PODPOWIEDZI:

ZBOX nano Plus ID64 test minikomputera

Mini-komputery to wygodne rozwiązanie dla osób, którym do budowy platformy multimedialnej nie wystarcza przystawka do telewizora oparta o system Android. Te mimo wielu zalet mają również swoje wady. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi między innymi ZOTAC ze swoimi ZBOXami. Dzisiaj do testów trafił model ID64 nano Plus oparty o procesor Intel i5 3427U.

ZBOX nano Plus ID64

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Niewielkie rozmiary i waga
 • Możliwość instalacji dysków SSD w konfiguracji RAID
 • Dobra wydajność do zastosowań biurowych i multimedialnych
 • Możliwość instalacji z tyłu telewizora czy monitora (VESA)
 • Niski pobór prądu
WADY
 • Brak dostępu do chłodzenia procesora
 • Cena
 • Dość głośny pod obciążeniem

Opakowanie i akcesoria

Testowany dzisiaj ZBOX nano Plus ID64 dociera do klienta w niewielkim opakowaniu w charakterystycznych dla Zotac`a barwach i grafice.

W jego wnętrzu znajdziemy, jak to zwykle bywa w przypadku ZBOX Zotac`a, bogaty komplet akcesoriów:

ZBOX nano Plus ID64 fot8

 • antena WiFi
 • uchwyt montażowy VESA
 • zasilacz sieciowy
 • płyta ze sterownikami
 • adapter RAID SSD na wejście SATA
 • komplet instrukcji i karta gwarancyjna

Specyfikacja techniczna

ZBOX nano Plus to wersja z pamięcią RAM oraz dyskiem twardym. Tym właśnie charakteryzują się wersje z "plusem" od tych bez niego. Komputer choć sprzedawany bez systemu (polecamy instalację darmowego Linux`a, który w zastosowaniach multimedialnych sprawdzi się idealnie) jest praktycznie zaraz po wyjęciu z opakowania gotowy do pracy.

ZBOX nano Plus ID64 fot1

Jego serce stanowi procesor Intel Core i5 3337U - jest to jednostka dwurdzeniowa, ale czterowątkowa. Podstawowe taktowanie zegara to 1.8GHz , ale w trybie turbo jest to aż 2.7GHz. Być może z uwagi właśnie na ten fakt, program diagnostyczny CPU-Z pokazuje błędną nazwę procesora.

Image Hosted by ImageShack.us

Grafika to zintegrowany w procesorze układ Intel HD4000 - czyli na razie najnowsze dziecko niebieskich.

Drodzy widzowie i czytelnicy - podkreślałem to na filmie, ale tutaj też o tym napisze. Pamiętajcie, że jest to jednostka mobilna, a nie desktopowa!

Pamięć RAM to w standardzie sprzedawane wraz z komputerem 4GB DDR3 taktowane 1600MHz CL11. W zestawie znalazł się również dysk twardy. Ta tradycyjna talerzowa jednostka posiada pojemność 500GB i choć na dzisiejsze standardy to niby mało - tak do zastosowań multimedialnych moim zdaniem taka pojemność wystarczy. W opcji jest również możliwość zainstalowania dwóch dysków SSD na złącze mSATA, dzięki dołączonej do zestawu przejściówce.

ZBOX nano Plus ID64 fot9

ZBOX Nano Plus ID64 posiada zintegrowaną kartę sieciową Ethernet oraz WiFi działającą w standardzie 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0.

Wyposażenie w porty

Tył urządzenia posiada wejście antenowe do WiFi, złącza: 1x eSATA, 4x USB 3.0, 1x DP, 1x HDMI, 1x wejście Ethernet RJ-45, wejście do zasilacza sieciowego.

ZBOX nano Plus ID64 fot4

Pozostałe porty zostały zlokalizowane na froncie urządzenia, a są to: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart 7w1 (miedzy innymi SD/SDHC), 2x USB 2.0.

ZBOX nano Plus ID64 fot5

W pozostałej części znajdziemy odbiornik IR (mimo, iż nie ma pilota w zestawie) oraz włącznik ZBOX`a.

Boki są w zasadzie gładkie z tym, że na jednym z nich znajduje się wylot ciepłego powietrza z układu chłodzenia procesora.

ZBOX nano Plus ID64 fot6

Wygląd i wykonanie

Boki ID64 jak i front z tyłem są aluminiowe. Sprawia to wrażenie produktu bardzo solidnego. Niestety, ale góra jest plastikowa oraz błyszcząca. Takie wykończenie powoduje bardzo szybkie łapanie odcisków palców, a czyszczenie do najłatwiejszych nie należy.

Dół jest metalowy, a całość stoi na 4 wykręcanych nóżkach. Po jego zdjęciu mamy dostęp do dysku twardego, pamięci RAM jak i karty WiFi. Niestety, ale nie ma tutaj dostępu do układu chłodzenia procesora, co może być przydatne zwłaszcza jak komputer zacznie się przegrzewać.

