Asus ROG GR8 to przedstawiciel komputerów określanych jako Console PC. Czyli wydajny Pecet, zamknięty w obudowie wielkości konsoli do gier.
Dokładnie tak jest też w tym przypadku.
Asus ROG GR 8 - co w nim siedzi?
Komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 8.1.
Jest to niewątpliwa zaleta, jednak osobiście fanem tego systemu nie jestem.
Sercem komputera jest mobilny procesor Intel® Core™ i7 4510U, natomiast wyświetlaniem grafiki zajmuje się NVIDIA® GeForce GTX750Ti o pamięci 2GB, w duecie ze zintegrowanym układem graficznym Intel® HD 4400.
Pamięć komputera to 8 GB, pamięci DDR3, taktowane zegarem 1600 Mhz.
Jako nośnik danych służy mechaniczny dysk twardy, w rozmiarze 2,5 cala i pojemności 1 TB.
Jeśli chodzi o łączność, komputer GR8 posiada kartę sieciową Intel Ethernet 10/100/1000/Gigabitów Mbps, a także kartę Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, z wbudowanym odbiornikiem Miracast.
Komputer posiada solidny układ dźwiękowy ROG SupremeFX, z dźwiękiem DTS Connect 5.1 - kanałowy dźwięk HD. Także oprogramowanie Audio Sonic SoundStage/Sonic SenseAmp/Sonic Studio/Sonic Radar II wpływa pozytywnie na jakość dźwięku.
Wyjście słuchawkowe wyposażono także w 600 Ohm wzmacniacz słuchawkowy.
Komputer zasilany jest 120 watowym zasilaczem, przypominającym zasilacze od laptopów.
Wymiary komputera to 6 x 24.5 x 23.8 cm (szer. x gł. x wys.), waga wynosi ok 1300 gram.
Gamdias Hermes Ultimate - Klawiatura Dla Wymagających Graczy
Wyposażenie dodatkowe
Wraz z komputerem otrzymujemy podstawowe wyposażenie gracza.
W zestawie znajdziemy prostą, acz dość funkcjonalną klawiaturę, wyposażoną w przełączniki mechaniczne. Nie jest sprzedawana osobno, jedynie z komputerem GR8.
Drugi element to myszka dla graczy Asus ROG Gladius, ten sprzęt możemy także nabyć indywidualnie.
Myszka jest świetna, precyzyjny sensor, wysoka jakość wykonania i wygoda sprawiają, że używa się jej naprawdę dobrze.
System operacyjny - wady i zalety
System Windows 8.1 można zaliczyć do zalet komputera, gdyż jest on dobrze zaprojektowany i dość stabilny, posiada wiele usprawnień ułatwiających użytkownikowi korzystanie z systemu.
Przynajmniej tak jest w teorii.
Jednak z użytkowania tego systemu nie byłem zadowolony, system wykazywał dość często tendencję do zawieszania się, restartowania komputera i przy tej konfiguracji komputera nie mogę nazwać użytkowania komfortowym.
Zapewne przeniesienie go na dysk SSD znacznie by go usprawniło, też taka wersja komputera GR8 istnieje, jednak mi do testów trafił się model z dyskiem talerzowym, co niestety negatywnie wpłynęło na odczucia z testów.
Możliwości połączeń
Na tym polu Asus GR8 pokazuje klasę, jak na tak małą maszynę posiada wszystko co potrzebne, aby w pełni funkcjonować.
Przedni panel wyposażono w wejście na mikrofon, wyjście słuchawkowe i dwa porty USB 2.0, z czego jeden dostarcza wyższe natężenie prądu, możemy tam bezpiecznie ładować urządzenia, takie jak smartfon.
Tylni panel skrywa o wiele więcej portów, są to:
4 x USB 3.0
1 x HDMI
1 x RJ45 LAN
1 x Kensington Lock
1 wejście zasilania DC
1 x Wyjście S/PDIF
1 x Display Port
3 x Audio Jack (Line in /Mic in/Speaker out)
Dlatego bez problemu podłączymy kilka dodatkowych urządzeń na USB, nawet w standardzie 3.0.
Monitor lub telewizor podłączyć możemy cyfrowo poprzez HDMI lub Display Port.
Wrażenia z użytkowania w grach
Komputer przetestowałem solidnie w kilku wymagających grach.
Tytuły takie jak Battlefield 3 i 4, Crysis 2 i 3, oraz Dying Light wycisnęły z komputera siódme poty.
W Battlefield 4 komputer działał dobrze, możliwe było granie nawet na wysokich detalach z przyzwoitą płynnością.Wszystkie gry testowałem w rozdzielczości Full HD,
Nieco gorzej wypadł Crysis 3, gdzie dało się płynnie pograć jedynie na niskich ustawieniach, na średnich momentami zdarzały się większe przycięcia.
Podobnie sprawa się miała w Dying Light, dało się grać jedynie na niskich i średnich ustawieniach szczegółowości. Fakt że grałem kilka dni po premierze, zanim pojawiły się patche optymalizujące grę.
W 3D Marku komputer uzyskał około 38 tysięcy punktów w teście Fire Strike, dzięki temu sklasyfikowany został na poziomie gamingowego laptopa.
Podsumowanie
Asus ROG GR8 jest dość kontrowersyjnym urządzeniem, ponieważ oferuje sporo dobrego, jednak trzeba za to słono zapłacić.
Największą zaletą komputera są jego wymiary, dzięki czemu możemy go używać jako stacjonarnego PC, lub podłączyć pod telewizor, w formie swoistej konsoli multimedialnej.
Komputer jest w pełni samowystarczalny, posiada bogaty zestaw złączy. Jedyne czego potrzebujemy, to jakiś wyświetlacz. Na osłodę w zestawie znajdziemy klawiaturę mechaniczną i bardzo dobrej jakości myszkę, gra się przy pomocy tych gadżetów całkiem przyjemnie.
Jednak moc obliczeniowa komputera nie pozwala na pogranie we wszystkie najnowsze tytuły z maksymalną ilością detali, jednak zdecydowana większość gier działa przyzwoicie.
Fanów kafelków ucieszy obecność systemu operacyjnego Windows 8.1.
Asus ROG GR8 według mnie nie zastąpi stacjonarnego PC, natomiast jest ciekawą alternatywą dla laptopów gamingowych i konsol.