PODPOWIEDZI:
Weekendowe Promocje na sprzęt RTV i AGD

Brother MFC-6490CW [TEST]

Świetna propozycja prawdziwego atramentowego kombajnu wielofunkcyjnego formatu A3, które znajdzie zastosowanie w warunkach biurowych.

Brother MFC-6490CW

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • WiFi, Ethernet
  • czytniki kart pamięci
  • polskie menu
WADY
  • średnia opłacalność wydruków na oryginalnych wkładach
  • brak dupleksu
  • brak polskiego sterownika dołączonego na płycie

Firma Brother wprowadziła na rynek nowe urządzenie wielofunkcyjne, Brother MFC-6490CW przeznaczone dla małych i średnich firm. Przyjrzyjmy się bliżej temu niewątpliwie bardzo ciekawemu urządzeniu.

Wygląd

Po wyciągnięciu z opakowania oczom naszym ukazuje się potężne urządzenie, wielkości lotniskowca. Dlaczego? A dlatego, że mamy do czynienia z pierwszym atramentowym urządzeniem wielofunkcyjnym zdolnym drukować i skanować dokumenty w formacie A3. Czarno-szara obudowa nie brudzi się zbytnio, co jest zasługą zastosowanego matowego tworzywa. Warto to odnotować, gdyż bardzo duża liczba obecnie produkowanych sprzętów posiada błyszczące obudowy, na których błyskawicznie pojawiają się odciski palców, kurz czy zadrapania. W testowanym modelu błyszcząca jest jedynie tacka w ADF'ie, ale na to można spokojnie przymknąć oko. Całość wygląda dosyć masywnie, jedynie szuflady sprawiają wrażenie mało solidnych. Jak już wspominaliśmy Brother MFC-6490CW jest pokaźnych rozmiarów. Urządzenie o 54cm szerokości i niemal 49cm głębokości z trudem zmieści się na typowym biurku. Coś za coś. Obudowa musi pomieścić cały mechanizm drukarki, dwie szuflady na papier do formatu A3 włącznie, duży skaner (również A3) oraz podajnik ADF. Brother MFC-6490CW posiada kolorowy wyświetlacz, który bardzo pomaga w zarządzaniu ustawieniami całego urządzenia. Prócz niego, na froncie znajdziemy typowe dla tego typu sprzętów przyciski nawigacyjne oraz klawiaturę numeryczną. Wszystko na swoim miejscu, bez zbędnego przekombinowania. Dzięki temu otrzymujemy proste w obsłudze urządzenie.

Brother MFC-6490CW

Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 540x488x323mm. Jeśli chodzi o wagę, to niestety nie jest to waga piórkowa – 15,6 kg daje o sobie znać choćby podczas wyciągania Brothera z wielkiego pudła.

Parametry

Według producenta, model MFC-6490CW drukuje do 35 str./min. w trybie monochromatycznym i do 28 str./min w kolorze. Prędkości kopiowania, to odpowiednio 23 i 20 str./min. Postanowiliśmy sprawdzić jak to ma się w praktyce. A oto nasze wyniki:

Druk monochromatyczny około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka37s
Normalna17s
Szybko normalnie12s
Szybko11s
Druk kolorowy około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka64s
Normalna25s
Szybko normalnie17s
Szybko12s
Druk monochromatyczny około 5% zadruku strony A3
JakośćCzas
Wysoka3,5min.
Normalna27s
Szybko normalnie19s
Szybko17s
Druk kolorowy około 5% zadruku strony A3
JakośćCzas
Wysoka3,5min.
Normalna39s
Szybko normalnie24s
Szybko18s
Kopiowanie w trybie monochromatycznym około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Bardzo dobra88s
Zwykła29s
Szybka21s
Kopiowanie w kolorze
około 5% zadruku strony A4

 
JakośćCzas
Bardzo dobra180s
Zwykła47s
Szybka13s

Jak widać, nasze wyniki różnią się od danych producenta. Niestety firma Brother nie podała, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby osiągnąć zakładane prędkości druku. Brother MFC-6490CW prócz typowo biurowej natury, drukuje również bardzo dobre zdjęcia. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, to fotografie formatu 10x15 uzyskamy dopiero po 214s. Czy warto czekać? Myślę, że tak. Prócz wspomnianej najwyższej jakości mamy do dyspozycji tryb jakości fotograficznej oraz wysokiej. Tej ostatniej osobiście nie polecamy gdyż wysoka jest tylko z nazwy. Czasy jakie osiągnęliśmy przy druku zdjęcia formatu 10x15 w wymienionych trybach, to: jakość fotograficzna: 93s, jakość wysoka: 27s. Powiedzmy kilka słów o funkcjach kopiowania. Do dyspozycji mamy skaner o rozdzielczości optycznej 1200x2400dpi. Kopiowane dokumenty możemy zmniejszać/powiększać w zakresie od 25% do 400% ze skokiem, co 1%. Urządzenie umożliwia powielanie wielokrotne do 99 egzemplarzy, a także zmieszczenie kilku kopiowanych stron na jednej.

