PODPOWIEDZI:

Testujemy MSI GTX 1080 Gaming X - Mocna Sztuka?

Nowy flagowy model GTX 1080 od MSI, to najbardziej zaawansowana gamingowa karta graficzna, jaką dotąd stworzono. Czy faktycznie jest taka mocna? Sprawdźmy to!

MSI GeForce GTX 980 Ti 6144MB DDR5/384bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1076/7010) ver.1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Świetna wydajność
 • Półpasywne chłodzenie TwinFrozr VI
 • Wysoka kultura pracy
 • Stosunkowo niski pobór energii
 • Podświetlenie LED
 • Rozbudowana sekcja zasilania
 • Duża ilość autorskich technologii i innowacji
 • 8 GB pamięci GDDR5X
 • Niskie temperatury pracy
 • Jakość wykonania (backplate)
WADY
 • Cena
 • Niskie możliwości o/c

GTX 1080 - w tej karcie drzemie MOC!

GTX 1080 został zbudowany na rdzeniu GP104-400-A1, który to wykorzystuje architekturę NVIDIA Pascal. Procesor został wykonany w jeszcze niższym niż w poprzednim modelach procesie technologicznym, a więc 16 nm z technologią FinFET. W efekcie udało się zintegrować 7,2 miliarda tranzystorów. W modelu GTX 980 było ich 5,2, natomiast w 980 Ti aż 8 miliardów. Powierzchnia samego rdzenia wynosi zaś 314 mm2, czyli aż o 84 mm2 mniej niż w poprzedniku. W GTX 1080 uświadczymy 2560 procesorów CUDA, 160 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki renderujące. Podstawowe taktowanie wersji niereferencyjnej wynosi dokładnie 1607 MHz, z kolei firmie MSI zegar udało się ustawić na 1708 MHz, który w trybie GPU Boost wzrasta do 1911 MHz. Jeżeli zaś chodzi o pamięci, to nie mamy tutaj niestety do czynienia z nowym standardem HBM, a formatem pośrednim między nim, a GDDR5, a mianowicie GDDR5X, który oferuje efektywne taktowanie pamięci nawet do 14 GHz. W przypadku GTX 1080 Gaming X zastosowano 8 GB pamięci GDDR5X ustawionych na 256-bitowej szynie, której częstotliwość taktowania wynosi 10,1 GHz. Zestawiając to 6 GB pamięci GDDR5 i 384-bitową szyną w 980 Ti uzyskujemy przepustowość porównywalną, ale nieco niższą, mianowicie 323 GB/s w 1080 i 337 GB/s w 980 Ti.

GTX 1080 jest już dostępny w sprzedaży!

Design - ta karta cieszy oko

Stylistyka obudowy chłodzenia w nowej serii kart graficznych jest nieco bardziej agresywna. Nadal zachowano czerwono-czarną kolorystykę, całość wykończona jest podświetleniem LED-owym, którego barwę oraz efekty użytkownik może dowolnie modyfikować. Niereferencyjny GTX 1080 od MSI ma nieco inaczej zbudowane PCB – zamiast jednej wtyczki zasilania, ujrzymy dwie – 6 i 8 pinową. To efekt mocno rozbudowanej, 10-fazowej sekcji zasilania, która wykonana jest z trwałych komponentów Military Class IV. Z tyłu zintegrowano 3 złącza DisplayPort, jedno HDMI oraz port DVI.

Sprawdź GTX 980 4GB w dobrej cenie!

Coś na ochłodę

MSI nie zapomniało także o świetnym autorskim chłodzeniu – TwinFrozr, tym razem w wersji 6, ponownie wyposażono w dwa wentylatory z ulepszoną technologią TORX Fan 2.0, która ma dostarczyć wyższe o 22% ciśnienie powietrza od referencyjnego rozwiązania. Całości dopełniają aluminiowy radiator i 6 miedzianych heatpipów oraz świetnie wyglądający i wzmacniający konstrukcję czarny backplate. Nowe chłodzenie zapowiada się zatem świetnie.

Nvidia Pascal oprócz ulepszonej wydajności i efektywności elektrycznej charakteryzuje się także technologią GPU Boost 3.0, która pozwala na osiągnięcie wyższych częstotliwości taktowania dzięki lepszemu skalowaniu i zarządzeniu off-setem napięcia, a także nową technologią renderowania Simultaneous Multi-Projection i lepszym wsparciem dla Async Compute. Nowa architektura to także optymalizacja zarządzania pamięcią podręczną, usprawnienie działania procesorów strumieniowych czy podwyższona efektywność algorytmów kompresji tekstur. Jak możecie się domyślić to wszystko po to, aby każdy użytkownik mógł komfortowo zagłębić się w świat VR za pomocą Oculus Rifta czy HTC VIVE.

Jeżeli chodzi o pobór mocy, to nasza platforma obciążona grą Wiedźmin 3 w całości pobierała od 310 do 320W. Z kolei w spoczynku wartość ta spadała do około 90W. Producent gwarantuje TDP swojej karty graficznej na poziomie 180W, co nasze testy potwierdziły.

Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to nie wykonywaliśmy pomiarów głośności ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. MSI GTX 1080 Gaming X z chłodzeniem TwinFrozr VI jest chłodzony pół-pasywnie, tzn. wentylatory uruchamiają się dopiero po osiągnięciu poziomu 60°C. Musimy przyznać, że nam udało się rozgrzać kartę maksymalnie do około 70°, chłodzenie nie pozwoli tej granicy przekroczyć. W spoczynku zatem karta jest bezgłośna, i musze przyznać, że również przy graniu chłodzenie jest praktycznie niesłyszalne. TwinFrozr VI zatem daje radę!

Pięta achillesowa - możliwość podkręcenia

Jedynym większym minusem tej konstrukcji, pomimo customowego PCB i mocnej sekcji zasilania, są możliwości podkręcania. Wszystkie redakcje zgodnie potwierdzają fakt, iż potencjał o/c jest w porównaniu do Maxwella niski. Mimo to GTX 1080 jest naprawdę niezwykle wydajny i ze spokojem można go porównać do konfiguracji GTXów 980 w SLI, jednakże nowszy model charakteryzuje się znacznie niższym poborem mocy i wyższą kulturą pracy.

Gdzie można kupić GTX 980 w wersji z 6GB?

KARTĘ TESTOWALIŚMY NA TYM ZESTAWIE:

Procesor

Płyta główna

Pamięć RAM

Dysk SDD

Zasilacz

Obudowa

blog comments powered by Disqus
Testujemy MSI GTX 1080 Gaming X - Mocna Sztuka?