PODPOWIEDZI:

Recenzja Gogli Wirtualnej Rzeczywistości PlayStation VR

Rok 2016 zdecydowanie przyniósł ogromny wzrost popularności wirtualnej rzeczywistości. Od kartonowych gadżetów, poprzez porządne modele mobilne kończąc na drogich zestawach stacjonarnych. Szczególnie te ostatnie wyznaczają granice technologii - zarówno możliwościami, jak i niestety również kosztami. HTC Vive - 4000zł, Oculus Rift - 3000zł. Dlatego właśnie PlayStation VR pojawiło się niczym światełko w tunelu - nadzieja na konsumencki VR wysokiej jakości za połowę ceny dotychczasowych gigantów. Czy PlayStation po raz kolejny zrewolucjonizowało rynek rozrywki elektronicznej? Zobaczcie sami.

PlayStation VR Aim Controller

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wygoda
  • Gry
  • Cena/Jakość
WADY
  • Parametry Obrazu
  • Wciąż tylko dla entuzjastów

Czego Potrzebujemy?

Zanim przejdziemy do testów samego urządzenia - warto podsumować, co właściwie potrzebujemy, aby wraz z PlayStation wejść do świata wirtualnego. W zestawie znajdziemy same Gogle oraz zestaw kabli wraz z specjalną kostką obliczeniową, która przetworzy obraz do formatu VR. Dodatkowo znajdziemy tam różne bonusy, jak np. słuchawki czy ściereczkę z mikrofibry. Poza tym potrzebujemy: Oczywiście samej Konsoli - dowolnego modelu: PS4, PS4 Slim lub PS4 Pro, Kamerki PlayStation Camera, a także opcjonalnie dwóch kontrolerów Move znanych doskonale jako “różdżki” z PS3. Te ostatnie nie są wymagane w grach, ale zdecydowanie wzmacniają wrażenia z rozgrywki.

Okablowanie

Kiedy skompletujemy już futurystyczny zestaw z przyszłości - wystarczy go odpowiednio podpiąć. Kabli wbrew obiegowej opinii nie jest dużo i ze spokojem da się je odpowiednio schować za szafką. Kostka Obliczeniowa, do której podpinamy kabel od Telewizora, Konsoli oraz Gogli ładnie komponuje się z konsolą i zupełnie nie przeszkadza - mimo dodatkowego wiatraczka, który obniża temperaturę dodatkowego urządzenia. Boli chyba tylko jeden kabelek USB, który musi być koniecznie wpięty z przodu konsoli - ale w wersji PS4 Pro zostało to już rozwiązane.

PlayStation VR

Wstępna konfiguracja

No i tyle - ustawiamy PlayStation Camera tak, aby obejmowała nasze stanowisko do grania. Siadamy na kanapie i… odpalamy gogle. Faktycznie, sam proces konfiguracji oraz poruszania się po menu konsoli jest rozwiązany fenomenalnie - ani razu nie trzeba podnosić się z kanapy, zdejmować specjalnie gogli ani nic w tym stylu - wszystko dzieje się intuicyjnie i bardzo szybko.


 

Gry

Bez problemu więc pobrałem kilka gier (choć mogłem również zapuścić sobie płytę z demami, którą producent dołącza do zestawu) i szybciutko wskoczyłem do rozgrywki. A zdecydowanie jest do czego wskakiwać.

Biblioteka Gier VR na PSVR jest nieziemska. I nie chodzi tu koniecznie o ilość, choć i ta jest pokaźna - chodzi o jakość rozgrywki, jaką te tytuły oferują. Od VR Worlds, które wrzuci nas w świat prostych mini gierek, krajobrazów natury i ciekawych historii fabularnych, poprzez Battlezone - strzelankę, gdzie sterujemy futurystycznymi czołgami - kończąc na niesamowitym The Heist - 40 minutowym doświadczeniu fabularnym, który pokazuje prawdziwy potencjał płynący z projektowania gier pod wirtualną rzeczywistość.

PlayStation VR

Mówiąc prosto z mostu - gry na PSVR są fenomenalne i jako jedyne dają nam nadzieję dla prawdziwie atrakcyjny VR dla szerszego grona odbiorców. Nawet głupie minigierki, jak Headmaster - gra, w której odbijamy piłkę głową do bramki potrafiły mnie wciągnąć na długie godziny. Jest więc nadzieja dla całego biznesu i leży ona właśnie w produkcie PlayStation.