ZBOX nano Plus ID64 fot3

Co ważne - to fakt, że sam ZBOX nano Plus jest bardzo mały. Mieści się niemal na dłoni, jego największy wymiar to około 13cm! Jak "duże" jest to urządzenie najlepiej widać, kiedy porównamy je do zegarka naręcznego.

ZBOX nano Plus ID64 fot2

Procedura testowa

Ocenie podlegała przede wszystkim użyteczność komputera jako platformy multimedialnej. Stąd podczas testów ZBOX służył nam przede wszystkim do oglądania filmów, słuchania muzyki, czy korzystania z Internetu.

Jednak, aby bardziej uściślić nasze testy, wykonaliśmy również kilka testów, które w sposób liczbowy określą nam wydajność produktu Zotac`a. Na pierwszy ogień poszedł test PCMark 8 - wersja testu Home. Ten program ocenił nam ogólną wydajność ID64. Drugim z testów był 3DMark zarówno w wersji Vantage (dla porównania z wcześniej testowanymi urządzeniami typu miniPC) oraz najnowszy 3DMark - test FireStrike.

Ocenę wydajności procesora powierzyliśmy programowi Cinebench już w wersji R15. Wydajność instalowanego dysku sprawdziliśmy tradycyjnie programem ATTO Disk Benchmark, a pamięć testował program AIDA64 (wersja Trial).

Pomiaru głośności dokonaliśmy ustawionym w odległości 30cm sonometrem Voltcraft model SL-100. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Głośność tła podczas pomiarów podana jest na wykresach.

Do pomiaru poboru prądu przez komputer użyty był watomierz LEDSystems model 6907C. Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W.

Postanowiłem zrezygnować z pomiaru temperatur z uwagi na przeznaczenie tego urządzenia. Jest to komputer multimedialny, gdzie praktycznie nie mamy możliwości OC. Moim zdaniem jest to informacja, która nic by nie wniosła do testów.

Wyniki testów

 • PCMark 8 (ocena całej platformy)

Image Hosted by ImageShack.us

 • 3Dmark (test karty graficznej)

FireStrike

Image Hosted by ImageShack.us

Vantage

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

 • Cinebench R15 (test procesora)

Image Hosted by ImageShack.us

 • ATTO Disk Benchmark (test dysku)

Image Hosted by ImageShack.us

 • AIDA64 (test pamięci RAM)

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Pobór prądu

Image Hosted by ImageShack.us

 • Pomiar ciśnienia akustycznego (głośność pracy)

Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników i podsumowanie

Waszą uwagę zwrócę na początek na wyniki ATTO Disk Benchmark. Wersja ZBOXów z Plusem posiada już zainstalowany dysk twardy. Choć i w ID64 jest to konstrukcja z prędkością obrotową talerzy 5400RPM, to jest to najwydajniejszy do tej pory dysk HDD zainstalowany przez ZOTAC (nie liczę tych, w których jest już SSD). Różnice są rzędu 20MB, to dużo - duży postęp.

Co do testów Cinebench oraz PCMark 8 na razie nie mamy punktów odniesienia do innych produktów typu miniPC, jednak sądząc po ocenie wydajności całej platformy programami właśnie PCMark nie jest źle. Wydajność zestawu również dość dobrze obrazuje porównanie programem 3DMark Vantage. Choć nie jest to konstrukcja najmocniejsza w stawce, wynik jest wysoki. A pamiętajmy, że jednak 3DMark ma za zadanie ocenić przede wszystkim GPU i to na te testy jest kładziony nacisk.

AIDA64 bardzo dobrze natomiast oceniła zainstalowaną pamięć RAM. Wyniki uzyskane przez ID64 są bardzo dobre i myślę, że taki komentarz będzie wystarczający.

Kolejnym wartym uwagi faktem jest niski pobór prądu. Pod obciążeniem przekroczył nieznacznie 40W, co zważywszy na wydajność porównywalną z ID82 jest bardzo dobrym wynikiem.

ID64 okazał się najgłośniejszym komputerem w zestawieniu pod obciążeniem. Nie jest to jednak dźwięk uporczywy, a wartości na poziomie 45,8dBA i tak są sporo niższe niż większości PCtów pod obciążeniem.

Podsumowanie

Testowany dzisiaj Zotac ZBOX nano Plus ID64 to urządzenie, które bez problemu sprosta postawionym przed nim zadaniom multimedialnym. Choć wydajniejszą grafikę miał model oparty o układ APU AMD, tak ID64 ma mocniejszy procesor CPU. Obecnie najsłabszym ogniwem ID64 jest dysk twardy. Ta konstrukcja choć sporo lepsza jak w wersjach wcześniejszych, tak nadal jest to HDD. Pamiętajmy jednak, że producent pozostawił nam otwartą furtkę w postaci przejściówki na dwa dyski mSATA SSD - jednak taki upgrade wiąże się ze sporymi kosztami (taniej już zainstalować zwykły 2,5" dysk SSD na SATA).

blog comments powered by Disqus
ZBOX nano Plus ID64 test minikomputera