PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaka drukarka atramentowa? | TOP 5 |

HP Photosmart A646 Compact

HP Photosmart A646 Compact to mini drukarka fotograficzna do użytku domowego. Pomijając fakt dosyć dużych kosztów eksploatacyjnych, warto wydać około 650 zł na HP A646.

HP Photosmart A646

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • małe gabaryty
  • sterowniki zaimplementowane w samo urządzenie
  • duży dotykowy wyświetlacz
  • brak konieczności podłączenie do komputera
WADY
  • wysoki koszt wydruku pojedynczego zdjęcia
  • brak polskiego menu

Firma Hewlett Packard wypuściła niedawno na rynek nową drukarkę do fotografii. Jest nią malutki HP Photosmart A646 Compact, która jest częścią gamy serii Photosmart TouchSmart. Przekonajmy się czy urządzenie swoimi parametrami zrekompensuje nam 650 zł, jakie musimy na nie wydać.

HP photosmart a646

Wygląd

Po wyjęciu z kartonu zobaczymy bardzo małe i zgrabne urządzenie. Czarna obudowa z szarymi wstawkami wpisuje się w ogólnoświatowe trendy designu. Przednia klapa ozdobiona, jak wiele nowych modeli drukarek HP, współgrającym wzorkiem. Nie mielibyśmy żadnych zastrzeżeń, co do odporności na zabrudzenia typu kurz czy odciski palców gdyby nie właśnie wspomniana przed chwilą przednia oraz tylna klapka. Są one wykonane w przeciwieństwie do reszty obudowy z błyszczącego plastiku, na którym po kilku chwilach znajdziemy odciski naszych linii papilarnych. Tyle o obudowie. Uwagę niewątpliwie przykuwa duży ciekłokrystaliczny ekran dotykowy, który nie tylko pozwala przeglądać zdjęcia, jak również służy do obsługi drukarki. Możliwa jest regulacja kąta nachylenia wyświetlacza co jest bardzo przydatne, gdy często przenosimy drukarkę z miejsca na miejsce (np. z domu do biura).

HP photosmart a646

Do obsługi wyświetlacza świetnie nada się schowany w obudowie rysik. Trzeba również zauważyć, że mobilności dodaje duży i poręczny uchwyt, który sprawia wrażenie solidnego. Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 252 x 117 x 134 mm. Drukarka waży 1,35kg.

Parametry

HP Photosmart A646 oferuje druk kolorowy w jakości fotograficznej. Do wyboru mamy trzy tryby jakości: Best, Normal oraz Fast Normal. Drukarka standardowo jest wyposażona w 64MB pamięci RAM, co w zupełności pozwala na komfortową i szybką pracę.

HP photosmart a646

Urządzenie umożliwia drukowanie zdjęć w formatach 10x15, 10x30 oraz 13x18 na papierze fotograficznym o gramaturze dochodzącej do 280g/m2. A teraz kilka słów o prędkościach druku w dwóch popularnych formatach.

10x15 cm
JakośćCzas
Best90s
Normal50s
Fast Normal 35s 
13x18 cm
JakośćCzas
Best120s
Normal70s
Fast Normal50s

Eksploatacja

Wraz z Photosmartem A646 Compact otrzymujemy kartridż startowy, który w naszym teście wystarczył na wydrukowanie zaledwie 12 zdjęć w formacie 10x15cm. Sytuacja znacznie ulega zmianie po zamontowaniu pełno objętościowego wkładu drukującego. Udało nam się wydrukować około 45 zdjęć formatu 10x15 oraz kilka fotek w formacie 13x18. Warto dodać, że w drukarce jest miejsce tylko na jeden kartridż trójkolorowy, a nie jak w tradycyjnych atramentówkach na dwa (kolor i osobny czarny). Koszt nowego oryginalnego wkładu rysuję się w granicach 75 zł.

