Laptopy biznesowe to dosyć nietypowa gałąź - często kosztują krocie, a wydajnościowo często są na równi z laptopami za kilkukrotnie mniejszą kwotę. W takim razie pytanie brzmi - za co tak naprawdę płacimy tak ogromne, często pięciocyfrowe, kwoty? W dzisiejszej recenzji chciałbym Wam pokazać Lenovo Thinkpad X1 Carbon z I7-7500U za ponad 8000 zł. Aktualną cenę notebooka znajdziesz pod tym linkiem >>
Wygląd Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Seria Lenovo Thinkpad wyróżnia się dosyć nietypowym designem. W przeciwieństwie do większości producentów, którzy pakują do swoich produktów ogromną ilość aluminium oraz wszelkich “chromowanych” części, Thinkpad wyróżnia się skrajnie minimalistycznym designem.
Cały laptop jest pokryty obudową wykonaną z włókna węglowego w czarnym macie. Z tyłu znajdziemy napis “Thinkpad”, gdzie kropka nad “i” jest podświetlana na czerwono. Po otwarciu od razu w oczy rzuca się 14-calowy ekran z bardzo małymi ramkami dookoła, klawiatura o dosyć wysokim profilu i sporej przestrzeni między przyciskami, jak i czerwony trackpoint i szklany touchpad. Laptop robi wrażenie bardzo minimalistycznego i mi osobiście - bardzo się podoba.
Nad touchpadem zobaczymy trzy fizycznie przyciski, które idealnie sprawdzają się, kiedy używamy legendarnego trackpointa. Trzeba wspomnieć jednak, że matowa obudowa wprost uwielbia nasze palce i jesteśmy w stanie zobaczyć na niej każdy nasz odcisk.
Ekran Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Wyjątkowo zaczniemy od najgorszej części tego laptopa, czyli ekranu. Producent zastosował w tym modelu matrycę IPS o rozdzielczości 1080p oraz odświeżaniu 60 Hz. Sam ekran jak i ramki wokół niego jest wykonany wprost wspaniale, jednak sama matryca nie porywa. Oprócz dobrych kątów widzenia otrzymujemy wyświetlacz, który równie dobrze znajdziemy w o wiele tańszym sprzęcie.
Zaczniemy jednak od paru faktów.
- Po wyjęciu z pudełka średnie delta E (Odwzorowanie kolorów) testowanego egzemplarza wyniosło 3,31, co jak na klasę laptopa jest wynikiem średnim.
- Pokrycie przestrzeni barwowych wyniosło 80,4% dla sRGB oraz 57,4% dla Adobe RGB - jest to wynik średni, z pewnością nie jest to matryca do grafiki i obróbki kolorów.
- Gamma utrzymuje się na poziomie 2,2, a temperatura barwowa wynosi średnio 7000K.
- Maksymalne podświetlenie Lenovo Thinkpad X1 Carbon to 281 kandeli, a nierównomierność podświetlenia zamyka się w 7%, czyli wszystko w normie.
Klawiatura i touchpad Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Klawiatura w testowanym urządzeniu była jedną z najlepszych klawiatur jakie miałem okazje używać w laptopach. Wysoki profil w połączeniu z większym odstępem między klawiszami pozwala nam używać tej klawiatury wyjątkowo szybko i dokładnie.
Z pewnością jest to jeden z największych plusów Thinkpada X1 Carbon. Touchpad również zasługuje na moje gratulacje. Pokryty szkłem touchpad działa bardzo dokładnie i nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z gładkością szkła. Warto również wspomnieć o tradycyjnym trackpointcie, który jest użyteczny, jednak trzeba go po prostu lubić oraz spędzić trochę czasu by nauczyć się go dokładnie użytkować.
Wnętrze i możliwy upgrade Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Rozkręcenie laptopa to sprawa wykręcenia 5-ciu śrubek oraz podważenia paru zawiasów. W środku zobaczymy bardzo dobrze zagospodarowane miejsce tego bardzo małego i lekkiego, ledwo 1,2 kilogramowego, laptopa. Niestety upgrade nie jest tutaj możliwy. Pamięć RAM jest wlutowana i nie zauważyłem jakichkolwiek dodatkowych slotów na dyski M.2.
W środku znajdziemy procesor I7-7500U, zintegrowaną grafikę Intel 620, 8 GB RAM’u single channel oraz bardzo szybki dysk NVME od Samsunga o pojemności 512 GB, który robi kawał dobrej roboty. Oprócz tego widoczna jest bateria o pojemności 57WH, o której to będziemy jeszcze sporo pisać.
Przyjmując jak mały i lekki jest to laptop ilość portów pozytywnie zaskakuje. Z lewej strony znajdziemy 2 porty USB-C Thunderbolt, HDMI oraz mini DisplayPort, do którego dostajemy przejściówkę na RJ45. Z prawej strony znajdziemy pełnoprawny USB 3 typu A oraz port jack. Dodatkowym smaczkiem jest specjalny slot z tyłu na kartę microSD albo nano Sim, dzięki czemu możemy prosto z laptopa używać internetu LTE - Bardzo interesująca opcja na wyjazdy.
Wydajność, bateria i kultura pracy Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Codzienne użytkowanie tego laptopa należy do bardzo przyjemnych przeżyć. Sprzęt działa wyjątkowo szybko i responsywnie, a to wszystko dzięki zastosowaniu bardzo szybkiego dysku SSD. W przypadku gier niestety nie jest tak kolorowo - ale co się dziwić, raczej nie kupujemy tego typu urządzeń do gier.
Gdybyśmy się uparli to bez problemu odpalimy CS:GO na najniższych w 720p w średnio 60 klatkach, albo Fortnite’a w podobnym klatkażu czy GTA V działającego w 30, czasem 40 klatkach. Niestety, ale zintegrowana grafika nie pozwala nam na więcej.
Bateria Lenovo Thinkpada jest jego największym plusem. Podczas oglądania filmów na Youtube czy przeglądania internetu laptop wytrzymał ponad 9 godzin ciągłego użytkowania. Jest to wynik wyjątkowo dobry i pod względem wykorzystania baterii ten laptop aktualnie wiedzie u mnie prym. Dodatkowo ładowanie baterii również trwa bardzo krótko - w godzinę naładujemy ponad 78 procent baterii, a do 100 procentowego naładowania potrzebujemy około 2 godzin i 20 minut.
Kultura pracy to następny wielki plus urządzenia. Podczas codziennego użytkowania laptop jest bardzo cichy i praktycznie bezgłośny, w przypadku obciążenia go do 100 procent jesteśmy w stanie usłyszeć pracujący wentylator, jednak raczej nikomu nie będzie on przeszkadzał.
Podsumowanie testu Lenovo Thinkpad X1 Carbon
Lenovo Thinkpad X1 Carbon to sprzęt dla określonych odbiorców. Jeśli szukasz laptopa bardzo małego, chudego i mobilnego, który bardzo długo działa na baterii, a dodatkowo ma sensowne podzespoły, jest to wybór dla Ciebie.
Pamiętajcie tylko, że laptopy z 8. generacją procesorów intela są już dostępne, więc gdybym miał coś kupować to definitywnie z nowym procesorem. Laptop ma wiele plusów, a jego jakość wykonania i teoretyczna odporność na upadki, mróz, piasek czy zalanie pewnie wielu przemówią do wyobraźni. Ten laptop to istna perełka. Perełka, za którą trzeba jednak sporo zapłacić.