PODPOWIEDZI:

Test Epson EB-U05 - Uniwersalny Projektor do Domu i Biura

Epson w swoim portfolio posiada oprócz drukarek, wiele dobrej klasy projektorów podzielonych na różne segmenty definiujące sposób ich wykorzystania. Dziś testujemy model EB-U05, który z założenia jest urządzeniem biurowym, jednak tak uniwersalnym, że według producenta z powodzeniem sprawdzi się również przy użytkowaniu domowym.

Epson EB-U05

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Mocna lampa
  • Długa żywotność
  • Dobre kolory
WADY
  • Brak torby transportowej
  • Słaba czerń
  • Głośność pracy

Myśląc o zakupie takiego urządzenie, trzeba przygotować ok. 2700 zł, ale kupując do firmy i odliczając VAT, wyjdzie ok. 2200 zł netto - a więc cena najtańszych projektorów domowych. Zobaczmy, co dostajemy w tej kwocie.

Opis projektora Epson EB-U05

W oryginalnym opakowaniu, poza projektorem, dostajemy kabel zasilający, kabel do podłączenia komputera, lecz nie hdmi, tylko zwykły d-sub 15-pinowy, zwany również VGA oraz pilot. Pilot jest bardzo podobny do wszystkich pilotów od niedużych konstrukcji tego producenta. Niestety jest już się czego czepiać. Sprzęt niby ma być i do domu, i do biura, a torby transportowej nie ma.

Nasz główny sprzęt prezentuje się estetycznie i nowocześnie. Wykonanie to cienkie plastiki, które może i przy pierwszym kontakcie mogą wydać się nieco słabej jakości, lecz znając i ten i inne modele z tej serii raczej o jakość się nie obawiam. Z przodu obiektyw schowany za przesłoną, obok kratka wylotu powietrza, na jednym z boków znajdziemy również kratkę, przez którą nasz sprzęt zasysa niezbędne do chłodzenia powietrze, tu znajduje się też filtr, który co ok. 500 h należy wyczyścić.

Góra to regulacja obiektywu w zakresie ostrości i wielkości obrazu, suwak odpowiadający za korekcję bocznego trapezu oraz wszelkie przyciski do sterowania.

Z tyłu znajdujemy wszelki złącza. Opcji połączeń jest sporo, bo poza dwoma wejściami cyfrowymi HDMI jest wejście komputerowe VGA oraz dwa wejścia USB. I tak. To wejście USB typu B, służy do przesyłania obrazu z komputera, a USB typu A, do podłączenia dodatkowego modułu bezprzewodowego. Poza tym nieco już archaiczne złącza kompozytowe Video i Audio. Tak, audio też ponieważ w środku jest głośnik, nieduży, ale nieco lepszy niż ten w laptopie.

Przód projektora Epson EB-U05

Dane techniczne projektora Epson EB-U05

Dane techniczne – rozdzielczość 1920x1200 px, jasność 3400 Ansi lumenów, technologia tworzenia obrazu, jak to w Epsonie - bez zmian 3LCD.

Producent chwali się również kontrastem dynamicznym na poziomie 15000:1 oraz bardzo długą żywotnością lampy aż do 10 000 h w trybie Eco.

Teraz przełóżmy te dane na rzeczywistość. 3400 Ansi lumenów w technologii LCD jest to bardzo duża wartość, tym bardziej, że podana jasność tyczy się nie tylko białego, a wszystkich kolorów - za to duży plus.

Poza tym, tak jak nie lubię wyróżniać, która technologia jest lepsza czy LCD, czy DLP, bo i jedna i druga ma swoje plusy i minusy, to należy pamiętać o tym, że to właśnie LCD, dzięki większej jasności kolorów potrafi nieco dokładniej je odwzorować i nie przekłamuje kolorów projekcji w stosunku do tych, które widzimy na referencyjnym monitorze.

Co nam to mówi? Że ten sprzęt sprawdzi się dobrze tam gdzie trzeba wyświetlać np. grafiki, banery, projekty lub zdjęcia, wszędzie tam gdzie właśnie odpowiedni dobór kolorów ma znaczenie.

Nóżka Epson EB-U05

Jak sprawdzi się w warunkach domowych? Na pewno bardzo dobrze w mocno kolorystycznych scenach, będzie też fajnym rozwiązaniem do gier, do sportu lub dla dzieci do bajek.

Niestety jeden minus jest. W tym przedziale cenowym projektory LCD mają widocznie gorszą czerń od projektorów DLP, tym bardziej przy tak dużej mocy lampy. Czyli w ciemnych filmowych scenach, może to nieco doskwierać.

Wspomniana wcześniej rozdzielczość – wartość nominalna to 1920x1200 px, ale często w danych producenta możemy znaleźć też określenie Full HD. Dlaczego tak jest?

