PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaka drukarka do 500 zł? | TOP 3 |

Epson Stylus SX 215

Epson Stylus SX 215 to standardowe urządzenie wielofunkcyjne do zastosowań wyłącznie domowych. Niska cena dodatkowo powinna zachęcić użytkowników do zakupu tego modelu Epsona.

Epson Stylus SX 215

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • łatwa instalacja oraz użytkowanie
  • funkcje kopiowania/skanowania/faksowania
  • czytniki kart pamięci
WADY
  • bardzo przeciętna jakość drukowanych fotografii
  • długie czasy wydruku

Firma Epson wprowadziła do sprzedaży kolejne urządzenie wielofunkcyjne o oznaczeniu Epson Stylus SX 215 z założenia przeznaczone do użytku domowego. Sprawdzimy, czego możemy się po nim spodziewać.

Epson Stylus SX 215

Wygląd

Urządzenie zamknięte jest w czarnej obudowie, łudząco przypominającą z wyglądu model Epson Stylus SX 410, który mieliśmy już okazję testować. Tak samo jak u wspomnianego poprzednika, góra obudowy jest błyszcząca. Na jej powierzchni wyraźnie rysuje się kropkowana faktura, ograniczająca w praktyce podatność na zabrudzenia. Wszystkie elementy obudowy pasują do siebie bardzo dobrze. Niestety, sama jakość i solidność tworzywa, z którego została stworzona obudowa pozostawia wiele do życzenia. W porównaniu do modelu drukarki SX410 nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu strach dotykać tacki odbiorczej w obawie przed jej złamaniem. Plastik w tym miejscu jest bardzo odchudzony, pewnie z powodu jak największych oszczędności. W mechanizmie również próżno szukać zmian. Jednym słowem nic nowego i odkrywczego. W urządzeniu znajdziemy malutki wyświetlacz o przekątnej 3,8 cm. Nie można go regulować w żaden sposób. Jego jedyną chyba zaletą jest to, że po prostu jest… Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 450 x 342 x 182 mm. Urządzenie waży około 5,7 kg. Jak widać wielkościowo i wagowo jest identyczne z modelem SX410.

Epson Stylus SX 215

Parametry

Nie oszukujmy się, Epson Stylus SX215 to najniższa półka cenowa i jakościowa w ofercie producenta. Z tego też powodu nie spodziewajmy się oszałamiających parametrów. W specyfikacji możemy przeczytać, że prezentowany model, drukuje w czerni i w kolorze z maksymalną prędkością, odpowiednio 32 i 15 str./min. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie wyników naszych testów.

Druk monochromatyczny około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka fotograficzna65s
Fotografia34s
Tekst i obraz19s
Tekst18s
Robocza 4s
Druk kolorowy około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka fotograficzna187s
Fotografia97s
Tekst i obraz53s
Tekst53s
Robocza 14s

Można jeszcze dodać, że najczęściej spotykany format zdjęcia 10x15cm w najwyższej jakości Epson Stylus SX 215 wydrukuje nam w czasie powyżej 3 i pół minuty. To trochę zbyt długo, aby sprawnie wydrukować kilkanaście zdjęć i nie usnąć. Sama jakość, mimo że najwyższa, pozostawia wiele do życzenia. Kopia strony A4 w trybie monochromatycznym zostanie wydrukowana w czasie 25 sekund, natomiast ta sama kopia, ale w kolorze ujrzy światło dzienne po 65 sekundach. Urządzenie posiada funkcję kopiowania oraz skanowania dokumentów (do pliku, PDF oraz do e-maila). Rozdzielczość optyczna przy kopiowaniu jak i skanowaniu wynosi 1200x2400dpi.

Eksploatacja

W testowanym modelu zainstalowane są 4 pojemniki z tuszem w kolorach: czarny, cyjan, magenta oraz żółty. Ponieważ urządzenie korzysta z odrębnych pojemników na atrament, w wypadku wyczerpania jednego koloru nie trzeba kupować całego zestawu, wystarczy wymienić jeden konkretny zużyty pojemnik. Koszt jednego tuszu, którego pojemność wynosi 7,4ml, kształtuje się w okolicach 45-50 zł. Za komplet przyjdzie nam zapłacić więc około 200 zł. Istnieją również zamienniki atramentów, które kosztują około 20 zł za sztukę. 80 zł za komplet to już spora oszczędność powodująca znaczne obniżenie kosztów wydruku.

Wyposażenie

Epson Stylus SX 215 nie ma wiele do zaoferowania w zakresie funkcji i wyposażenia. Posiada opcje kopiarki, skanera oraz drukarki, o których była już mowa wcześniej. Podajnik podobnie jak w modelu SX410 nie jest w żaden sposób osłonięty, przez co papier w nim umieszczony szybko się kurzy. Testowany model został wyposażony w czytniki kart pamięci, m.in. xD/SD/MS Pro/CF. Brak jednak portu PictBridge pozwalającego na połączenie z aparatem fotograficznym i wydruk zdjęć bez konieczności pośrednictwa komputera.

Epson Stylus SX 215

Z racji jego typowo domowych zastosowań oraz bardzo niskiej ceny zakupu, nie znajdziemy w tym urządzeniu żadnego innego interfejsu umożliwiającego podłączenie do komputera, prócz standardowego portu USB. Epson Stylus SX 215 został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 3,8 cm, na którym wyświetlane są podstawowe informacje oraz dostępne funkcje urządzenia. Menu nie jest zbytnio bogate, jak i liczba funkcji.

Oprogramowanie

Razem z urządzeniem otrzymujemy płytę ze sterownikami oraz dodatkowym oprogramowaniem. Nie jest ono specjalnie bogate, gdyż z bardziej przydatnych programów znajdziemy tylko:

  • ABBYY Fine Reader pozwalający zeskanować dokument, a następnie przekształcić tekst na dane możliwe do edycji,
  • Epson Easy Photo Print, umożliwiający rozplanowanie oraz wydruk fotografii na różnych formatach papieru,
  • Epson Web-To-Page, dzięki temu programowi wydrukujemy całą stronę WWW, która zostanie zmniejszona i dopasowana do strony,
  • Epson event Manager, pozwalający na przypisanie jakiemukolwiek przyciskowi funkcji otwierania programu do skanowania pozwala na sprawniejszą pracę podczas skanowania.

Praca

Epson Stylus SX215 pracuje dosyć głośno, aczkolwiek wydaje się być cichszy od SX410, choć może to być jedynie nasza subiektywna opinia. Mechanizm wyraźnie daje o sobie znać podczas wydruku. Podajnik za to pracuje bez trzasków, jak to miało miejsce u jego poprzednika.

Obsługa podajników, klapek, wyświetlacza jest intuicyjna i nie sprawia problemów, lecz należy być ostrożnym w obchodzeniu się z wystającymi tacami odbiornika. Z racji zastosowanego cienkiego i kruchego plastiku, mogą być wrażliwe na uszkodzenia. Sterownik jak i komunikaty wyświetlane w samym urządzeniu są w języku polskim, dlatego też z instalacją każdy poradzi sobie bez problemu.

Podsumowanie

Podsumowując, Epson Stylus SX215 to jeszcze bardziej odchudzone urządzenie wielofunkcyjne w ofercie producenta. Oferuje jedynie podstawowe funkcje druku, kopiowania i skanowania, nic więcej. Z racji ceny zakupu znajdzie nabywców wśród użytkowników domowych, w dodatku mało wymagających od tego typu urządzeń.

blog comments powered by Disqus