HP photosmart a646

Przy założeniu, że uda nam się wydrukować na jednym pojemniku około 50-55 fotografii formatu 10x15, koszt pojedynczego zdjęcia powinien wynieść około 1,5 zł. Jest to nieco słaby wynik gdyby porównać to do kosztu odbitki u fotografa, który waha się w granicach 60 groszy za sztukę.

Wyposażenie

HP Photosmart A646 posiada jeden nieduży zintegrowany podajnik na papier formatu od 10x15 do 13x18cm. Wg producenta pojemność tego podajnika to 20 kartek, nam udało się w nim zmieścić 35 arkuszy papieru. Wadą opisywanego podajnika jest brak osłony przeciwkurzowej, co powoduje szybkie osadzanie się zanieczyszczeń z powietrza na powierzchni nośnika. Jeśli chodzi o wyposażenie w porty, to testowany przez nas model ma się czym pochwalić. Oprócz podstawowego interfejsu USB w wersji 2.0 znajdziemy również Bluetooth, PictBridge oraz gniazda kart pamięci. Te ostatnie pozwalają na odczyt kart w standardach: Magic Gate, Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital/MultiMediaCard, xD-Picture Card. Na uwagę zasługuje duży dotykowy wyświetlacz, który można obsługiwać palcem, lecz wygodniej sięgnąć po dołączony do drukarki rysik.

Praca

Odgłosy wydawane przez testowany model nie są hałaśliwe ani uciążliwe dla ucha. Sama praca z urządzeniem jest bajecznie prosta. I faktu tego nie zmienia nawet brak obsługi języka polskiego w menu. Do drukowania zdjęcia nie potrzebujemy komputera. Wystarczy pendrive, karta pamięci czy zwykły telefon z Bluetooth’em. Po wczytaniu fotografii mamy wiele możliwości jej edycji. I tak na przykład możemy dodać do zdjęcia jedną z wielu ramek czy też korzystając z ekranowej klawiatury podpisać fotografię. Jeśli mamy ochotę zamienić rysik w kredkę, również testowana drukarka nam to umożliwi. Możemy rysować po obrazku w wielu kolorach. Znajdziemy również bogatą bibliotekę clipartów do wykorzystania przy upiększaniu zdjęć.

HP Photosmart A646 Compact

Opcji i dodatków jest sporo. HP Photosmart A646 umożliwia nam tworzenie albumów, kartek okolicznościowych, wydruków na papierze panoramicznym, czy też opcję druku zdjęć paszportowych/ legitymacyjnych w kilku formatach. Do zabawy serdecznie zapraszamy. A co jeśli chcemy wydrukować coś bezpośrednio z komputera? Żaden problem do momentu, gdy podłączymy drukarkę do naszego pc’ta. Gdzie są sterowniki??? Otóż jakże miłe zaskoczenie! Photosmart A646 po podłączeniu do komputera przez kabel USB, wykrywany jest jako napęd CD-ROM, na którym to znajdziemy upragnione sterowniki. Sprawia to, że urządzenie jest samowystarczalne. Nie zgubimy już płyty z driverami. Instalacja jest banalnie prosta – ogranicza się do dwukrotnego kliknięcia na pliku setup.exe oraz postępowaniu wg komunikatów wyświetlanych przez sam komputer jak i drukarkę. I tu niestety wspomniany wcześniej problem – brak języka polskiego w menu urządzenia.

Podsumowanie

HP Photosmart A646 Compact, to ciekawa propozycja do użytku domowego. Małe gabaryty w połączeniu z prostotą obsługi oraz sporą liczbą interfejsów i opcji edycji to niewątpliwe zalety tego modelu. Niestety, koszt wydruku jednej odbitki ogranicza zastosowanie urządzenia na większą skalę. Świetnie się jednak sprawdzi podczas imprezy ze znajomymi, czy przy okazji rodzinnej uroczystości, gdy chcemy obdarować bliskich pamiątkową fotografią.

blog comments powered by Disqus
HP Photosmart A646 Compact