PODPOWIEDZI:

Sanyo PLV-Z700

Sanyo PLV-Z700, to jeden z najtańszych obecnie na rynku projektorów Full HD. Urządzenie korzysta z technologii 3LCD, a więc idealnie nadaje się do zastosowań rozrywkowych. Mimo to urządzenie oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, dużą swobodę w doborze miejsca montażu oraz mnogość opcji do sterowania obrazem i pracą projektora.

Sanyo PLV-Z700

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • atrakcyjna cena
  • obsługa Full HD
  • dobra jakość obrazu
WADY
  • słyszalny wentylator
  • długi czas startu

Sanyo PLV-Z700, to niedrogi projektor przeznaczony do kina domowego. Rozdzielczość obrazu Full HD 1080p (1920 x 1080 pikseli), wysoki współczynnik kontrastu (10 000:1) i jasność (1200 ANSI lumenów) powodują, że urządzenie świetnie się sprawdzi przy oglądaniu filmów. Ten budżetowy model jest bogato wyposażony w złącza, ma spore możliwości regulacji obrazu i oferuje elastyczność w doborze miejsca instalacji, bo obsługuje projekcję tylną, ma możliwość montażu pod sufitem oraz obiektyw z dwukrotnym zoomem i opcją dużego przemieszczania obrazu w pionie i poziomie.

Sanyo PLV-Z700

Sanyo PLV-Z700 wytwarza obraz z użyciem technologii 3LCD (0,74"). Zastosowana w nim lampa UHP ma moc 165 W i umożliwia osiągnięcie jasności 1200 ANSI lumenów. Urządzenie ma dość spore rozmiary (400 x 146 x 346 mm) i znaczną masę (7,5 kg), ale ze względu na obszar jego zastosowania nie są to cechy ujemne. W komplecie z projektorem otrzymujemy kabel VGA, gumową gruszkę do czyszczenia obiektywu i paneli RGB z kurzu, pilota wraz z bateriami oraz polską instrukcję na krążku CD i długi, bo aż trzymetrowy, przewód zasilający (może się okazać niezbędny przy montażu sufitowym). Na czas transportu obiektyw jest osłonięty futerałem z gąbki, który warto schować w celu ewentualnego późniejszego wykorzystania.

Wygląd

Opisywany model Sanyo swoją budową wpisuje się w ustalony standard. Na spodzie projektora znajdziemy z tyłu podparcie w postaci jednej, małej, gumowej nóżki, a z przodu dwie nogi z regulacją wysokości. Zastosowany obiektyw charakteryzuje się dwukrotnym zoomem, co pozwala na wygodną zmianę wielkości obrazu (aż o 100% przy powiększaniu) bez konieczności przemieszczania urządzenia. Poza tym ma dużą soczewkę, wygodny pierścień regulacji ostrości, dźwignię zmiany ogniskowej oraz automatyczną zasłonę, która po wyłączeniu sprzętu przesuwa się sama (choć w dowolnym momencie możemy wymusić to samodzielnie). Pokrętła do regulacji położenia obrazu w pionie i poziomie oraz przełącznik blokady tych ustawień umieszczone są na prawym boku obudowy (gdy patrzymy od przodu) – wszystko to odpowiednio zagłębione, więc nie ma problemu z ewentualnym przypadkowym potrąceniem regulatorów. Na przeciwległym boku swoje miejsce znalazł wylot powietrza, które jest zasysane przez wymienny filtr umieszczony z tyłu obudowy.

Sanyo PLV-Z700

Tylny panel jest zdominowany przez złącza, które są zainstalowane w odpowiednio zagłębionej wnęce. Każde gniazdo zostało dobrze opisane i jest łatwo dostępne. Do wyboru są następujące źródła sygnału: 2 x HDMI, 2 x komponentowe oraz S-Video, kompozytowe i VGA. Galerię tę uzupełniają: gniazdo zasilające, włącznik odcinający zasilanie oraz szczelina do montażu blokady Kensington.

Górna płaszczyzna PLV-Z700 mieści trzy diody sygnalizacyjne (informują o włączeniu, lampie do wymiany oraz ostrzegają o nietypowej lub niebezpiecznej sytuacji, takiej jak np. przegrzewanie się sprzętu). Sterowanie pracą projektora może się odbywać za pomocą umieszczonych poniżej dziewięciu przycisków. Ich okrągły kształt, dobrze dobrana wielkość i rozmieszczenie powodują, że bez problemu można nimi operować po omacku.

