PODPOWIEDZI:

AnyDATA ADU-500A [TEST]

AnyDATA ADU-500A to modem do mobilnego Internetu oferowany przez firmę Orange.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • łatwa obsługa
  • możliwość podpięcia modemu poprzez port USB
WADY
  • słaby zasięg
  • duże gabaryty

Urządzenie typu Plug & Play korzysta z technologii CDMA, o częstotliwości 450 Mhz. Code Division Multiple Access umożliwia dostęp do mobilnego Internetu za pomocą bezprzewodowego połączenia z siecią komórkową. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych i przyszłościowych technik dostępu, która jest wykorzystywana w nowoczesnych systemach łączności.

CDMA jest metodą dostępu, która polega na przypisaniu użytkownikom tego samego sygnału do przesyłania danych i okazała się bardzo przydatna w telefonii komórkowej. Niektóre standardy 2G i 3G wykorzystują ją jako metodę dostępu do sieci. CDMA jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o odporność na zakłócenia. Technologia ta wykorzystywana jest również przez operatorów sieci bezprzewodowych, szczególnie na terenach, gdzie użycie zwykłego łącza jest ekonomicznie nieuzasadnione.

AnyDATA ADU-500A

Koncepcja wdrożenia tej technologii w Polsce jest bardzo prosta. Chodzi o dostęp do bezprzewodowego Internetu na terenach, gdzie występują tzw. „białe plamy” i nie ma tam dostępu do Internetu typu DSL. Dlatego operatorzy będą rozbudowywali sieć w mniejszych miastach i miejscach gdzie nie ma zasięgu HSDPA/UMTS. Przyszłościowym rozwiązaniem jest natomiast wprowadzenie modemów, które będą jednocześnie korzystać z HSDPA i CDMA. Wtedy nawet w najdalszym zakątku Polski będzie można korzystać z sieci.

W pudełku oprócz modemu znajdziemy magnesową podstawkę z przewodem do połączenia z modemem, antenę, kabel USB, instrukcję obsługi i płytę instalacyjną. Antenę możemy podłączyć do urządzenia ADU-500A, lecz daje sobie ono radę również bez niej. Wielkość urządzenia to 42 x 88 x 15 milimetrów, co czyni go jednym z najmniejszych modemów tego typu na świecie.

AnyDATA ADU-500A

ADU-500A ma w obudowie dwa wejścia, jedno do złącza antenowego, drugie to port Mini USB. Natomiast z tyłu znajduje się miejsce na kartę R-UIM. Owa karta łączy się z terminalem obsługującym EVDO – Evolution for Data Only i pracującym w paśmie A 450 Mhz. Na obudowie znajdują się również kolorowe diody LED, które określają aktualny stan modemu. Wysoka wydajność urządzenia AnyData zapewnia szybkie połączenia transmisji danych – 1.8 Mbps w przypadku uploadu i 3.1 Mbps downloadu. A jaka jest rzeczywista prędkość Internetu w technologii CDMA? Korzystając ze strony www.speedtest.pl przeprowadziliśmy test i uzyskaliśmy następujące wyniki: download: 403 kbps, upload: 85 kbps, ping: 54 ms, latency: 252 ms. Miejscem przeprowadzenia testu były obrzeża Wrocławia, a zasięg sieci wskazywany przez aplikację Total Connection Manager pokazywał trzy kreski. Niestety w letniskowej miejscowości Dąbki zasięgu nie było. Orange na swojej stronie podaje, że do końca roku zasięg usługi obejmie około 50 procent powierzchni kraju i będzie sukcesywnie rozbudowywany w kolejnych latach.

blog comments powered by Disqus
AnyDATA ADU-500A [TEST]