PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaka ręczna pilarka tarczowa?

Nikon D3000 - Idealny Aparat Dla Początkujących

Nikon D3000 jest idealnym aparatem dla początkujących. Mimo braku trybu Live View, który mógłby być pomocny przy przejściu z fotografowania kompaktem, praktycznie każdy poradzi sobie z obsługą tej lustrzanki dzięki wbudowanemu przewodnikowi. Bardzo dobra ergonomia, nieprzytłaczające wyposażenie, 11-polowy autofokus – w tych cechach tkwi siła tego korpusu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • tryb przewodnika po aparacie
  • 11-polowy autofokus z funkcją śledzenia ostrości
  • wydajny tryb seryjny
  • możliwość sterowania pilotem
WADY
  • brak trybu Live View
  • niezbyt szybki zapis na kartę

Nikon D3000 to mała, zgrabna i prosta w obsłudze lustrzanka cyfrowa przeznaczona dla początkujących fotoamatorów. Urządzenie dysponuje trzycalowym monitorem LCD, matrycą formatu APS-C o rozdzielczości 10,2 megapiksela, 11-polowym autofokusem i trybem podręcznika, który służy pomocą rozpoczynającym przygodę z fotografią. Aparat jest w sprzedaży od sierpnia 2009 roku w sześciu różnych konfiguracjach. Można go nabyć jako sam korpus lub w zestawie z obiektywami (w tym ze stabilizacją optyczną), przy czym dwa z nich to komplety składające się z dwóch zoomów.

Nikon D3000

Co w zestawie?

W zestawie z aparatem otrzymujemy korpus D3000, osłony bagnetu, celownika optycznego i sanek gorącej stopki, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem. D3000 jest stosunkowo lekkim (485 g) i raczej niewielkim korpusem (126 x 97 x 64 mm) wykonanym z tworzywa sztucznego, którego wszystkie elementy korpusu są dobrze spasowane. Uchwyt jest niewielki, lecz dobrze wyprofilowany, zabrakło natomiast okładzin antypoślizgowych.

Nikon D3000

Funkcjonalność

Ten model Nikona jest adresowany przede wszystkim do początkujących. Dlatego też korpus nie jest naszpikowany przyciskami, a na pokrętle wyboru trybu zagościła pozycja o nazwie GUIDE. Producent zdecydował też o użyciu matrycy CCD a nie CMOS, i to takiej, która jest używana już dość długo. Nie oznacza to jednak, że D3000 nie korzysta z żadnych bardziej zaawansowanych rozwiązań. Przede wszystkim chodzi o system autofokusa, który składa się z 11 pól z jednym czujnikiem krzyżowym i dysponuje funkcją śledzenia ostrości. Poza tym lustrzanka została wyposażona w procesor obrazu Expeed, który stosowany jest obecnie we wszystkich – łącznie z profesjonalnymi – korpusach Nikona.

Nikon D3000

Zastosowana w Nikonie D3000 matryca CCD formatu APS-C (czyli o proporcjach 3:2 i wymiarach fizycznych 23,6 x 15,8 mm) o rozdzielczości 10,2 megapiksela pozwala na wykonywanie zdjęć, które można dość swobodnie powiększać lub kadrować. Sensor jest wyposażony w filtr dolnoprzepustowy, który służy także jako mechanizm do czyszczenia go. Przeszkodą w fotografowaniu za pomocą D3000 nie będzie też słabe oświetlenie, bowiem choć aparat ma standardowo dostępną czułość 1600 ISO, to można ją podnieść do 3200 ISO (z krokiem 1 EV). Użytkownik ma możliwość zdefiniowania maksymalnego poziomu podbicia oraz progu wyzwolenia (czas ekspozycji) tego mechanizmu. Sterowanie czasem otwarcia migawki odbywa się w zakresie od 1/4000 do 30 s; można także używać trybu B.

Nikon D3000 zapisuje obrazy w plikach RAW, JPEG lub w obu jednocześnie o maksymalnej rozdzielczości 3872 x 2592 pikseli (w sumie do wyboru są trzy wielkości). Ponieważ lustrzanka jest przeznaczona dla najniższego segmentu rynku, to nie wbudowano w nią ani funkcji pozwalającej na rejestrację wideo, ani trybu Live View. Wszystkie pliki są przechowywane na kartach SD/SDHC.

