorów Eyefinity:

AMD Eyefinity konfiguracja na 3 monitory

Charakterystyka chłodzenia

To właśnie chłodzenie karty Sapphire jest jej cechą wyróżniającą. Radiator został podzielony na dwie części - dolną znajdującą się pod kartą oraz boczną, która zachodzi na jej górę, bok oraz dół laminatu.

Sapphire R7 250 Ultimate fot4

Każdy z radiatorów wspomagany jest 2 niklowanymi rurkami cieplnymi o średnicy 6mm. W centralnej części producent umieścił również osobny element, który nadaje karcie bardziej agresywnego charakteru. Finy rozstawione są dosyć szeroko, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza, a w efekcie jego odprowadzenie.

Sapphire R7 250 Ultimate fot2

Mimo iż karta nie należy do demonów wydajności, zasilana jest ze slotu PCI-E oraz posiada nisko taktowane pamięci, zarówno kości jak i sekcja zasilania są chłodzone niewielkimi radiatorami.

Układ chłodzenia na karcie Sapphire zajmuje w sumie trzy sloty. Część karty wystaje nad laminat powodując, że w niektórych przypadkach (zależnie od karty rozszerzeń) wykorzystanie znajdującego się wyżej slotu może być niemożliwe. Pozostały element radiatora rezerwuje już tradycyjnie jeden slot poniżej laminatu.

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

alt text

alt text

Metodyka

Z uwagi na fakt, iż pasywnie chłodzona karta Sapphire Radeon R7 250 wykorzystuje obieg powietrza w obudowie, żeby się schłodzić, testy wykonywane były przy zamkniętej obudowie Raijintek Agos ze wzbogaconym zestawem wentylatorów o jeden wyciągający 120mm cooler na topie, oraz umieszczony wentylatorem do wnętrza obudowy zasilacz. Taka konfiguracja miała za zadanie wspomóc cyrkulację powietrza w obudowie.

Drugą modyfikacją związaną konkretnie z tym egzemplarzem karty - jest brak pomiarów sonometrycznych. Karta jest chłodzona pasywnie, czyli nie generuje żadnego hałasu niezależnie od tego, jak ją obciążymy.

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,4GHz procesorze AMD FX-8320.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

W przypadku Battlefield 4 prezentowane wyniki dotyczą trybu DirectX dla kart Nvidii oraz wyników w trybie Mantle dla kart AMD wspierających to niskopoziomowe API. Choć takie połączenie może wydać się 'dziwne', to ma swoje uzasadnienie. Osoby, które nabędą karty AMD, niezależnie od posiadanego procesora, mogą skorzystać (i pewnie skorzystają) z możliwości jakie daje AMD i tryb Mantle w grach wspierających to API. Użytkownicy Nvidii mają do dyspozycji najnowsze sterowniki, mające poprawić wydajność układów tego producenta, jednak Mantle dla tych kart jest niedostępne. Niesprawiedliwością było by jednak ograniczenie kart AMD wspierających Mantle do trybu DirectX, a w efekcie zaniżenie możliwej wydajności w tej grze.

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne.

Pomiary temperatur

Do odczytu temperatury akceleratora wykorzystany został program MSI Afterburner. Pierwszy z pomiarów - w spoczynku - odbywał się po około 15 minutach bezczynności zestawu od jego włączenia.

Do obciążenia wykorzystane zostały gry. Prezentowana wartość najwyższa została odczytana po wszystkich testach z gier.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100 bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pobór mocy przez zestaw

Pobór mocy odnosi się do całego zestawu i pokazuje wartości jakie pobiera zestaw z gniazdka. Same komponenty z uwagi na sprawność zasilacza, która nigdy nie wynosi 100%, będą pobierały jeszcze mniej Watów.

Pomiar został przeprowadzony dla zestawu nie obciążanego (wyświetlany pulpit) oraz platformy pod pełnym obciążeniem grami. Wartość wykazana na watomierzu to wartość maksymalna. Należy pamiętać, że pobór mocy zmienia się dynamicznie i jest mniejszy od maksymalnego.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

alt text

alt text

alt text

alt text

Gry

alt text

alt text

alt text

alt text

alt text

Pomiar temperatury

alt text

alt text

Pobór prądu

alt text

alt text

Podsumowanie

Sapphire Radeon R7 250 jest konstrukcją zaprojektowaną z myślą o konkretnej grupie odbiorczej. Jeżeli miłujecie ciszę - jest to karta dla Was. Produkt Sapphire jest dobrze wykonany - choć producent nie ustrzegł się pewnych niedociągnięć: znaczek Sapphire po zainstalowaniu karty w obudowie jest odwrócony, podobnie jak naklejka ostrzegająca o wysokich temperaturach karty. Wydajność karty pozwoli na bezproblemowe odpalenie każdego rodzaju multimediów, a co ciekawe (widoczne na videoteście) karta poradzi sobie również ze starszymi grami w rozdzielczości FullHD i niższej szczegółowości detali grafiki.

Pobór mocy przez kartę pozostaje na niskim poziomie, tak jak oczekiwałem. Zasilanie ze slotu PCI-E ogranicza apetyt na Waty, co przekłada się oczywiście na oszczędniejszy cały zestaw.

Temperatury karty utrzymują się nawet podczas rozgrywki na zadowalającym poziomie - biorąc oczywiście pod uwagę fakt, że chłodzenie karty nie posiada żadnego wentylatora, który pomógłby w odprowadzaniu ciepła z układu. Tutaj jednak warto zaznaczyć ponownie jeden fakt - karty chłodzone pasywnie, podobnie jak chłodzenia pasywne procesorów, wykorzystują do obniżenia swojej temperatury wymuszony obieg powietrza w obudowie. Dlatego też wyniki osiągane mogą i z pewnością będą się od siebie nawet mocno różniły, w zależności od zastosowanej obudowy oraz zestawów wentylatorów.

Sapphire R7 250 Ultimate jest kartą przede wszystkim cichą, stosunkowo niewielką, oszczędną pod względem apetytu na pobór mocy. Nie jest to karta do gier, ale zaspokoi oczekiwania kinomaniaków oraz wszystkich osób nie oczekujących wysokiej wydajności akceleratora, a miłujących sobie ciszę i zawartość własnego portfela.

blog comments powered by Disqus
Sapphire R7 250 Ultimate - cisza przede wszystkim!