PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaka drukarka do 500 zł? | TOP 3 |

Epson Stylus Photo PX810FW

Bardzo dobrze wyposażone urządzenie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domu i w biurze.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • mnogość portów komunikacyjnych w tym WiFi
  • czytniki kart pamięci
  • świetnej jakości fotografie
WADY
  • brak języka polskiego w menu drukarki
  • średnia opłacalność wydruków

Firma Epson wypuściła na rynek nowe, bogato wyposażone urządzenie wielofunkcyjne, Epson Stylus Photo PX810FW przeznaczone do zastosowań domowych. Przyjrzymy się dokładnie jego wyposażeniu oraz funkcjom, za które trzeba zapłacić 1429 zł (dane ze strony producenta).

Wygląd

Urządzenie prezentuje się bardzo zgrabnie. Elegancka czarna obudowa wpisuje się doskonale w aktualne trendy designerskie. Matowy plastik klapy skanera ładnie współgra z błyszczącą obudową. Wszystko pięknie, ale i ten model bardzo szybko pokrywa się odciskami palców i widocznym kurzem. Po tygodniu testów, obudowa wygląda bardzo nieestetycznie.

Epson Stylus Photo PX810FW

Spasowanie plastików nie budzi zastrzeżeń. Mogłyby być nieco bardziej solidne, bowiem sprawiają wrażenie delikatnych. Tyczy się to szczególnie pokrywy skanera oraz szuflady. Uwagę przykuwa duży panel dotykowy z wyświetlaczem, którego to kąt nachylenia w pionie możemy regulować.

Razem z testowanym modelem otrzymujemy tylną klapkę zamienną z modułem dupleksu. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy nie korzystamy z druku dwustronnego. Możemy wtedy zastąpić wystający z tyłu drukarki moduł duplexera płaską klapką w celu oszczędzenia miejsca na biurku. Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 466 x 458 x 198 mm. Urządzenie wraz z tuszami waży około 11 kg.

Parametry

Według producenta testowany model drukuje z prędkością do 40 stron formatu A4 na minutę w trybie czarnobiałym jak i w kolorze. Na stronie producenta znajdziemy informacje jak tego dokonać. Rozdzielczość druku wynosi maksymalnie 5760 x 1440dpi, co stanowi bardzo dobry wynik.

Epson Stylus Photo PX810FW

Z naszych obserwacji wynika, że wydruk pierwszej strony od momentu włączenia drukarki zajmuje 45 sekund. Czas wydruku pierwszej strony w trybie gotowości spada do 12 sekund. Dziesięć pierwszych stron w formacie A4, Epson Stylus Photo PX810FW wydrukuje w czasie 85 sekund.

Fotografie są świetnej jakości, kto wie czy nie lepszej niż uzyskane w studio fotograficznym. Wydruk fotografii o najlepszych parametrach w formacie 10x15cm zajął testowanemu Epsonowi niecałe 80 sekund.

Urządzenie posiada również funkcję kopiowania, która bardzo przydaje się w biurze jak i w domu. Rozdzielczość kopiowania wynosi 1200x2400dpi. Prędkości zaś dochodzą, tak jak w przypadku druku, do 40 stron na minutę.

Testowany model pozwoli nam także na skanowanie w rozdzielczości 4800x4800dpi oraz na wysyłanie faksów z prędkością 36,6kb/s.

Eksploatacja

Do testowanego modelu wchodzi 6 pojemników z tuszem w kolorach: czarny, cyjan, magenta, żółty, jasny cyjan oraz jasna magenta. Dzięki separacji kolorów w odrębne pojemniki, przy wyczerpaniu się jednego koloru, wystarczy zakupić tylko ten jeden wkład. W przeszłości często spotykane były cartridge zawierające 3 kolory. Obecne rozwiązanie wydaje się być bardziej ekonomiczne. Cena pojedynczego pojemnika z tuszem oscyluje w granicach 50 zł, przez co za komplet przyjdzie nam zapłacić około 300zł. Istnieje jednak tzw. Multipack tuszy, którego cena kształtuje się w granicach 210 zł, co pozwoli obniżyć koszty eksploatacji. Każdy z tuszy ma pojemność 7,6 ml. Przy tak małych pojemnikach i wspomnianej cenie za sztukę, wynika, że eksploatacja nie jest ekonomiczna.

Epson Stylus Photo PX810FW

Wyposażenie

Epson Stylus Photo PX810FW, tak jak producent zachwala, wyposażony został bardzo bogato. Samych portów komunikacyjnych jest sporo. Od, będącego już standardem portu USB w wersji 2.0, poprzez gniazdo sieciowe Ethernet aż po WiFi.

