PODPOWIEDZI:

Asus F70SL [TEST]

Notebook Asus F70SL śmiało może zastąpić domowego PC-ta, jedynymi słabymi punktami są karta graficzna i bateria.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • matryca LED o dobrych parametrach
  • jakość materiałów i wykonanie
  • możliwość montażu drugiego dysku
WADY
  • dość krótki czas pracy na baterii
  • niezbyt wydajna karta graficzna

Testowany model to Asus F70SL. Jest to sprzęt z segmentu Desktop Replacement Computer, a więc przyszły nabywca może śmiało wyrzucić na śmietnik dotychczasowego PC-ta. Komputery z tego segmentu mogą zastąpić tradycyjny komputer stacjonarny używany w domu, a mimo to dalej możemy cieszyć się z pełnej mobilności sprzętu.

Katalog laptopów >>>

Asus F70SL

Co w pudełku?

  • torba
  • mysz optyczna na kablu USB zwijanym wokół obwodu myszy
  • ściereczka do ekranu LCD
  • opaska na przewody zasilacza
  • zasilacz
  • płyty CD ze sterownikami i oprogramowaniem oraz DVD z MS Vista w wersji Recovery
  • komplet instrukcji

W porównaniu z konkurencją, wyposażenie jest dość bogate. Duży plus dla Asusa za załączenie torby, a to dlatego, że przy rozmiarze ekranu 17,3" potencjalny nabywca nachodziłby się trochę chcąc kupić torbę w odpowiednim rozmiarze.

Asus F70SL

Wygląd

Asus F70SL-TY026C bardzo mi się spodobał. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo solidnie i po dokładnym obejrzeniu można to w 100% potwierdzić. Obudowy są bardzo dobrze spasowane, a dodatkowo - jak zapewnia producent - wierzchnia obudowa LCD i wokół klawiatury wykonane są w tajemniczo brzmiącej technologii „infusion", która ma tworzyć idealnie gładką powierzchnię oraz zabezpieczać przed otarciami i zadrapaniami. Może to i prawda, choć nie rysowałem go wkrętakiem, ale pewnym jest to, że przyszli właściciele tego sprzętu zaprzyjaźnią się ze szmatką, którą często będą wycierać ją swoje notebooki - na wspomnianych wyżej obudowach bardzo widoczne są ślady palców. Obudowy mają kolor czarno-grafitowy (czarny jest spód i ramka wokół LCD, grafitowa jest obudowa LCD i klawiatury).

Dodatkowo obudowa klawiatury zdobiona jest cienkimi szarymi paskami, a budowa LCD - widzianym pod kątem motywem fali. Laptop mały nie jest, ale jeśli ktoś decyduje się na zakup komputera z ekranem wielkości 17,3" to chyba wie, co robi. Według producenta komputer wraz z baterią waży 3,9 kg.

Spis czołowych notebooków dla graczy >>>

Parametry

Model Asus F70SL-TY026C jak na komputer, który ma zastąpić domowego PC-ta, to pod względem parametrów prezentuje się dość obiecująco. Zastosowany procesor Core 2 Duo T5900 o zegarze 2,2GHz oraz 3GB pamięci RAM (800MHz) w zupełności wystarczą do uruchamiania większości programów. Nieco gorzej wypada karta graficzna - GeForce 9300M z 512MB pamięci - nie jest szczytem możliwości, jeśli chodzi o układy graficzne, ale pozwoli spokojnie pograć na mniej wymagających grach, natomiast w nowszych konieczna będzie znaczna redukcja wyświetlanych detali.

Asus F70SL

Jeżeli chodzi o dysk twardy, Asus wyposażył komputer w 320GB HDD (5400RPM, 8MB Cache) oraz UWAGA - drugą kieszeń na HDD! Użytkownik po odkręceniu zaślepki może samodzielnie zainstalować drugi dysk twardy. Rozwiązanie, trzeba przyznać, bardzo pomysłowe.