Technologia

Technologia użyta przy projektowaniu PSVR to bardzo ciekawa sprawa. Twórcy poszli tutaj na wiele kompromisów, które okazały się być wystarczające, aby hełm PlayStation odpowiednio bawił i dostarczał jakość wystarczającą dla większości konsumentów. Rozdzielczość ekranu wewnątrz gogli to Full HD i choć w normalnych przypadkach widać byłoby poszczególne pixele - tutaj zastosowano specjalną folię dyfuzyjną rozpraszającą tzw Screen Door Effect. Ponadto, całość ratuje odświeżanie ekranu na poziomie 120hz - co zapewni nam w pełni płynny ruch w trakcie gwałtownego obracania głowy.

Śledzenie gogli w przestrzeni, jak i kontrolerów Move odbywa się na bardzo prostej zasadzie światła widzialnego. Kulki Move'ów oraz elementy PSVR świecą wyraźnym światłem LEDowym, który wychwycony przez kamerkę PS Camera jest przetwarzany na informacje o naszej pozycji w przestrzenii. Dzięki temu niskim kosztem możemy ze spokojem celować i strzelać, wchodzić w intuicyjną interakcję z otoczeniem i wiele więcej.

PlayStation VR

Oczywiście - nie ma róży bez kolców. PSVR doskonale sobie radzi w grach zaprojektowanych pod tzw. “Kanapowe Granie”, gdzie wszelkie interakcje dzieją się w obrębie 180 stopni dookoła gracza. Przy grach typu Job Simulator, które są bezpośrednimi portami z HTC Vive i jego “room scale” czyli trybu pokoju ewidentnie są zbyt zaawansowane dla systemu pozycyjnego PSVRi zwyczajnie gubią ruchy gracza w trakcie ogrywania tytułu.

Na pochwałę jednak zdecydowanie zasługuje technologia pass-trough, którą oferuje konsola. Dzięki temu, podczas korzystania z PSVR, inni gracze mogą oglądać akcję na telewizorze podpiętym do kostki obliczeniowej, a w przypadku niektórych gier - nawet doświadczyć zupełnie innej perspektywy i zagrać w tryby Co-Op lub Versus - gdzie gracz na VRze ogrywa zupełnie inne elementy planszy niż gracz z padem przed telewizorem. Coś niesamowitego!

Wygoda i Design Headsetu

Jednak technologia to nie wszystko. Należy pamiętać, że taki headset nosimy, jak sama nazwa wskazuje - na głowie. W efekcie więc musi być on na prawdę wygodny, aby jego obecność na naszej facjacie przez okres dłuższy niż 20 min nie była dla nas, graczy, męcząca.

I PSVR robi to na prawdę dobrze! Dzięki koronowemu systemowi zakładania gogli na głowę, regulacji odległości headsetu od oczu oraz odpowiednich materiałów PSVR jest lekkie, wygodne i nie męczy naszej twarzy. Po prostu bajka!

PlayStation VR

Podsumowanie

Podsumowując - PSVR to w tej chwili najbardziej wartościowy kawałek Wirtualnej Rzeczywistości na rynku. Kosztem o połowę mniejszym niż konkurencja osiąga podobne rezultaty i pozwala doświadczyć podobnych aspektów, jak np. Przy HTC Vive czy Oculus Touch - czyli śledzenia kontrolerów w przestrzeni. Poza tym headset Sony to wzór designu i wygody. Martwią jedynie słabsze parametry techniczne i technologia, która w przypadku portów z innych platform po prostu nie domaga. No i finalnie - trzeba wziąć pod uwagę zestaw gier, który wyjdzie na tą platformę.

Obecnie PSVR polecił bym entuzjastom jako najlepszy wybór w stosunku jakość/cena na rynku. I tylko entuzjastom. To wciąż zbyt wcześnie, aby inwestował w to zwykły kowalski - ot zabawa na parę godzin i do odstawienia na półkę. Jeżeli natomiast interesujesz się tą technologią - PSVR dostaje od nas 4 na 5 gwiazdek i odznaczenie Ceny. Bo w tej klasie nie ma sobie równych.

blog comments powered by Disqus
Recenzja Gogli Wirtualnej Rzeczywistości PlayStation VR