Nikon D3000

Jak już wspomniano, aparat nie został bogato wyposażony w klawisze – producent umożliwił sterowanie przyciskami tylko dla tych funkcji, które są kluczowe dla procesu fotografowania. Budowa korpusu nie odbiega przy tym od standardu przyjętego przez Nikona, co skutkuje bardzo dobrą ergonomią. D3000 został wyposażony w wyświetlacz LCD z regulacją jasności o przekątnej trzech cali, rozdzielczości 230 tys. pikseli. Wizjer (z korektorem wady wzroku w zakresie od -1,7 do 0,5 dioptrii) pokrywa 95% kadru i wyświetla wszystkie informacje o najważniejszych nastawach mających wpływ na ekspozycję.

Zastosowany w modelu D3000 innowacyjny tryb podręcznika upraszcza konfigurację aparatu i wskazuje poprawny sposób robienia zdjęć, ułatwiając początkującym fotografom pełne wykorzystanie potencjału lustrzanki cyfrowej. Dlatego też wyróżnienie go na pokrętle wyboru trybu ma uzasadnienie. Przygotowany przez Nikona przewodnik prowadzi użytkownika krok po kroku przez najważniejsze funkcje aparatu. Klarowny podział na trzy części (fotografowanie, wyświetlanie i usuwanie oraz ustawienia) powoduje, że szybko można dotrzeć do pożądanych informacji. W części traktującej o fotografowaniu jest sekcja poświęcona programom tematycznym, opcjom zaawansowanym (można się o sposób postępowania, który doprowadzi do konkretnego efektu, np. małej głębi ostrości) i sterowaniem migawką (np. tryb seryjny, samowyzwalacz).

Nikon D3000

Nowy korpus został także wyposażony w zmodyfikowane menu z większymi i prostszymi elementami, w którym zamiast tekstu stosowane są symbole graficzne – to metoda zapożyczona z modeli kompaktowych. Informacje na ekranie są też różnie wyświetlane w zależności od położenia aparatu, nie trzeba więc się wysilać, żeby przeczytać wyświetlane dane. Do szybkiej aktywacji menu z najważniejszymi ustawieniami służy przycisk o nazwie i – użytkownik nie musi zagłębiać się w całe menu, żeby zmienić istotne nastawy.

Najlepsze lustrzanki >>>

Nikon D3000 dysponuje także całkiem niezłym trybem zdjęć seryjnych. W jednym cyklu można zapisać nawet 100 obrazów w pełnej rozdzielczości (ale wyłącznie w plikach JPEG) rejestrowanych w tempie trzech klatek na sekundę. Użytkownicy mogą również nie tylko ręcznie ustawić balans bieli, ale także skopiować go z już istniejącej fotografii.

Nikon D3000

Tradycyjnie już w aparatach Nikona umieszczana jest funkcja Active D-Lighting wspomagająca przy wykonywaniu fotografii z kontrastowymi motywami. Jej odmiana – pod nazwą D-Lighting – jest dostępna w menu dla już zarejestrowanych zdjęć. Zresztą D3000 ma dość rozbudowane menu poświęcone retuszowi fotografii. Bez importowania zdjęć do komputera można za jego pomocą wprowadzić sporo różnych poprawek, np. zmienić balans kolorów, użyć różnych filtrów i efektów, nałożyć dwa obrazy na siebie czy utworzyć ze zdjęć filmy poklatkowe.

Nikon D3000

Podsumowanie

Nikon D3000 jest świetnym aparatem dla początkujących. Mimo nieobecności trybu Live View, który mógłby być pomocny przy przejściu z fotografowania kompaktem, praktycznie każdy poradzi sobie z obsługą tej lustrzanki dzięki wbudowanemu przewodnikowi. Bardzo dobra ergonomia, nieprzytłaczające wyposażenie, 11-polowy autofokus – w tych cechach tkwi siła tego korpusu.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Nikon D3000 - Idealny Aparat Dla Początkujących