PODPOWIEDZI:

Asus Eee PC 1005HA

EeePC 1005HA to kolejna wersja popularnej już na naszym rynku muszelki od ASUS`a. Netbook ten charakteryzuje się ergonomiczną klawiaturą, która ułatwi życie wszystkim użytkownikom Worda czy OpenOffice, a długi czas pracy na baterii z pewnością przyciągnie uwagę osób często podróżujących.

ASUS Eee PC 1000H

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • elegancki wygląd
  • duże klawisze
WADY
  • słaby lakier na obudowie
  • brak Bluetootha oraz HSDPA

Co w pudełku?

Zestaw standardowy, a w nim: zasilacz sieciowy instrukcja obsługi podręcznik użytkownika płyta DVD

W porównaniu do zestawu EeePC 1000HA uboższy – miło byłoby znaleźć w pudełku chociażby etui do netbooka lub szmatkę do czyszczenia, których producent niestety pożałował.

Wygląd

Nowy, inspirowany muszlą małży morskich design robi bardzo dobre wrażenie. Smukła obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa, wykończona na wysoki połysk przy użyciu "innowacyjnej technologii" in-Mold Roller, wygląda bardzo efektownie i elegancko – niestety do czasu, aż zostawimy na niej swoje odciski palców (szmatki niestety w zestawie nie znajdziemy). Jak przystało na produkt firmy ASUS, wykonanie testowanej przez nas czarnej muszelki jest precyzyjne i solidne. Jest lekki – 1,38kg (lżejszy o prawie 200g od poprzednika1000HA), cieńszy z przodu ( grubości niecałego cala).

asus eee pc 1005ha

Parametry

EeePC 1005HA, zgodnie z najnowszymi trendami sprzętu klasy UMPC, wyposażony jest w energooszczędny procesor Intel® AtomTM N270 (taktowany 1,6GHz). Standardowo posiada 1GB pamięci operacyjnej DDR2 (z możliwością rozszerzenia do 2GB) oraz dysk o pojemności 160GB W kwestii budowy producent nie zaskoczył nas niczym nowym. Jest to sprzęt całkowicie wystarczający do pracy biurowej czy przeglądania Internetu. 1005HA wyposażony jest w matrycę 10,1"o rozdzielczości WSVGA 1024x600 pikseli i podświetlenie LED. Rozdzielczość jest standardem w tej klasie sprzętu, niemniej jednym z jej minusów jest fakt, iż strony czy to Worda czy WWW trzeba często przewijać. Niestety, na matowej matrycy przy niekorzystnym oświetleniu pojawiają się refleksy świetlne utrudniające pracę. Intensywność barw i ich nasycenie jest naprawdę dobre.

asus eee pc 1005ha

Według producenta model pracuje nawet przez 8.5h, lecz w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Otóż przy włączonej karcie WLAN netbook wytrzymuje około 6.5h, co i tak jest olbrzymim sukcesem, dzięki zastosowaniu baterii o pojemności 4400mAh (6cali).

Wyposażenie

Do komunikacji możemy skorzystać z karty WLAN w najnowszym standardzie komunikacyjnym N, dzięki któremu uzyskujemy większą przepustowość aniżeli przy dotychczas oferowanych standardach. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej pobierać i wysyłać duże pliki multimedialne, o ile rzecz jasna mamy dostęp do sieci, która wspiera ten standard.
Brak Bluetootha, jak również modemu HSDPA ujmuje funkcjonalności EeePC. Nasz bohater wyposażony jest w kamerę internetową 1,3Mpix. Na bokach możemy znaleźć 3 porty USB, wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, gniazdo karty sieciowej LAN oraz wyjście na zewnętrzny monitor/rzutnik typu VGA. Wszystkie te porty to standard wśród netbooków tej klasy a rozmieszczenie portów wygodne, choć gniazdo VGA mogłoby znajdować się na tyle netbooka a nie na jego prawym boku.

Oprogramowanie

Netbooka możemy zakupić z pre-instalowanym systemem Windows XP Home. Wówczas wystarczy po prostu włączyć przycisk Power, by po kilku minutach cieszyć się z naszego nowego sprzętu. Dodatkowo mamy do dyspozycji 60-cio dniową wersje MS Office 2007.

Praca

Klawiatura posiada klawisze zbliżone wielkością do tych znajdujących się w zwykłych notebookach, co bardzo ułatwia pisanie oraz sprawia, że szybko przyzwyczajamy się do małych gabarytów sprzętu. Na początku, sceptycznie podchodziłem do pomysłu zmniejszenia klawiszy strzałek (góra/dół). Musze jednak przyznać, że takie rozwiązanie nie utrudnia pracy i wygląda dość ciekawie. Klawiatura sprawia wrażenie solidnej i jest mało prawdopodobne, że przypadkiem wyłamiemy któryś z klawiszy. Klawiatura jest stabilna i dobrze osadzona, przyciski miękko reagują na nacisk palca.

asus eee pc 1005ha

Bardzo spodobał mi sie pomysł pokrycia powierzchni touchpada chropowatą fakturą, co pozwala wyczuć, czy nadal znajdujemy sie w obszarze pracy touchpada (nie został on odgraniczony ramkami). Wielkość pola touchpada jest optymalna i dobrze sie na nim pracuje. Dzięki zastosowaniu multidotykowego panelu rozpoznającego gesty, możemy w łatwy sposób przybliżać lub oddalać zdjęcia lub dokumenty – wystarczy położyć dwa palce na touchpadzie i rozsuwając je uzyskujemy efekt przybliżenia, analogicznie jest z oddalaniem. Choć zauważyliśmy jedną niedogodność – w przypadku lekko spoconych palców lakier, którym pokryty jest touchpad powoduje to, że palce nie chcą się gładko po nim przemieszczać.

Podczas pracy Asus EeePC 1005HA wydziela minimalne ilości ciepła. Netbook ten jest najcichszym, na jakim do tej pory zdarzyło mi się pracować, a odprowadzane powietrze w żaden sposób nie przeszkadza w pracy. Również nagrzewanie się klawiatury i jej okolic jest niewyczuwalnie małe i w niczym nie będzie nam przeszkadzać. Spokojnie możemy iść z tym netbookiem do łóżka, położyć go na kołdrze, kocu i w pozycji horyzontalnej korzystać z dobrodziejstw, którymi nas obdarza EeePC. 1005HA jest maszyną, na której z pewnością będzie nam sie dobrze pracowało.

Podsumowanie

1005HA, to kolejna wersja popularnych już na rynku UMPC netbooków EeePC. Netbook ten jest idealny dla osób korzystających z pakietów biurowych oraz potrzebujących szybkiego dostępu do Internetu przez kartę WLAN. Plusami są: elegancki wygląd, duże klawisze, multidotykowy touchpad oraz bateria. Ta ostatnia stawia EeePC 1005HA na wysokiej pozycji w rankingu netbooków.

blog comments powered by Disqus