PODPOWIEDZI:

Asus Eee PC 1008HA

Asus Eee PC 1008HA jest skierowany dla osób, które od sprzętu poza parametrami wymagają niebanalnego wyglądu i mogą przymknąć oko na związane z tym drobne niedociągnięcia. Netbook dla płci pięknej.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • elegancki i smukły wygląd
 • dobre wyposażenie
 • wygodna klawiatura
 • stosunkowo długi czas pracy na baterii
WADY
 • podatna na zarysowania i zabrudzenia obudowa
 • niezbyt wygodne w użyciu osłonki portów

Asus Eee PC 1008HA Seashell to netbook, jak sama nazwa wskazuje, inspirowany kształtem morskiej muszli.

CO W ZESTAWIE?

 • XP Support DVD (obraz systemu, sterowniki i aplikacje)
 • zasilacz
 • etui
 • ściereczka
 • podręcznik użytkownika
 • karta gwarancyjna

Typowe wyposażenie w tej klasie, no może poza etui, które nie każdy netbook ma w zestawie, a szkoda.

Asus Eee PC 1008HA

WYGLĄD

Teraz przechodzimy chyba do najmocniejszej strony 1008HA. Otóż netbook charakteryzuje się wyjątkowo smukłą sylwetką i nie bez powodu jest często porównywany do MacBooka Air. Nie trzeba znać jego wymiarów, wystarczy rzut okiem, aby przekonać się, że te porównanie jest jak najbardziej na miejscu. O ile jednak MacBook jest zbudowany z aluminium, to w przypadku Asusa mamy do czynienia z czarną, plastikową obudową, pokrytą odblaskowym lakierem. Przyznaję, że wygląda to niezwykle elegancko, ale do czasu. Niestety po chwili użytkowania obudowa błyskawicznie pokrywa się naszymi odciskami palców, co byłoby może jeszcze do zniesienia, lecz, gdy zechcemy przetrzeć obudowę, szybko odkryjemy jej niezwykłą podatność na wszelkie zarysowania. Ciekawym estetycznym rozwiązaniem jest ukrycie wszystkich portów za osłonkami. Wygląda fajnie, lecz praktyczne zastosowanie jest już nieciekawe. Otóż wspomniane osłonki całkiem znośnie się otwierają, lecz ich zamykanie ujawnia, że nie jest to pomysł do końca przemyślany i wykonany. Chwilami musimy się więc namęczyć, aby je dobrze założyć, a ich trwałość też jest wysoce wątpliwa. Apple pod tym względem wypada o niebo lepiej. Na uwagę zasługuję natomiast dobre spasowanie reszty elementów obudowy oraz sztywność konstrukcji, no i oczywiście lekka waga, 1,1kg.

PARAMETRY

Eee PC 1008HA został wyposażony w procesor Intel Atom N280 1,66GHz oraz 1GB pamięci operacyjnej DDR2. Całość uzupełnia 160GB dysk SATA o prędkości 5200 obrotów na minutę. Jest to standardowa konfiguracja komputerów tej klasy, więc do typowych prac biurowych i surfowania po Internecie jest ona w zupełności wystarczająca.

Asus Eee PC 1008HA

Asus posiada bardzo dobrą matrycę o przekątnej 10,1cala i rozdzielczości WSVGA 1024x600pikseli, co jest wartością optymalną do przeglądania stron WWW czy też pracy z edytorem tekstu. Podświetlenie LED i bardzo dobre kąty widzenia są atutami matrycy. Dziwi natomiast zastosowanie powłoki Glare na matrycy, co może przeszkadzać w słoneczne dni. Owszem, wygląda ładniej, ale odbijające się światło skutecznie przeszkadza w pracy w plenerze. Producent zapewnia o 6 godzinach pracy na baterii. Podczas swobodnego przeglądania Internetu poprzez sieć WLAN możemy jednak liczyć na około 4,5 do 5 godzin bez zasilacza, co i tak jest naprawdę dobrym wynikiem. Akumulator jest wbudowany, co może pozwala na zmniejszenie rozmiarów urządzenia, ale uniemożliwia jego szybką wymianę – bez śrubokręta i zdolności manualnych w przyszłości się nie obejdzie.

WYPOSAŻENIE

Jak przystało na komputer klasy UMPC na wyposażeniu nie zabrakło m.in. 2 portów USB, czytnika kart pamięci, czy też kamery internetowej. Porty rzecz jasna ukryte są za osłonkami, więc im mniej ich używamy tym lepiej. Należy również wspomnieć, iż adapter VGA schowany jest w dolnej części obudowy. Aby móc podłączyć naszego EeePC do zewnętrznego monitora, to najpierw wydobywamy spod spodu adapter, by następnie podłączyć go do złącza ukrytego pod osłonką z boku. Mało przyjazne dla użytkownika, ale czego nie robi się dla ładnego wyglądu urządzenia. Do komunikacji ze światem nasz bohater używa karty WLAN w standardzie B,G,N oraz modułu Bluetooth 2.1 z EDR. O ile w przypadku nowoczesnych notebooków, to już powiedzmy, powoli wymagany standard, to w klasie UMPC zwracamy uwagę, czy jest możliwość stosowania łączności 3G. W tym przypadku niestety takiej opcji brak.

PRACA

1008HA może się za to pochwalić naprawdę wygodną klawiaturą z dobrze dobranymi wielkościami klawiszy oraz touchpadem z obsługą funkcji multi-touch. Miłe wrażenie pozostawia również kultura pracy układu chłodzenia. Asus nie ma tendencji do zbytniego szumienia w wieczornej ciszy, ani też do zbytniego nagrzewania się, więc trzymanie go na kolanach podczas pracy nie sprawi żadnych problemów.

Asus Eee PC 1008HA

SYSTEM

Netbook, jak większość podobnych mu, pracuje pod kontrolą preinstalowanego systemu Windows Xp Home Edition w polskiej wersji językowej. W przypadku awarii możemy skorzystać z przywracania z ukrytej partycji, bądź z płyty dołączonej do zestawu (jeśli dysponujemy napędem zewnętrznym).

PODSUMOWANIE

Asus Eee PC 1008HA, to godny polecenia netbook, który łączy w sobie elegancki wygląd, wyjątkowo smukłą sylwetkę z wydajnością typową dla swojego segmentu. Jest skierowany dla osób, które od sprzętu poza parametrami wymagają niebanalnego wyglądu i mogą przymknąć oko na związane z tym drobne niedociągnięcia. Każda kobieta z pewnością byłaby nim zachwycona.

blog comments powered by Disqus