PODPOWIEDZI:

Epson Stylus Office BX310FN

Epson Stylus Office BX310FN to ciekawa propozycja urządzenia wielofunkcyjnego, który został wyposażony w niezbędne funkcje. Jest to propozycja dla małego biura, które doceni możliwości druku za pośrednictwem sieci.

Epson Stylus Office BX310FN

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • kopiowania/skanowania/faksowania
  • 5 klawiszy szybkiego wyboru numeru
  • niski koszt wydruku pojedynczej strony przy zamiennikach
WADY
  • przeciętna jakość drukowanych fotografii
  • brak czytników kart pamięci i portu PictBridge

Epson wypuścił na rynek kolejne biurowe, atramentowe, urządzenie wielofunkcyjne. Epson Stylus Office BX310FN teoretycznie drukuje do 38 stron na minutę, czyli tak szybko, jak będące w sprzedaży urządzenia laserowe nie potrzebując przy tym tak dużo energii elektrycznej jak one. Dzisiaj sprawdzimy, czego można oczekiwać od urządzenia za 529 zł (wg producenta).

Epson Stylus Office BX310FN

Wygląd

Epson Stylus Office BX310FN różni się w szczegółach od całej reszty urządzeń wielofunkcyjnych oferowanych przez firmę Epson. Standardowo otrzymujemy czarną obudowę, która prezentuje się bardzo dobrze. Ten model również nie ustrzeże się po kilku dniach, śladów użytkowania na swej powierzchni. Testowany sprzęt w dalszym ciągu wyposażony jest w odsłonięty podajnik papieru, w żadnym stopniu niezapewniający ochrony przed kurzem osiadającym na papierze.

Epson Stylus Office BX310FN

Warto zauważyć, że odbiornik wydruków został zrobiony z grubszych plastików, przez co wydaje się w dotyku bardziej solidny i mniej łamliwy. Tym razem nie dostaniemy dużego kolorowego ekranu LCD – został on zastąpiony zwykłym dwuwierszowym, monochromatycznym wyświetlaczem. Wyświetla całe menu oraz informacje o druku jak i ustawieniach do wyboru. W sąsiedztwie ekranu, znajdziemy przyciski nawigacyjne, pozwalające sprawnie poruszać się po menu oraz klawiaturę numeryczną umożliwiającą obsługę faksu. Jak we wszystkich dotychczas testowanych przez nas urządzeniach wielofunkcyjnych Epsona, tak i w tym modelu obsługa bezpośrednio za pomocą panelu dowodzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna. Maksymalne wymiary testowanego urządzenia, to (szer. x głęb. x wys.) 411x460x235mm. Testowany model waży 7,6kg.

Parametry

Producent deklaruje, że Stylus Office BX310FN drukuje tekst czarno-biały z prędkością do 38 str./min., natomiast kolorowy do 20 str./min. Jak można przeczytać na stronie internetowej Epsona, "Osiągalna prędkość drukowania zależy od zastosowanego systemu operacyjnego oraz aplikacji, jak i rozdzielczości drukowania strony." Zobaczmy jak ma się to w praktyce. Nasze wyniki poniżej:

Druk monochromatyczny około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka fotograficzna66s
Fotografia39s
Tekst i obraz21s
Tekst6,5s
Robocza 6s
Druk kolorowy około 5% zadruku strony A4
JakośćCzas
Wysoka fotograficzna162s
Fotografia92s
Tekst i obraz49s
Tekst21s
Robocza 11s

Można dodać, że 10 pierwszych stron zawierających kolorowy tekst, w trybie "Tekst i obraz" uzyskamy po niemal 8 minutach. Po zmianie trybu na sam "Tekst" czas potrzebny na wydruk 10 stron spada do 3 minut.

Epson Stylus Office BX310FN

W omawianym modelu, skaner o rozdzielczości optycznej 1200x2400dpi, pozwala skanować i kopiować dokumenty w czerni i w kolorze. Przykładowo, całą stronę tekstu w trybie monochromatycznym w standardowej jakości Epson Stylus Office BX310FN skopiuje w czasie 6 sekund, natomiast w kolorze czas wzrasta do 25 sekund. Gdy musimy skopiować kilka stron jednocześnie, wygodnym rozwiązaniem jest podajnik ADF, dzięki któremu 10 kolorowych stron uda nam się skopiować w jakości standardowej w czasie nieco ponad 4 minut. W opcjach kopiowania znajdziemy możliwość pomniejszania/powiększania w zakresie 25 do 400% z krokiem co 1%. Urządzenie umożliwia powielanie wielokrotne do 99 egzemplarzy. Do wyboru mamy jeszcze możliwość określenia jakości kopii (robocza, standardowa oraz najlepsza) jak i formatu kopiowanego dokumentu.