Asusa F70SL wyposażono w wyświetlacz LCD Glare o przekątnej 17,3". Jakość zastosowanego podświetlenia LED nie budzi żadnych zastrzeżeń, a kąty widzenia matrycy są naprawdę dobre. Rozdzielczość matrycy to 1600 x 900 (proporcje 16:9). Podsumowując, model F70SL-TY026C, gdyby nie karta graficzna, można go na równi postawić z domowym PC-tem.

Wyposażenie

Komputer dysponuje nagrywarką DVD Super Multi Double Layer, kartą WiFi w standardzie b/g/n oraz BluetoothTM V2.1+EDR . Z prawej strony obudowy umieszczono 2 porty USB, gniazda audio (z S/PDIF) i przełącznik sprzętowy sieci bezprzewodowej, który, nawiasem mówiąc, jest bardzo mały i niewygodny. Znalazł się tu również port PCI-E.

Asus F70SL

Po przeciwnej stronie znajduje się napęd optyczny oraz czytnik kart. Z tyłu pozostałe posty - 2 x USB, złącze HDMI, VGA i gniazdo zasilania. Rozmieszczenie portów jest bardzo dobrze przemyślane. Do dyspozycji mamy również kamerkę 1,3 Mpix, przydatną do video rozmów np. przez Skype. Brakuje złącza E-SATA, które przeznaczony jest do podłączania napędów zewnętrznych.

Oprogramowanie

Wraz z Asusem dostajemy preinstalowany system MS Vista w wersji Home Premium wraz ze sterownikami i oprogramowaniem producenta. Znajdziemy tu dodatkowo Norton Internet Security (wersja 90 dniowa), MS Office (wersja 60 dniowa) i oprogramowanie do optymalizacji korzystania z zasilania akumulatorowego - Power4Gear.

Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym logowanie w systemie jest program SmartLogon: użytkownik wykonuje wcześniej zdjęcia wbudowaną kamerką, a przy logowaniu system rozpoznaje twarz i automatycznie loguje do systemu. Komputer wyposażony jest w Express Gate, jest to dodatkowy system operacyjny, który potrafi wystartować w czasie kilku sekund. Mimo swojej "podejrzanej" szybkości, jest on w pełni funkcjonalnym środowiskiem pracy. Umożliwia błyskawiczne skorzystanie z wszystkich najważniejszych funkcji komputera: m.in. przeglądania stron WWW, słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Sprawdź też komputery stacjonarne >>>

Asus F70SL

Praca

Praca na Asusie F70SL jest naprawdę przyjemna. Warto dodać, że do klawiatury QWERTY odano klawiaturę numeryczną - dokładnie tak samo, jak w standardowej klawiaturze komputera PC. Skok klawisza jest odpowiedni, a sama klawiatura jest sztywna i dobrze umiejscowiona. Toutchpad jest duży, a jego przyciski pracują bardzo dobrze. Asus pracuje bardzo cicho, wydmuchując co jakiś czas gorące powietrze z tyłu obudowy - to bardzo dobra koncepcja, która zapobiega nagrzewaniu ręki trzymanej na myszy z prawej strony.

Nawet podczas wieczornej pracy, przy znacznym obciążeniu komputera, poziom hałasu jest naprawdę bardzo niski. Zawiasy stawiają właściwy opór, nie powodując ponoszenia się komputera przy otwieraniu. Bateria w tym notebooku (pojemność 4400mAh), w zależności od obciążenia, wystarcza na 1-2h pracy, co jest niewielkim osiągnięciem, jak na sprzęt takiej klasy.

Asus F70SL

Podsumowanie

Asus F70SL to dobra konstrukcja. Ładny design i wysokiej jakości wykonanie sprawiają, że z chęcią postawimy go u siebie na biurku. Przy cenie oscylującej wokół 3200zł wydaje się być dość dobrą propozycją. Jedynymi jego wadami są dość słaba bateria i układ graficzny. Podsumowując testowany sprzęt, można porównać go do niemieckich aut - nie każdemu się podobają, są droższe od konkurencyjnych, ale są solidne, trwałe i dobrze wykonane.

blog comments powered by Disqus