Sanyo PLV-Z700

Funkcjonalność

Oczywiście w normalnych warunkach obsługę projektora zapewnia pilot, który jest dość duży i chwilami niezbyt poręczny, bo trzeba dość mocno go przesunąć w dłoni, żeby nacisnąć wybrany klawisz. To jednak koniec zastrzeżeń do tego elementu wyposażenia, bo przyciski są dobrze opisane i można włączyć na parę sekund ich podświetlenie – służy do tego klawisz umieszczony w lewym górnym rogu, tak więc łatwo go znaleźć. Producent przewidział klawisze do bezpośredniego wyboru źródła sygnału, sterowania jasnością, kontrastem, ostrością, temperaturą barwową, a także zmianą wielkości obrazu i aktywowaniem stopklatki. Jest też przycisk przywracający poprzednie ustawienia obrazu, który świetnie nadaje się do testowania różnych wariantów pracy projektora, bo bezpiecznie można wrócić do tego, co było dobre. Pilot przekracza także zawarte w dokumentacji deklaracje o zakresie działania – można go używać nawet pod małymi kątami i z wykorzystaniem ściany jako płaszczyzny odbicia.

Sanyo PLV-Z700

Projektor Sanyo PLV-Z700 trzeba ustawić w odległości co najmniej 1,2 m od ekranu, co pozwoli uzyskać obraz o przekątnej ok. 40 cali. Maksymalny dystans to 18,4 m (przekątna ok. 300 cali) przy maksymalnym powiększeniu i 9,2 m dla minimalnego powiększenia. Jeśli chcemy mieć równe 100 cali, to wymagany dystans wynosi 3 m, a więc na tyle niedużo, że jest osiągalny w większości mieszkań. Poza tym duże możliwości w zakresie regulacji położenia obrazu decydują o tym, że miejsce montażu projektora można dobrać dość elastycznie. Otóż producent pozwala na przesuwanie o 100% wysokości obrazu do góry, 100% w dół oraz po 50% szerokości w lewo i w prawo w stosunku do osiowego położenia środka obrazu.

Niewielkim minusem tego modelu jest dość długi start, ale możliwości w zakresie regulacji parametrów wyświetlanego obrazu ze znaczną nawiązką rekompensują tą wadę. Za pomocą polskojęzycznego menu (przejrzyście i jasno zorganizowanego) możemy kontrolować praktycznie każdy aspekt związany z jakością tworzonej przez projektor wiązki świetlnej. Już domyślne ustawienia oferują bardzo dobrą jak na tę klasę sprzętu jakość obrazu, a jeśli ktoś poświęci nieco czasu na kalibrację, to osiągnie jeszcze lepsze rezultaty. Bardzo dobra ostrość, należyte odwzorowanie kolorów (choć może nieco zbyt słaba czerń), dobrze oddane detale, to najkrótsza charakterystyka tego, co uzyskamy za pomocą modelu Sanyo.

Sanyo PLV-Z700

Projektor ma kilka trybów jasności – każdy znajdzie taki, który mu bardziej odpowiada. Trzeba jednak pamiętać, że większa jasność okupiona jest pewną utratą szczegółowości. Od ustawienia siły światła lampy zależy prędkość obrotowa wentylatora, a więc głośność pracy urządzenia. W trybie ekonomicznym wentylator wytwarza hałas o natężeniu 21 dB, co jest stosunkowo niską wartością. Przy normalnej pracy wiatrak jest zaś wyraźnie słyszalny, ale nie przeszkadza w oglądaniu filmu. Producent nie podaje informacji o trwałości lampy, więc można założyć, że są to standardowe wartości: 2000 godzin w trybie zwykłym i 3000 godzin w trybie oszczędnym.

Podsumowanie

Sanyo PLV-Z700, to najtańszy na rynku projektor Full HD, który korzysta z technologii 3LCD, a więc znacznie lepszej do zastosowań rozrywkowych. Mimo to urządzenie oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, dużą swobodę w doborze miejsca montażu oraz mnogość opcji do sterowania obrazem i pracą projektora. To sprzęt godny polecenia dla każdego miłośnika kina domowego, który nie chce rujnować doszczętnie portfela na zapewnienie sobie wysokiej jakości rozrywki.

blog comments powered by Disqus