PODPOWIEDZI:

Recenzja Q.U.B.E. 2 – Więcej i lepiej!

Portal zapoczątkował modę na gry logiczne z perspektywy pierwszej osoby. Za Valve poszli inni developerzy, którzy zaczęli tworzyć podobne gry. Muszę przyznać, że bardzo spodobały mi się te produkcje. Jedną z nich była gra Q.U.B.E, która doczekała się kontynuacji. To właśnie sequelem będę zajmował się w tej recenzji, do której zapraszam!

Q.U.B.E. 2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Robi dobre pierwsze wrażenie
  • Pod każdym względem lepsza od poprzedniej części
  • Nowe zagadki logiczne
  • Fizyka
WADY
  • Powtarzalna
  • Brak znajdziek
  • Brak polskiej wersji językowej

Historia

Pierwsza część gry Q.U.B.E. była bardzo uboga w warstwę fabularną. Twórcy wydali poprawioną część, z podtytułem Directors Cut, która to wzbogaciła historię. Nie była ona jakaś porywająca, ale wzbudzała u gracza niepokój i zdezorientowanie. Podobnie zaczyna się akcja w kontynuacji. Już na początku trafiamy na nieznaną planetę, na które panuje niebezpieczna burza. Nasza główna bohaterka Amelia Cross, trafia do wnętrza tajemniczego sześcianu. Historia rozwija się po przez dialogi z Emmą Sutcliffe oraz przez dziwne statuy. Twórcom udało się ponownie utrzymać klimat tajemnicy oraz zaintrygować gracza. Szkoda tylko, że sama produkcja nie doczekała się kinowej polskiej wersji językowej.

Q.U.B.E 2 - Historia jest zdecydowanie lepsza niż w pierwszej części

rozgrywka

Rozgrywka aż tak bardzo nie różni się od pierwszej części. Ponownie zadaniem gracza jest rozwiązywanie zagadek logicznych i kolejne odkrywanie pomieszczeń. Q.U.B.E. 2 jest jednak bardziej filmową opowieścią. Sporo plansz jest pustych, jednak niezwykle budują klimat swoją oprawą graficzną. Jest zdecydowanie więcej dialogów oraz gra robi zdecydowanie lepsze wrażenie niż poprzedniczka.

Q.U.B.E 2 - W grze pojawiają się też mroczniejsze plansze

Grę przechodzi się niezwykle szybko i bez problemów. Zagadki logiczne nie są zbyt trudne i zazwyczaj posiadają jeden sposób rozwiązania. Ponowie przyjdzie nam manipulować obiektami, przy pomocy trzech zdolności. Funkcje naszej rękawicy rozwijamy podczas gry. Nowością są nowe przedmioty i zagadki, polegająca na niszczeniu ścian czy podpalaniu. Nowości niezwykle wpływają na lepszy odbiór gry. Poprzednia część była dość sterylna i monotonna.

Q.U.B.E 2 - Grafika jest naprawdę piękna

grafika

Q.U.B.E. 2 działa na najnowszej wersji silnika Unreal Engine. Czwarta część dała bardzo dużo fajerwerków graficznych, które cieszą oko. Szczególnie podobały mi się, późniejsze plansze z dziką przyrodą. Były one niezwykle klimatyczne i bardzo piękne. Otoczenia zmienia się wraz postępem w fabule. Z początkowych sterylnych pomieszczeń, natrafiamy na te mroczniejsze i bardziej zdewastowane. Fizyka także stoi na wysokim poziomie, na niej bazuje wiele zagadek logicznych w tej produkcji.

Q.U.B.E 2 - Ta karaina najbardziej przypadła mi do gustu

Polecane zestawy komputerowe >>>

sterowanie

Do komfortowego grania wystarczy nam klawiatura i mysz. Nie jest to strzelanina akcji, w której liczy się refleks gracza. Większość zagadek da się rozwiązać w logiczny sposób. Nie jest wymagane wykorzystywanie elementów zręcznościowych. Dlatego całkiem miłym doznaniem jest granie na padzie. W Q.U.B.E. 2 nie musimy się nigdzie spieszyć, przechodząc grę po raz pierwszy. Dlatego śmiało możemy zagrać na padzie, jeżeli chcemy polepszyć swoje umiejętności grania na kontrolerze. Pomimo bogatego świata, w Q.U.B.E. 2 zabrakło mi znajdziek. Rozglądanie się w późniejszych momentach rozgrywki nie ma sensu, gdyż i tak nie znajdziemy nic ciekawego. Trochę szkoda, że twórcy nie pokusili się o dodatkowe elementy poboczne.

Q.U.B.E 2 - Nietypowe statuy rozbudowywują historię

Podsumowanie

Q.U.B.E. 2 bardzo się zmienił względem pierwszej części. Twórcy pod każdym względem stworzyli lepszą odsłonę od poprzedniej. Historia jest bardziej rozbudowana, zagadki logiczne sprawiają większą przyjemność oraz są bardziej urozmaicone. Do tego dochodzą nowe elementy rozgrywki, które dają graczowi ciągły system postępu. Pomimo sporego progresu względem pierwszej części, twórcy nie popisali się w dodatkowych wyzwaniach. Brakuje systemu znajdziek, dalsza eksploracja otoczenia praktycznie nie ma sensu oraz panuje spora powtarzalności. Często trafiając do nowej lokacji, znajdujemy się w głównym holu, w którym musimy rozwiązać mniej skompilowane zagadki, aby dostać się do tych trudniejszych. Jeżeli jednak lubicie gry logiczne z perspektywy pierwszej osoby, to gorąco polecam Q.U.B.E. 2, pomimo mankamentów bawiłem się świetnie!

Q.U.B.E 2 - Nie może brakować zagadek logicznych

blog comments powered by Disqus
Recenzja Q.U.B.E. 2 – Więcej i lepiej!