PODPOWIEDZI:

Monitor 21:9 od AOC - Agon 352QCX [TEST]

Monitor AOC AG352QCX to monitor UltraWide o rozdzielczości 2560x1080 pikseli. Nasz szeroki monitor ma ekran o proporcjach 21:9 a dodatkowo jest mocno wykrzywiony co daje osobie siedzącej naprzeciwko niego wspaniałe uczucie jakoby ten monitor go „otaczał”.

AOC AG352QCX

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Odświeżanie 200Hz
  • Input lag 4ms
  • Proporcje 21:9
  • Dobrze działający Freesync
  • Bardzo dobre głośniki
  • Piękne, mocne zakrzywienie
WADY
  • Nieciekawy wygląd z przodu
  • Trudne umiejscowienie portów

Monitor firmy AOC ma wiele atutów, które klasyfikują go wśród najlepszych sprzętów dla graczy, ale i nie tylko. FreeSync, który upiększy nam obraz synchronizując poszczególne klatki nie zabierając przy tym wydajności komputera, czas reakcji na poziomie 4ms, którzy działał zadziwiająco dobrze czy odświeżanie na poziomie 200HZ to tylko niektóre z jego wielkich plusów.
 

 AOC AG352QCX Agon

Wygląd

Sam monitor wygląda ciekawie ale nic poza tym. Z przodu chude ramki, wyświetlacz 35 cali, napis “Agon” na dole obudowy i dwie minimalistyczne diody, które podświetlają dół monitora. Do tego ładna podstawa na bazie trójnogu i to tyle. Sprawa wygląda inaczej z tyłu - Producent z tyłu zrobił bardzo ładny i uporządkowany sprzęt. Srebrne wstawki wyglądem przypominają skrzydła a u góry widnieje ładne logo AOC. Dodatkowo z tyłu mamy wstawki, które są podświetlane na całą długość. Jeśli zaś chodzi o ogólnie wykonanie to z pewnością jest to najwyższy poziom.

 AOC AG352QCX Agon

Jest to monitor wygięty, więc sami zobaczcie jak mocno. Akurat to mocne wygięcie bardzo wpływa na to, jak widzimy dane rzeczy na ekranie.

Ostatnią rzeczą do opisania jest cały system montażu wraz z podstawą. Jeśli chodzi o montaż monitora to wszystko działa idealnie, możemy nasz monitor ustawiać na wiele sposobów. Regulacja wysokości, kąta nachylenia czy obrotu.

AOC AG352QCX

Wejścia, wyjścia i przyciski

Wszystkie wejścia znajdują się z tyłu monitora i musimy podpinać kable od dołu. Takie rozwiązanie w tym miejscu jest trochę uciążliwe. Jeśli mamy za monitorem ścianę to trzeba się nieźle pogimnastykować aby podpiąć kable.

Z tyłu mamy do dyspozycji takie wejście jak D-Sub, DVI, HDMI, DP oraz 2 porty USB czy wejście na słuchawki lub mikrofon.

Sam monitor posiada tylko 1 przycisk. Służy on za włączanie i wyłączanie oraz za używanie menu. Możemy go wcisnąć w każdą stronę co odpowiada za ruch w menu, niestety nie jest on zbyt intuicyjny. Zamiast tego producent podarował nam osobny “pilot” który podłączamy kablem mini usb do tyłu monitora. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Obsługa menu jest o wiele prostsza i szybsza jednak w gratisie dostajemy następny kabel, który musimy podłączyć do monitora. Jeśli chodzi o ustawienia to jest ich mnóstwo. Jeśli chcesz coś zmienić w monitorze to gwarantuję, że to zrobisz.

Działanie

Nasz monitor to ogromny 35 calowy ekran, który jest wspaniałą rzeczą dla osób, które lubią mieć na swoim ekranie odpalonych sporo rzeczy jednocześnie, ponieważ zmieści się tutaj prawie wszystko.

O działaniu naszego monitora zależy też w dużym stopniu to, jaki kabel użyliśmy – Czy jesteśmy podłączeni na DisplayPort czy też na –niestety starym- HDMI  1.4.

W przypadku tego drugiego jesteśmy ograniczeni do odświeżania na poziomie 60Hz, dopiero kiedy podłączymy Display Port możemy cieszyć się pełnymi 200Hz i trzeba przyznać, że wyglądają one pięknie a różnica pomiędzy 60HZ a 200HZ jest wprost nie do opisania.

Jeśli chodzi o wyświetlany obraz to jest dobrze. Kolory po wyjęciu prosto z pudełka są naturalne i tylko trochę się nimi pobawiłem. Ostrość obrazu jest na wysokim poziomie, chociaż nie jest to z pewnością najwyższa półka. Jeśli zaś chodzi o czerń to trzeba ją pochwalić, głęboka i ciemna na plus. Dzięki temu testowany model może nawet powalczyć w przyszłości w rankingach najlepszych monitorów.

AOC AG352QCX 2

Funkcjonalność

Zaczniemy od gier. Tutaj sprawa jest ciekawa. Jeśli nasze gry (a robi to większość tytułów) obsługuje rozdzielczość 2560x1080 to otrzymujemy bardzo szeroki kąt widzenia, przez co widzimy wiele więcej niż gdybyśmy grali na proporcjach 16:9. W wielu grach jest to jak najbardziej pozytywny akcent. Widzimy więcej, gry oczywiście wyglądają lepiej a nas jeszcze bardziej otacza to, co właśnie robimy. Niestety znajdą się takie produkcje, gdzie proporcje 21:9 nie  będą  wspierane i wtedy zostajemy z grą, która odtwarzana jest w proporcjach 16:9 i dwoma, ogromnymi czarnymi prostokątami po bokach.

Monitor o takich proporcjach idealnie nadaje się do filmów. Filmy kinowe nagrywane właśnie w 21:9 są na takim sprzęcie odtwarzane na całości ekranu. Nie mamy żadnych „kinowych pasków” u góry czy u dołu, więc w pełni możemy się cieszyć naszym filmem.

Nasz monitor posiada wbudowane głośniki i tutaj ogromne zaskoczenie. Brzmią one, jak na wbudowane głośniki, przepięknie. Słychać każdy ton a wysokie dźwięki rozbrzmiewają tutaj wyjątkowo ciekawie.

Ostatnie zastosowanie to monitor dla osób, które pracują bądź które lubią mieć sporo „miejsca”.

Dla tych pierwszych – Piękna sprawa, po jednej stronie otworzy potrzebny program, po drugiej stronie maile a pomiędzy wciśnie jeszcze jakiś film czy artykuł.

Jeśli chodzi o zastosowanie do takich „codziennych” rzeczy to powiem tak – Jak kto woli. Jedni przyzwyczają się do tego, że gdzie nie popatrzą widzą swój monitor a dla innych będzie to istna męka.

AOC AG352QCX

Podsumowanie

Monitor AOC AG352QCX to nie sprzęt dla każdego. Ogromna przekątna i proporcje 21:9 to dla jednych wielki plus a dla innych minus. Odświeżanie na poziomie 200HZ z pewnością weźmie ze sobą wielbicieli, chociaż jeśli chodzi o wyświetlany obraz to mogłoby być lepiej. Całość ma kosztować 3500zł, więc o tym też trzeba pomyśleć i z tym Was zostawiam.

blog comments powered by Disqus
Monitor 21:9 od AOC - Agon 352QCX [TEST]