PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaki powerbank solarny? |TOP 5|

Samsung Story Station 1TB

Samsung Story Station to proste i tanie rozwiązanie do przechowywania dużej ilości ważnych danych, dla domowych użytkowników. Ładna i stylowa konstrukcja urządzenia z pewnością urozmaici niejedno biurko w domu lub biurze.

Samsung STORY Station

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • elegancki design
 • dobry stosunek cena/pojemność dysku
WADY
 • głośny i długi rozruch dysku
 • brak możliwości wyłączenia świecącej diody

Dysk twardy Samsung StoryStation 1TB jest z pewnością komponentem, który ma dla użytkownika bardzo istotne znaczenie. Nasze pliki, niekiedy bezcenne, powinny być zatem składowane na nośnikach najlepszej jakości, które zminimalizują ryzyko ich utraty. W gąszczu modeli zewnętrznych „twardzieli” zwrócimy dzisiaj uwagę na pozycję Samsung’a, model Story Station o pojemności 1TB.

Samsung Story Station 1TB

Co w pudełku?

Producent umieścił w zestawie następujące elementy:

 • dysk zewnętrzny Samsung Story Station 1TB - zasilacz sieciowy
 • kabel USB
 • płyta CD z oprogramowaniem
 • skrócona instrukcja obsługi

Wnętrze pudełka zostało wzbogacone o specjalnie wyprofilowaną kartonową osłonę, która zabezpiecza dysk przed uszkodzeniem.

Samsung Story Station 1TB

Wygląd / Obudowa

Korpus urządzenia o przekątnej 3,5” wykonany jest z plastiku oraz szczotkowanego aluminium umożliwiającego odprowadzanie ciepła na zewnętrz. Story Station stoi stabilnie na podgumowanych nóżkach, które zabezpieczają przed ślizganiem się urządzenia po powierzchni blatu. Umieszczony w przedniej części potencjometr ON/OFF oprócz funkcji włączenia/wyłączenia służy również do regulacji natężenia światła, generowanego przez białą diodę. Jej zadaniem jest sygnalizacja pracy dysku oraz niejako funkcja dekoracyjna, która podnosi walory estetyczne. Promień światła jest skierowany w dół, przez co nie będziemy oślepiani refleksami świetlnymi. Z tyłu umieszczono gniazdo USB oraz zasilające, co jest raczej standardowym rozwiązaniem.

Samsung Story Station 1TB

Urządzenie nie wybiega poza standardowe wymiary zewnętrznych dysków twardych, które przy masie nieco ponad 900 gram komponują się bardzo dobrze.

Pojemność / Podczas pracy

Prezentowany model został wyposażony w 1 TB (1000GB) pamięci użytkowej. Po sformatowaniu dysku, otrzymujemy do dyspozycji ok. 931,5 GB pamięci do zapisu. Taka wielkość wg obliczeń Samsunga pozwala na pomieszczenie (zamiennie):

 • do 250,000 utworów w formacie mp3
 • do 440 godzin filmów w formacie DVD
 • do 120 godzin filmów w jakości HD

Prędkość obrotu talerzy wynosi 5400obr/min, a bufor – 32MB. Biorąc pod uwagę przeznaczenie dysku, jako sprzęt do backup’u danych, to wartości te są wystarczające.

Samsung Story Station 1TB

Jako, że kieszeń korzysta ze złącza USB 2.0, to teoretyczna prędkość przesyłu wynosi 480Mbit/s. Realnie spodziewajmy się transferu na poziomie około 35MB/s.

W trakcie odczytu/zapisu dysk pobiera prawie 10W, jednakże pobór mocy spada blisko o połowę, gdy dysk pozostaje w stanie jałowym. Przy całkowitym wyłączeniu dysku, ale pozostawieniu wtyczki w gniazdu, dysk będzie nadal pobierał moc 0,1W. Pamiętanie o wyłączeniu wtyczki z gniazdka po skończeniu korzystania z urządzenia pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu złotych w skali roku na rachunkach za prąd. W trybie jałowym dysk jest praktycznie niesłyszalny. Samsung STORY Station da o sobie znać lekkim szumieniem podczas procesu zapisu/odczytu. Warto również wspomnieć, iż urządzenie przechodzi automatycznie w stan czuwania po 5 min. bezczynności. Powyższa funkcjonalność wpływa na mniejsze zużycie energii, co jest przejawem polityki prowadzonej na korzyść ochrony środowiska.

Funkcjonalność / Aplikacje

Dysk twardy posiada w zanadrzu kilka ciekawych funkcjonalności. Przykładowo, dzięki aplikacji AutoBackup urządzenie będzie tworzyło kopię naszych danych w czasie rzeczywistym lub zgodnie z preferencjami użytkownika. Kopie danych możemy przechowywać bezpiecznie, dzięki wsparciu aplikacji SafetyKey. Z kolei Samsung SecretZone pomoże w utworzeniu wirtualnej partycji, która dzięki możliwości ustawienia hasła zabezpieczy poufne pliki i foldery.

Samsung Story Station 1TB

Warto przy tym wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Dysk jest sformatowany w formacie FAT32, zatem nie możemy archiwizować plików, których wielkość przekracza 4GB. Przed rozpoczęciem archiwizowania danych warto więc skorzystać z dołączonej aplikacji i przekonwertować system plików na NTFS. W innym przypadku problem pojawi się przy pierwszej próbie zachowania choćby pliku ISO z filmem DVD.

Podsumowanie

Samsung STORY Station jest pozycją dla osób, które planują powiększyć przestrzeń dyskową, a nie dysponują dużymi środkami finansowymi. Cena urządzenia oscyluje w granicach 340 zł, co z pewnością docenią osoby, dla których aspekty finansowe mają bardzo istotne znaczenie. Ładna i stylowa konstrukcja urządzenia z pewnością urozmaici niejedno biurko w domu lub biurze.

blog comments powered by Disqus
Samsung Story Station 1TB