Możliwości skanowania również mamy wiele. Od standardowego skanu obrazu do pliku, poprzez gotowy do wysłania emailem czy też bezpośrednio do programu OCR aż do skanu na kartę pamięci. Do kompletu brakuje jeszcze kilku słów o faksie. Wysyła dane z prędkością 33600 bps oraz posiada pamięć na około 400 stron.

Eksploatacja

Testowany model korzysta z czterech oddzielnych wkładów z atramentem w kolorach: czarny, cyan, magenta, yellow. Umożliwia to obniżenie kosztów, gdyż po skończeniu jednego koloru nie trzeba wymieniać wszystkich naraz. Za kolory cyan, magenta, yellow przyjdzie nam zapłacić około 35 zł. Wkłady te mają wydajność 325 stron, co daje nam 11 gr kosztu wydrukowania jednej strony A4. Wkład czarny pozwalający wydrukować około 450 stron kupimy już od 65 zł. Koszt wydruku czarnobiałej strony powinien oscylować w granicach 14 gr. Wydaje się to dosyć sporo. Można na to zaradzić korzystając z wkładów zamiennych. Wszystkie wkłady kosztują w granicach 15 zł. Jak łatwo policzyć koszt wydruku jednej strony spada do zaledwie kilku groszy (5-6 gr.).

Wyposażenie

Brother MFC-6490CW wyposażony został niemal we wszystko. Ale po kolei. Jeśli chodzi o komunikację z urządzeniem, to do dyspozycji mamy port USB, ETHERNET oraz sieć bezprzewodową WiFi (niestety tylko w standardzie 802.11b). Dodatkowo urządzenie wyposażone zostało w czytniki kart pamięci (CF, MS, MS Pro, SD, SDHC, xD) oraz PictBridge. Testowany model został wyposażony w dwa podajniki papieru (w formie szuflad), które w sumie umożliwiają pomieszczenie 400 arkuszy. Dzięki temu rozwiązaniu można na zmianę drukować dokumenty A4 i A3 bez konieczności ciągłego otwierania szuflady i wymiany papieru na ten o odpowiednim formacie. Odbiornik papieru pomieści już tylko 50 kartek.

Brother MFC-6490CW

Urządzenie zostało wyposażone w skaner o rozdzielczości optycznej 1200x2400dpi. Całość modułu kopiowania dopełnia podajnika ADF, który umożliwia sprawne kopiowanie/skanowanie większej liczby dokumentów bez konieczności otwierania pokrywy skanera w celu wymiany oryginału. Wspomniany ADF pomieści do 50 kartek. Faks, jaki posiada w sobie Brother MFC-6490CW wysyła dane z prędkością 33,6 kb/s, posiada pamięć mieszczącą 400 stron oraz pozwala na szybki wybór do 100 numerów z wbudowanej książki telefonicznej. Brother imponuje wyposażeniem i możliwościami. Jak to mówią, w miarę jedzenia apetyt rośnie, i chciałoby się do pełni szczęścia modułu druku dwustronnego. Podejrzewam jednak, że umieszczenie dupleksu zwiększyłoby zresztą już spore rozmiary całego urządzenia.

Praca

Brother MFC-6490CW nie jest bardzo głośny. Zarówno podajnik pierwszy jak i drugi pracują bez trzasków i zgrzytów. Menu samego urządzenia jest w pełni po polsku, co biorąc po uwagę mnogość funkcji i ustawień jest wielkim plusem. Problem może się pojawić przy obsłudze sterownika na komputerze, gdyż polskiej wersji nie otrzymamy na płycie. Trochę problemów nastręcza kopiowanie dokumentu formatu A3, bowiem brak jest automatycznego rozpoznawania formatu przy tej czynności. I tak żeby skopiować coś na A3, należy wywołać kopiowanie, potem przy pomocy strzałek wybrać podajnik papieru, na który zawartość będzie kopiowana. W ten sposób urządzenie skopiuje coś na A3. Dla tych, którzy wiedzą, w którym podajniku, jaki papier jest umieszczony, nie jest to problemem. W biurach z większą liczbą użytkowników nie będzie to proste.

Podsumowanie

Podsumowując, Brother MFC-6490CW, to bardzo dobre urządzenie wielofunkcyjne. Mnogość funkcji, obsługiwanych formatów papieru oraz możliwości komunikacji sprawiają, że jest to doskonała propozycja dla małych i średnich firm.

blog comments powered by Disqus
Brother MFC-6490CW [TEST]