PODPOWIEDZI:

Monitor z Gamerskim Zacięciem - Lenovo Y27F

Coraz więcej producentów interesuje się sprzętem ,,dla graczy” i pokazuje, na co ich stać. Nie inaczej jest z marką Lenovo, która przesłała nam do testów swój monitor Lenovo Y27F o odświeżaniu 144Hz, rozdzielczości 1080p, a to wszystko w zakrzywionej, 27-calowej matrycy VA. Jak takie rozwiązanie sprawuje się w rzeczywistości? Zapraszam Was do dzisiejszej recenzji!

Lenovo Y27f

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Design
  • 144Hz
  • Zakrzywienie
WADY
  • Cena
  • Kolory
  • Mało portów

Wygląd

Po wyjęciu z pudełka i skręceniu podstawy naszym oczom ukazuje się sprzęt z pazurem. Jeden rzut oka wystarczy by powiedzieć, że nie jest to monitor do pracy biurowej. Świadczy o tym agresywny design, sporo wcięć, mnóstwo czerwonych akcentów oraz czerwona kratka wentylacyjna, które podkreślają gamerskie ambicje tego monitora. 27-calowy, zakrzywiony ekran robi wrażenie, i kiedy usiądzie się wprost przed nim, to uczucie ,,otoczenia” przez zakrzywiony monitor wzrasta.

Lenovo Y27F  zakrzywiony ekran

Z przodu jest dosyć minimalistycznie – mamy logo Lenovo w dolnym lewym rogu, wstawkę o strukturze szczotkowanego aluminium z agresywnymi wcięciami na środku oraz sześć przycisków do zmiany ustawień. Ramki są odpowiedniej wielkości, i w przeciwieństwie do szarej dolnej części monitora są czarne. Z tyłu mamy logo Legionu oraz sporo wcięć i portów, o których pogadamy za chwilę. Podstawa w kształcie litery ,,V” jest stabilna, czarna i ma interesującą fakturę.

Możemy regulować wysokość, kąt nachyleniaczy też obracać monitor w poziomie, w czym pomaga specjalnie wytłoczona miarka na podstawie stopki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapamiętamy, w którym dokładnie miejscu mieliśmy nasze optymalne ustawienia. Jeśli chodzi o wykonanie monitora, to jest to najwyższa półka. Nie mogę się do niczego przyczepić, wszystko jest idealnie na swoim miejscu, a regulacja sprzętu chodzi wyjątkowo płynnie.

Lenovo Y27F czerwone wcięcia

Porty

Porty znajdziemy po lewej stronie oraz z tyłu monitora. Zaczynając od lewej zauważymy 2 porty USB 3.1,w tym jeden z możliwością szybkiego ładowania, audio jack na słuchawki oraz specjalną, chowaną ,,rączkę” do zawieszenia słuchawek. Z tyłu znajdziemy kolejny port USB 3.1, wejście Display Port, HDMI oraz zasilanie monitora.

Lenovo Y27F obraz

Działanie

Porty nie rozpieszczają, więc czas przejść do matrycy. Tutaj mamy 27 cali, 1080p, 144Hz, a na dokładkę matrycę VA. VA jest pomiędzy matrycami TN iIPS; nie oferuje najlepszych kolorów na świecie, ale czerń tej matrycy jest przepiękna – wygląda idealnie, głębia koloru jest praktycznie taka sama jak czerni wyłączonego monitora. Kąty widzenia są bardzo dobre, chociaż - jak to w tego typu matrycach bywa - kiedy popatrzymy pod kątem, mogą lekko zmienić się kolory.

Odświeżanie na poziomie 144Hz nadaje się idealnie do wszelkich gier, chociaż główne zastosowanie znajdzie w strzelankach, w których utrzymanie stałych 144Hz jest normą. Granie w takie gry jak CS:GO, Overwatch czy Battlefield na takim odświeżaniu jest bardzo miłym uczuciem, a płynność ekranu powala. Nie powinno to jednak dziwić nikogo, kto miał okazję dłużej posiedzieć przed 144Hz-owym ekranem.

Kiedy przejdziemy do takich gier jak Wiedźmin 3 czy chociażby GTA V, to każda klatka powyżej 60 polepsza płynność obrazu. Nasz ekran ma również możliwość włączenia FreeSync, co w wielu przypadkach może być bardzo przydatne. Kolory są na dobrym poziomie, chociażi tak praktycznie wszystko zależy od tego, jak sami ustawicie monitor. Ustawień jest mnóstwo i zalecam, aby do często uruchamianych gier zapisać sobie poszczególne profile kolorystyczne tak, aby grało Wam się jak najprzyjemniej oraz by jak najlepiej wykorzystać możliwości monitora.

Lenovo Y27F przyciski

Podsumowanie

Lenovo Y27F w praktyce sprawdza się bardzo dobrze - piękna czerń, zakrzywiony ekran oraz szybkie odświeżanie idealnie nadają się do grania w dynamiczne gry. Z kolorami trzeba się trochę pobawić, aby były odpowiednie; z drugiej strony wiadomo, że nie jest to sprzęt do grafiki. Ten monitor stanowi ciekawy wybór stricte dla graczy, jednak cena jest tu sporym problemem.

designocena
blog comments powered by Disqus
Monitor z Gamerskim Zacięciem - Lenovo Y27F