PODPOWIEDZI:

WD My Cloud Home - Domowy Dysk w Chmurze

Ostatnimi czasy bardzo modne stają się wszelkie dyski w chmurze. Wielu ludzi, którzy pracują z jakimiś danymi, przechowuje je właśnie w chmurze. Dzięki temu każda osoba, która potrzebuje do nich dostępu, ma możliwość je otworzyć, pobrać lub zmodyfikować. Dane trzymane w chmurze z pewnością upraszczają wiele czynności i mogą przyśpieszyć naszą pracę. Musimy pamiętać jednak, że taki dysk jest gdzieś na świecie w jakiejś serwerowni, a za dodatkowe miejsce trzeba uiścić stosowną comiesięczną opłatę. Co powiecie na produkt od WD My Cloud Home - czyli dysk ,,w chmurze”, który znajduje się w naszym domu?

Western Digital My Cloud Home Duo

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wygląd
  • Wielkość
  • Bardzo łatwa konfiguracja
WADY
  • Utrata prądu czy łącza eliminuje nasz dysk
  • Brak backupu danych

Jak się prezentuje My Cloud Home?

Do moich rąk trafił My Cloud Homew wersji 3TB. Jest to niewielki prostopadłościan, który w środku posiada dysk WD Red z oprogramowaniem NASware o pojemności 3TB. Sam produkt wygląda bardzo elegancko - górna część jest biała, a dolna część o pięknej fakturze spowita jest srebrnym odblaskiem. Pomiędzy dwoma kolorami znajduje się wąska część plexi, która po podłączeniu zasilania zaczyna mienić się na jasnoniebiesko. Z tyłu naszego dysku mamy wejście ethernet, zasilanie oraz port USB 3.0 do podłączenia dodatkowego dysku, który potem będzie dostępny razem z dyskiem ,,w chmurze”. Od góry znajduje się kratka wentylacyjna, która odpowiada za przepływ powietrza. Sam produkt jest bardzo dobrze zrobiony i z pewnością mógłby pięknie się prezentować na półce.

WD My Cloud Home

Działanie

Przejdźmy jednak do działania, bo to jest najważniejsze. Dysk w celu konfiguracji wystarczy podpiąć do zasilania oraz podłączyć przewodem ethernet do naszego routera. Następnie wchodzimy na stronę producenta, gdzie tworzymy konto i wpisujemy specjalny klucz, który dostajemy razem z dyskiem. Gotowe. Nic więcej robić nie trzeba, skonfigurowanie dysku trwa dosłownie minutę, wystarczy się zalogować i już możemy z niego w pełni korzystać. Musimy pamiętać jednak, że prędkość zapisu lub poboru danych jest zależna od tego, jaki mamy internet w domu.

możliwości

Sam dysk w chmurze oferuje sporo rzeczy. Możemy mieć do niego dostęp poprzez dedykowaną stronę lub specjalną aplikację na komórki i komputery stacjonarne. W przypadku tej drugiej opcji nasz dysk znajdziemy w przeglądarce folderów zaraz obok komputerowych dysków, więc dostęp do chmury jest banalnie prosty. Produkt ten oferuje możliwości typowych dysków w chmurze. Możemy na taki dysk zapisywać wszelkie dane i odtwarzać je gdziekolwiek jesteśmy, na dowolnym urządzeniu.

Dopóki mamy dostęp do internetu, to możemy robić na tym dysku wszystko co nam się tylko podoba. Oprócz tych podstawowych czynności WD My Cloud Home oferuje nam możliwość synchronizacji danych z komputera lub synchronizacji danych folderów. Dzięki temu po ustawieniu sobie jakiegoś folderu do synchronizacji (co robi się dwoma kliknięciami myszki) możemy do niego wrzucać jakiekolwiek dane, które automatycznie zapisują się na naszym dysku. Gdybyśmy stracili połączenie z internetem lub gdybyśmy gdzieś wyjechali i wiedzielibyśmy, że nie będziemy mieć przez dzień lub dwa połączenia internetowego, to możemy dwoma kliknięciami udostępnić jakieś dane lub foldery z naszego dysku w trybie offline.

WD My Cloud Home logo

Jeśli chodzi o prędkość wysyłania bądź pobierania plików, to powiem jak to wygląda na moim przykładzie. Dysk podpięty jest kablem do internetu o prędkości 600/600MB/s, tak jak i mój komputer. Pliki mogę pobierać z dysku z prędkością 110MB/s, a wysyłać z prędkością około 60MB/s. Jeśli mamy szybkie łącze oraz nasz dysk jest podłączony do szybkiego łącza, to możemy wykorzystać większość zasobów internetu do szybkiego pobierania lub wysyłania danych.

Zagrożenia i minusy

Niestety nie obejdzie się bez minusów, których jest parę. Gdybyśmy w domu stracili zasilanie lub utracili połączenie z internetem, to identycznie będzie miał nasz dysk. Bez prądu czy bez internetu dysk po prostu działać nie będzie. Wersja 3TB posiada tylko 1 dysk, a więc gdyby dysk się nam zepsuł, to musimy się pogodzić z utratą danych lub jakoś je ratować w specjalistycznych serwisach. Są wersje z dwoma dyskami, w których to jeden dysk robi za swego rodzaju backup, ale jest to bardziej skomplikowane.

Ostatnim minusem może być cena. Fakt faktem, że jest to sprzęt na lata. Wystarczy raz zapłacić, podłączyć i gotowe - mamy swój własny dysk, za który nie musimy nic więcej płacić. W przypadku korzystania z dysków ,,w chmurach” musimy pamiętać o comiesięcznej zapłacie za wykorzystywane miejsce, co po parunastu miesiącach pewnie przewyższy koszt zakupu dysku. Na sam koniec coś, co jest plusem dla laików, a co może być minusem dla innych - wystarczy znać login i hasło, by mieć dostęp do naszego dysku poprzez stronę. Jeśli chcecie trzymać jakieś tajne dane na dysku, do którego można tak łatwo zdobyć dostęp, to radzę to dobrze przemyśleć; strony typu Google Dysk raczej są lepiej chronione przed włamaniami.

WD My Cloud Home logo

Podsumowanie

WD My Cloud Home to ciekawy sprzęt dla laików, którzy po prostu szukają banalnej w obsłudze ,,skrzynki” do podłączenia w domu. Udostępnianie danych jednym kliknięciem, tworzenie synchronizacji dwoma czy używanie danych w trybie offline jest tutaj tak łatwo dostępne, jak nigdzie indziej. Sprzęt wydaje się bardzo ciekawy, jest bardzo dobrze zrobiony i w dodatku świetnie się prezentuje. Z pewnością znalazłby swoje miejsce wśród innych gadżetów na półce i byłby dobrze wykorzystywany. Jest parę minusów, o których warto pamiętać, jednak podsumowując - mi ten dysk już parę razy tyłek uratował.

ocena

blog comments powered by Disqus
WD My Cloud Home - Domowy Dysk w Chmurze