Drukarka posiada zintegrowany podajnik pozwalający umieścić w nim jednocześnie zwykły papier o maksymalnym formacie A4 (do 120 kartek) oraz papier fotograficzny formatu do 13x18cm. Zastosowanie szuflady pozwala uniknąć zakurzenia czy innego zanieczyszczenia papieru znajdującego się w podajniku. Nie jest to jedyny podajnik, jaki znajdziemy w drukarce. Po naciśnięciu przycisku CD Tray z głębi urządzenia wyjedzie tacka umożliwiająca drukowanie na płytach CD. Jest to bardzo przydatna funkcja, którą doceni student przygotowujący prezentację, czy użytkownik domowy chcący szybko i sprawnie opisać płyty choćby z kolekcją zdjęć.

Urządzenie zostało wyposażone w funkcje kopiowania, faksowania oraz skanowania. W korzystaniu z wymienionych opcji pomoże podajnik ADF, dzięki któremu nie trzeba pojedynczo umieszczać kartek na szybie skanera, aby skopiować ich kilka. Wystarczy, że otworzymy klapkę wspomnianego podajnika ADF i włożymy do niego kilkanaście kartek. Zostaną one automatycznie, jedna za drugą, pobrane oraz skopiowane/przefaksowane/zeskanowane. Skanować możemy bezpośrednio na kartę pamięci, do komputera, do pliku PDF czy też od razu wysłać emailem.

Epson PX810FW wyposażony został w czytniki kart pamięci (IBM Micro Drive, Magic Gate Memory, Memory Stick, Memory Stick Pro, Memory Stick Pro Duo, MultiMedia Card, SD High Capacity (SDHC), Secure Digital, xD-Picture Card, Compact Flash, Memory Stick Duo) oraz port PictBridge. Obie opcje pozwalają na wydruk zdjęć bez konieczności podłączania komputera.

Epson Stylus Photo PX810FW

Bezprzewodowa karta sieciowa, pozwoli na korzystanie z urządzenia przez wszystkich domowników z każdego pomieszczenia bez potrzeby fizycznego podłączenia komputera kablem.

Warto powiedzieć kilka słów o panelu sterowania, który wyposażony jest w wyświetlacz ciekłokrystaliczny o przekątnej 6,3 cm. Sam panel jest dotykowy i pozwala obsłużyć wszystkie funkcje urządzenia. Z jego obsługą nie będą miały problemów osoby o dużych dłoniach, gdyż przyciski są stosunkowo duże i oddalone od siebie.

Oprogramowanie

Razem z urządzeniem otrzymujemy płytę ze sterownikami oraz dodatkowym oprogramowaniem, którego zastosowanie jest bardzo bogate. Dla przykładu wymienię kilka ciekawszych programów: - ABBYY Fine Reader pozwalający zeskanować dokument, a następnie przekształcić tekst na dane możliwe do edycji - Epson Easy Photo Print, umożliwia rozplanowanie oraz wydruk fotografii na różnych formatach papieru - Epson Print CD, pozwala tworzyć etykiety na nadruki płyt CD - Epson Web-To-Page, dzięki temu programowi wydrukujemy całą stronę WWW, która zostanie zmniejszona i dopasowana do formatu papieru

Wbudowana opcja kopiowania zdjęć pozwala wybrać rodzaj papieru fotograficznego, jakość oraz format kopii. Dodatkowo dzięki funkcji Epson Easy Photo Fix możemy przywrócić kolor, usunąć kurz i skorygować światło podczas skanowania starych, wyblakłych zdjęć.

Praca

Epson PX810FW pracuje stosunkowo cicho. Jednak wyraźnie da się słyszeć odgłos pracującego mechanizmu oraz stacji pompującej atrament. Nie jest to jednak hałas nie do zniesienia.

Obsługa podajników, klapek, wyświetlacza jest intuicyjna i nie sprawia problemów.

Instalacja sterowników oraz oprogramowania nie nastręcza żadnych kłopotów i każdy sobie z tym poradzi. Instalator sterowników jest w języku polskim, lecz minusem jest brak polskiego w menu samego urządzenia.

Podsumowanie

Podsumowując, Epson Stylus Photo PX810FW zadziwia mnogością możliwości komunikacji, co zadowoli najbardziej wybrednych użytkowników. Gdy do tego dodamy funkcje kopiowania, faksowania, skanowania oraz podajnik ADF otrzymamy bardzo uniwersalne urządzenie do wszechstronnego wykorzystania w domu czy małym biurze.

blog comments powered by Disqus
Epson Stylus Photo PX810FW