Pomimo przeznaczenia do zastosowań biurowych, jak sugeruje słowo Office znajdujące się w nazwie testowanego modelu, BX310FN pozwala na wydruk fotografii w rozdzielczości 5760x1440dpi. Dla przykładu, zdjęcie formatu A4 w najlepszej jakości uzyskamy w czasie 7,5 minuty. Jakością zdjęcia te nie dorównują niestety tym drukowanym choćby na modelu Epson Stylus Photo PX650. Mimo zastosowania błyszczącego papieru wydruki są matowe.

Eksploatacja

Testowany model korzysta z pięciu oddzielnych wkładów z atramentem w kolorach: 2x black, cyan, magenta, yellow. Dzięki temu zabiegowi, czyli rozdzieleniu każdego koloru, zdecydowanie obniżają się koszty eksploatacji. W razie skończenia się danego tuszu, wystarczy wymienić tylko jego. Nie trzeba kupować od razu całego kompletu. Za pojedynczy oryginalny wkład trzeba zapłacić około 43 zł. Ceny zamienników to wydatek około 15 zł. Szacowana wydajność oryginalnych pojemników wynosi około 245 stron. Zamienniki wydają się być zdecydowanie bardziej opłacalne, gdyż za cenę 15 zł można kupić pojemnik o wydajności 385 stron! W takim wypadku koszt wydruku jednej strony z 17 groszy spada do poziomu 4 groszy! Jest to wyśmienity wynik.

Epson Stylus Office BX310FN

Wyposażenie

Przyjrzyjmy się wyposażeniu Epsona Stylus Office BX310FN. Zacznijmy od sposobów komunikowania się z urządzeniem. Standardowo mamy do dyspozycji port USB w wersji 2.0. Istnieje również możliwość podłączenia urządzenia do sieci Ethernet. Niestety, w tym modelu próżno szukać znanych z innych urządzeń producenta, czytników kart pamięci. Brak również portu PictBridge umożliwiającego bezpośrednie podłączenie aparatu fotograficznego. Nie ma co jednak narzekać. Jest to głównie urządzenie biurowe.

Epson Stylus Office BX310FN

Testowany model posiada jeden podajnik na papier o pojemności 120 arkuszy. Do tego dodajmy podajnik ADF wspomagający proces kopiowania czy faksowania, do którego bez problemów zmieści się około 30 arkuszy papieru. Urządzenie zostało wyposażone w skaner o rozdzielczości optycznej 1200x2400dpi, który to pozwala również na kopiowanie i skanowanie dokumentów. Skanować możemy na kilka sposobów: do PC, do pliku PDF oraz do wiadomości E-mail.

Epson Stylus Office BX310FN posiada moduł faksu z podstawowymi opcjami. Sporym udogodnieniem jest 5 przycisków szybkiego wybierania numeru.

Oprogramowanie

Ten model pozbawiony jest praktycznie jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Na płycie prócz sterowników oraz programów do obsługi faksu, kreatorów sieci znajdziemy:

  • Epson Easy Photo Print, pozwalający rozplanować i wydrukować zdjęcia cyfrowe na różnych typach papieru przy użyciu wielu zmian i udoskonaleń wydruku,
  • Presto PageManager 8.15 - do zarządzania dokumentami.

Praca

Omawiany model w porównaniu do swojego brata Stylusa Photo PX650 jest cichy. Podajnik nie strzela znacząco, a sam proces druku nie jest denerwujący. Zarówno menu urządzenia jak i sterownik jest w języku polskim, tak więc odpadają jakiekolwiek problemy związane z obsługą i rozumieniem komunikatów wyświetlanych na ekranie. Jak to już chyba stało się regułą w produktach Epsona z kategorii kombajnów wielofunkcyjnych, obsługa jest bardzo intuicyjna i nienastręczająca problemów.

Epson Stylus Office BX310FN

Podsumowanie

Epson Stylus Office BX310FN, to propozycja dla małego biura, która dzięki możliwości druku za pośrednictwem sieci, jak i dobrej opłacalności w przypadku stosowania tuszy zamiennych, wzbudzi zainteresowanie wśród klientów. Dodatkowo, moduł faksu jak i podajnik ADF uzupełniają w pełni podstawowe potrzeby niejednego biura. Wszystko to, nawet pomimo nie najlepszej jakości drukowanych fotografii czyni ten model ciekawą propozycją.

blog comments powered by Disqus
Epson Stylus Office BX310FN