Moim zdaniem jest to właśnie ukłon w stronę tych, którzy chcą kupić projektor do biura, ale na weekend lub wieczorami zabierać go do domu i cieszyć się filmami na dużym ekranie. Dlaczego? 1920x1200 jest to rozdzielczość, która w wysokiej wartości odzwierciedla format obrazu 16:10. Będzie on spójny z większością biznesowych laptopów, monitorów lub ekranów.

Jednak jak widać, jest ona bardzo bliska do domowej Full HD czyli 1920x1080 px, nawet wyższa niż Full HD. Dlatego jeżeli chcemy oglądać filmy, wystarczy w menu przestawić format obrazu na 16:9, co da nam natywną rozdzielczość właśnie Full HD.

Lewy bok Epson EB-U05

Funkcjonalność projektora Epson EB-U05

Wiemy już, że pod względem rozdzielczości i jasności projektor daje radę tak samo w biurze, jak i w domu. Co jeszcze liczy się w takim sprzęcie?

Mobilność – wiadomo że w biurze zdarza się, że projektor przenosimy z sali do sali, ba, zdarza się także, że projektor musimy zabrać do klienta i zrobić prezentację poza swoim miejscem pracy. No a chcąc także skorzystać z niego w domu, łapiemy pod pachę i oddajemy dopiero po weekendzie.

Epson waży 2.8 kg i nie straszy wymiarami, więc transportowanie go równa się z transportowaniem 15-17-calowego laptopa, czyli tragedii nie ma, chociaż można na rynku znaleźć mniejsze konstrukcje, brakuje mi tylko tej torby w zestawie.

Plusem jest zamykany obiektyw, co ustrzeże go przed ewentualnymi uszkodzeniami w transporcie.

Ustawienie – z góry duży plus za zastosowane tu rozwiązania – trzy regulowane nóżki, tylne pozwalają dobrze ustawić poziom, a przednia wysokość wyświetlanego obrazu. Szybki start i chłodzenie są również niewątpliwą zaletą, już po kilku sekundach od wyłączenia, można go odłączyć od prądy i pakować po prezentacji.

Prawy bok Epson EB-U05

No i te ustawienia geometrii – w większości projektorów tej klasy, producenci oferują co najwyżej korekcję trapezu w pionie. W naszym Epsonie EB-U05, jest również korekcja pozioma, jak i regulacja rogów. Dzięki temu, małe ma znaczenia czy projektor stoi dokładnie na wprost ekranu czy nieco z prawej lub lewej, gdyż obraz i tak możemy dokładnie wyregulować.

Głośność pracy – tu niestety Epson niczego nie poprawił i nasz model wypada pod tym względem nie najlepiej. Tak jak w biurze nie ma dużego znaczenia czy słychać wentylator projektora, to przy użytkowaniu domowym w normalnym trybie jasności lampy, możemy co najwyżej pooglądać mecz ze znajomymi, gdzie i tak wspólnie się przekrzykujemy albo puścić dzieciom bajkę. Do filmu dopiero tryb ekonomiczny jest akceptowalny.

Jakość obrazu projektora Epson EB-U05

Jakość obrazu – tak jak mówiłem wcześniej teoretycznie. Układ LCD powoduje że kolory są mocne, dokładne i ostre. Epson nie oszczędza też na obiektywach, dlatego jesteśmy w stanie precyzyjnie wyostrzyć obraz nie tylko na środku, ale również na rogach obrazu. Nie brakuje jasności, nie brakuje nasycenia, obraz jest żywy i oferuje bardzo pozytywne doznania wizualne.

Wyświetlając drobne tabelki czy grafiki nie będziemy zawiedzeni, nawet przy sporym oświetleniu pomieszczenia.

Porty Epson EB-U05

W menu możemy wybrać sobie odpowiadający nam tryb obrazu od naturalnego, przez dynamiczny po kinowy. Możemy również ręcznie wyregulować wszelkie ustawienia.

Przechodząc do trybu pracy w domu. Fajnie się gra, nawet przy ciemnych scenach, dobrze odwzorowuje elementy animowane oraz mocno nasycone. Sport taki jak piłka nożna czy skoki narciarskie ogląda się komfortowo i nie brakuje jasności czy szczegółów. Tak jak wspomniałem wcześniej, można przyczepić się nieco do niedużej czerni lecz w zasadzie jest to problematyczne przy ciemnych scenach w filmach. Poza tym uważam, że jest to bardzo przyjemny produkt.

Podsumowanie testu Epson EB-U05

Myślę że jeśli nie mamy zbyt wygórowanych wymagań, to pomimu kilku drobnych uwag jest to udany produkt i rzeczywiście spełnia swoje założenie. Główne, jako niedrogi projektor biznesowy – jak najbardziej. Jak sprawdza się jako urządzenie domowe? Myślę, że patrząc przez pryzmat ceny i niedociągnięć innych producentów, również znajdzie tu swoje miejsce.

Ocena projektora Epson EB-U05

blog comments powered by Disqus
Test Epson EB-U05 - Uniwersalny Projektor do Domu i Biura